REKLAMA

Zakup smartfona to obecnie bardzo częsta kwestia. Najczęściej wymieniamy go co 2-3 lata, a większości przypadków spowodowanych jest już maksymalnym zużyciem czy przestarzałością modelu. W takiej sytuacji jednym z głównych pytań, jakie pojawia się, jest to, gdzie kupić nowego smartfona. Obecnie rzeczywiście mamy kilka miejsc a każde z nich ma nieco inne plusy. W tym tekście prezentujemy i opisujemy takie miejsca zakupu smartfonów jak sklepy elektroniczne, sklepy internetowe, sklepy marek, komisy i salony operatorów oraz podpowiadamy, który sposób warto wybrać w danej sytuacji.

Zakup w sklepie elektronicznym za gotówkę

Pierwszym sposobem kupowania smartfona jest jego zakup w sklepie za gotówkę. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów, który daje najwięcej możliwości oraz jest niezwykle komfortowy. Smartfona kupić możemy w marketach elektronicznych czy sklepach oferujących sprzęt tego typu. W sklepach elektronicznych najczęściej otrzymamy do wyboru bardzo dużą gamę produktów do wyboru. Będą to zarówno smartfony topowych marek, jak i te mniej znane czy droższe i trudniej dostępne na rynku. Biorąc pod uwagę kilka marek smartfonów do wyboru, mamy praktycznie zatem dostęp do wszystkich smartfonów, jakie można kupić w kraju. Część z nich które znajdują się na stanie, możemy zakupić również od ręki bez oczekiwania. Te rzadsze i mniej popularne możemy zamówić z dostawą do domu lub do sklepu stacjonarnego. Kupowanie smartfonów w ten sposób ma dwa możliwe źródła finansowania — za gotówkę oraz na kredyt. Z tego sposobu warto korzystać, jeśli chcemy kupić telefon oraz załatwić sprawę tak, aby stała się on od razu naszą własnością. Warto wybierać zakup w sklepie stacjonarnym, gdy nie znamy się na elektronice i chcemy zasięgnąć opinii doradców klienta.

Sklep stacjonarny danej marki

Drugim sposobem kupowania smartfonów jest sklep stacjonarny danej marki. Są to sklepy np. Samsunga, Apple lub Xiaomi itp. Sklepy stacjonarne posiadają największe marki i są one zlokalizowane w centrach miast czy galeriach handlowych. Sklepy takie posiadają najczęściej wszystkie produkty danego producenta, choć przeważnie są to smartfony. Kupić możemy w nich telefony od ręki. Plusem jest bardzo szeroki asortyment danej marki, o co trudno raczej w sklepach stacjonarnych marketach elektronicznych. Chcąc kupić telefony w takich miejscach, możemy otrzymać fachową poradę i doradztwo, a także szeroki zakres akcesoriów danej marki. Oprócz najnowszych modeli czasami znajdziemy w nich również te nieco starsze lub w przecenie np. z rezerw magazynowych. Czasami — choć ceny są na podobnym poziomie co w marketach elektronicznych, będziemy mogli skorzystać z atrakcyjnych promocji. Najczęściej w tego typu salonach kupić możemy sprzęt za gotówkę.

Sklepy internetowe marek

Kolejnym sposobem zakupu smartfona są sklepy internetowe danych marek w internecie. Jest to najbardziej kompletne i korzystne cenowo rozwiązanie, choć dla niektórych osób może nie być to do końca komfortowe z uwagi na brak możliwości zobaczenia danego smartfonu w rzeczywistości. W sieci każda marka — nawet te mniej znane posiadają swoje sklepy internetowe. Zakup jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać dany model i zamówić go z dostawą w paczkomacie lub do domu. Plusem tego rozwiązania jest bardzo szeroki asortyment. W ten sposób kupić możemy praktycznie każdy telefon na rynku, gdyż każda marka prowadzić własny e-sklep. Dzięki sklepom internetowym mamy dostęp do miej znanych marek, które jednak są już sprawdzone i podbijają powoli rynek. Często w sklepach stacjonarnych lub u operatorów telefonicznych nie mamy dostępu do telefonów tych marek z uwagi na małą ich popularność w porównaniu z topowymi producentami. Telefony takie mogą być jednak konkurencyjne i mieć sporo niższą cenę. Mając bardzo szeroki wybór, będziemy mogli wybrać też najlepszy dla nas model telefonu pod względem ceny, designu czy parametrów technicznych. Dobrym posunięciem jest wybranie konkretnych modeli w sieci i zobaczenie ich w sklepach stacjonarnych o ile o możliwie. Przed zakupem w sieci warto też obejrzeć liczne testy urządzeń np. na YouTube, gdzie są dokładnie prezentowane, a ich wymiary możemy porównać np. z naszym obecnym smartfonem.

Salon operatora GSM

Miejsce, gdzie możemy pozyskać nowego smartfona, są operatorzy GSM. Na rynku działa 4 głównych operatorów, którzy prowadzą dużą liczbę salonów w każdym mieście. Smartfon kupić możemy w nich za gotówkę, na kartę z doładowaniami czy w abonamencie. Ceny smartfonów za gotówkę są standardowymi. Wybierając ten rodzaj zakupu, warto jednak skupić się nie na szerokim wyborze, który często jest jednak nieco mniejszy od marketu elektronicznego, a na formach finansowania. Jeśli nie posiadamy pełnej sumy na nowy smartfon, a nie chcemy kupować niskojakościowych telefonów, warto wybrać smartfon na doładowania lub abonament. Opcja ta jest też korzystna, gdzie potrzebujemy wykupić pakiet minut czy internetu. Często w cenie kilkudziesięciu złotych miesięcznie w umowie na 2 lata otrzymać możemy smartfony ze średniej lub nawet wysokiej półki. Aby skorzystać z tego rozwiązania, nie trzeba posiadać zdolności kredytowej, choć wyjątkiem są bardzo drogie sprzęty np. laptop czy flagowe telefony. Całą sprawę załatwić możemy sami ciągu kilkunastu minut.

Easy to pay. Woman shopping online on laptop, showing credit card to husband

Komisy, OLX i telefony używane

Pewnego rodzaju alternatywą dla osób, które chcą kupić telefon na własność, a nie mają sporych środków i liczą na sprzęt przynajmniej średniej klasy, jest zakup telefonu w komisach, serwisach GSM czy na portalach ogłoszeniowych od innych osób. Sposób ten będzie też dobry, gdyż zależy nam na najniższej możliwej cenie, a nie jakości telefonu lub gdy chcemy kupić smartfon premium w niższej cenie z uwagi na jego użytkowanie. Plusem tego rozwiązania jest możliwość spełnienia tych wszystkich wymagań. Należy jednak poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwanie takiego smartfona. Minusem może być też brak gwarancji, jeśli smartfon jest starszy niż, rok, dwa lata lub był kupiony bez dodatkowego ubezpieczenia. Kupując smartfony w takich miejscach, zawsze należy zwracać uwagę czy posiadają one pudełko, ładowarkę i części zestawu, aby nie były kradzione. Ogólnie warto wybierać najbardziej transparentne i największe miejsca tego typu np. punktach w galeriach handlowych.

Materiał powstał we współpracy z: TECHUNBOX.pl

- REKLAMA -Zewnętrzne linki