Pozostała tylko jedna ściana szybu Witold II

Jeszcze kilka dni i szyb Witold II przy niedziałającej już prawie od dwóch dekad kopalni Jan Kanty całkowicie zniknie z krajobrazu naszego miasta.

REKLAMA

Likwidacja wieży szybu rozpoczęła się już w ubiegłym roku. W początkowym etapie szyb wyburzano za pomocą umiejscowionej na szycie koparki, później systematycznie skuwano kolejne warstwy żelbetonu.

Obecnie z całego szybu pozostała praktycznie tylko jedna ściana, która może sprawiać mylne wrażenie, że szyb wciąż stoi cały i zdrowy. To już naprawdę ostatni dzwonek by wykonać pamiątkowe zdjęcie najwyższego w mieście budynku, a tym samym pamiątki po niedziałającej już kopalni Jan Kanty.

Likwidacja szybu Witold II ma planowo zakończyć się do końca października br. Całość operacji szacowana jest na ponad 4 mln. zł.

Kopalnia Jan Kanty została założona w 1920, natomiast od 1921 do 2000 roku nieprzerwanie wydobywała węgiel. W szczytowym okresie pracy kopalni, przypadającym na lata 70., było w niej zatrudnionych 4 tys. osób, wydobycie wynosiło zaś 2,5 miliona ton rocznie. Po kłopotach finansowych ciągnących się przez większość lat 90., kopalnia ostatecznie zakończyła wydobycie węgla 31 lipca 2000 roku.

Wieża szybu Witold II kopalni Jan Kanty przechodzi do historii

 

- REKLAMA - Zewnętrzne linki