REKLAMA

Wybranie odpowiedniego przedszkola dla dziecka wcale nie jest tak prostym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych rodziców, którzy chcą wybrać przedszkole, ale niestety nie mają pojęcia jak za to się zabrać. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom i poradom dowiedzą się Państwo na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę.

Podstawa programowa

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, aby dokładnie zapoznać się z podstawą programową, którą realizuje przedszkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało podstawę programową na której opiera się większość prywatnych przedszkoli. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że niektóre placówki niepubliczne, mogą opracować własne programy autorskie. Dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład przedszkola językowe, ekologiczne, taneczne albo sportowe. Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z zajęciami dodatkowymi, które oferuje przedszkole. Zajęcia dodatkowe są przeważnie płatne, dlatego też warto zwrócić uwagę czy zawarte są w cenie czesnego.

Jadłospis

Wybierając nowe przedszkole dla swojego dziecka koniecznie należy zapoznać się z jadłospisem. Na ten elementy wbrew pozorom powinny zwrócić uwagę nie tylko rodzice, którzy mają dzieci zmagające się z alergiami żywieniowymi. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem jest prywatne przedszkole, w którym posiłki przygotowywane są na miejscu. Niestety wiele prywatnych przedszkoli korzysta z usług firm cateringowych.

Bezpieczeństwo

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest to, aby wybrać dla dziecka bezpieczną placówkę. Ważne jest również to, aby dzieci otrzymały fachową opiekę od razu po wejściu do budynku. Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to należy zwrócić uwagę także na to, czy wnętrze jest dobrze dostosowane do najmniejszych dzieci.

Dogodna lokalizacji

Dla wielu rodziców olbrzymie znaczenie ma także dogodna lokalizacji przedszkola. Niestety w większości polskich miast są bardzo duże korki, dlatego też wożenie dziecka do wymarzonego przedszkola na drugim krańcu miasta nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wybrać przedszkole, które znajduje się blisko domu albo w pobliżu miejsca pracy.

Doświadczona kadra pedagogów

Doświadczenie pedagogów oraz ich podejście do dzieci ma olbrzymi wpływ na to, czy wybrane prywatne przedszkole spełni swoje podstawowe zadania. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem będą placówki, które zatrudniają nie tylko osoby odpowiedzialne za opiekę ale i za szeroką edukację – np. nauczycieli języka angielskiego. Nauczyciele w przedszkolu coraz częściej pełnią funkcję metodyka.

Na jakie elementy dodatkowo zwrócić uwagę?

Dla wielu rodziców jednym z kluczowych elementów są także kwestie finansowe. Przedszkola mogą kusić niskimi opłatami za czesne, a w rzeczywistości rodzice muszą zmagać się z dodatkowymi kosztami. Rytm przedszkola należy dostosować idealnie do godzin pracy, dlatego też zwróćmy uwagę na godziny otwarcia placówki. Na samym końcu warto wspomnieć również o tym, aby zwrócić uwagę na liczebność grup. Często dobrym rozwiązaniem jest kameralne przedszkole, gdzie liczba dzieci jest niewielka.

undefined

- REKLAMA - Zewnętrzne linki