Kolejna z mieszkanek Jaworzna dołączyła do zacnego grona 100-letnich Polaków – swoje 100. urodziny obchodziła 12 sierpnia pani Maria Misterek. Gratulujemy wspaniałego jubileuszu i życzymy wszystkiego najlepszego.

REKLAMA

Pani Maria Misterek (z domu Ciołczyk) to rodowita jaworznianka, urodziła się w 12 sierpnia 1920 w naszym mieście jako pierwsze dziecko Apolonii i Wincentego Ciołczyków – miała również dwójkę rodzeństwa, brata i siostrę.

W 1939 roku pani Maria wyszła za mąż za Karola Misterka. Przyszłego męża poznała pracując w Polskiej Spółce Obuwia Bata w Chełmku.

Wojenna zawierucha rozłączyła panią Marię z jej mężem – ten, ze względu na miejsce urodzenia (Chełm Śląski), został powołany do Wehrmachtu, skąd zdezerterował wraz z bratem i kolegą, przedostając się najpierw do Francji, gdzie wstąpili do Wojska Polskiego, a potem do Wielkiej Brytanii, gdzie dołączyli do Królewskich Sił Powietrznych RAF.

Małżonek pani Marii do ojczyzny zdołał wrócić w 1947 roku – razem zamieszkali w Opolu, skąd w 2012 roku obecna 100-latka wróciła do Jaworzna.

Państwo Misterkowie nie mieli dzieci, solenizantka mieszka obecnie z siostrzeńcem i jego rodziną.

Jak twierdzą najbliżsi, receptą na długowieczność pani Marii jest pozytywne nastawienie do ludzi i siebie.

Foto: UM Jaworzno

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ