REKLAMA

Jednym z obowiązków pracodawcy jest wyposażenie pracowników w odpowiednią odzież ochronną. Zapewni im ona nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort pracy. Zakupy w sklepie z artykułami BHP to zatem konieczność, jeśli chcesz ochronić swój personel przed trudnymi warunkami. Jak jednak skompletować optymalny zestaw odzieży ochronnej? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dopasowanie do specyfiki pracy

W sytuacji gdy personel wykonuje specyficzne i ciężkie prace fizyczne lub jeśli jego osobista odzież jest narażona na uszkodzenie lub zabrudzenie, to właśnie na pracodawcy – zgodnie z art. 237 Kodeksu pracy – ciąży obowiązek nieodpłatnego wyposażenia zatrudnionych pracowników w odzież ochronną. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać odpowiednich produktów, profesjonalny sklep BHP stanowi odpowiedź na Twój problem. Znajdziesz w nim wszystko, co niezbędne do zapewnienia należytej ochrony swoim pracownikom. Jak jednak skompletować właściwy zestaw?

Odzież ochronna, jak sama nazwa wskazuje, ma zabezpieczać pracowników przed różnymi zagrożeniami, które czyhają na nich w pracy. Musi więc być dostosowana do rodzaju czynności, jakie na co dzień wykonują. Inny zestaw będzie odpowiedni dla osób pracujących w gastronomii, inny dla personelu zatrudnionego na hali produkcyjnej, a jeszcze inny dla pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki na zewnątrz, podczas niesprzyjającej aury.

To dlatego w pierwszej kolejności należy dopasować odzież ochronną do warunków, w jakich będzie ona stosowana. Tylko wówczas zapewni personelowi odpowiedni stopień zabezpieczenia oraz zachowa swoje walory użytkowe przez długi czas.

Rodzaj materiału, z którego wykonano odzież ochronną

Kolejnym aspektem, któremu warto się przyjrzeć, jest rodzaj materiału, z jakiego wykonano odzież ochronną. Musi być on wytrzymały, a zarazem wygodny. Dzięki temu nie tylko zabezpieczy pracowników przed zagrożeniami, ale również zapewni im swobodę ruchów i umożliwi sprawne wykonywanie powierzonych zadań. W konsekwencji przełoży się to na ich wysoką efektywność.

Co ważne, również i wybór odpowiedniego materiału należy uzależnić od warunków pracy. W miejscach o średniej temperaturze i niskiej wilgotności dobrze sprawdzi się odzież ochronna wykonana z bawełny. Tam, gdzie panuje wysoka temperatura i wysoka wilgotność, lepszym rozwiązaniem będą zestawy, do których produkcji użyto oddychających tworzyw sztucznych. Ułatwiają one bowiem odprowadzanie potu.

Natomiast nieoddychające i nieprzewiewne włókna sztuczne, takie jak ortalion, doskonale sprawdzą się w przypadku przeciwdeszczowej odzieży ochronnej. Profesjonalny sklep BHP będzie dysponował zestawami wykonanymi z różnych materiałów, dzięki czemu z łatwością dobierzesz warianty odpowiadające specyfice prowadzonej działalności.

Staranność wykonania i rozmiar

Istotna jest również staranność wykonania poszczególnych elementów ubioru. Wszelkiego rodzaju wystające nitki i przetarcia powinny budzić Twoją czujność. Mogą one w krótkim czasie doprowadzić do powstania znaczących defektów. Wówczas staniesz przed koniecznością zakupu nowych rozwiązań.

Musisz również pamiętać o tym, że odzież ochronna zapewni pracownikom optymalny komfort, tylko jeśli zostanie prawidłowo dobrana pod względem rozmiaru. Jako miejsce zakupów warto więc wybrać taki sklep BHP, który zapewnia szeroki wybór rozmiarów. Wówczas z łatwością dobierzesz strój dla każdego pracownika, niezależnie od rodzaju jego sylwetki.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki