LKS „Cieżkowianka” Jaworzno obchodzący w bieżącym roku jubileusz 70.lecia istnienia jest organizacją pozarządową, stowarzyszeniem kultury fizycznej, funkcjonującym w ramach ogólnopolskiego Zrzeszenia LZS.

REKLAMA

Przez ostatnie 20 lat równorzędną dla stowarzyszenia- obok stricte sportowej aktywności- była działalność na rzecz środowiska lokalnego. LKS był współorganizatorem życia społecznego i kulturalnego w dzielnicy i mieście. W tym czasie odbyły się setki przedsięwzięć rekreacyjno-sportowych, społeczno-kulturalnych, edukacyjnych, prozdrowotnych, pielęgnujących pamięć historyczną i tożsamość narodową, kultywujących rodzime tradycje, akcje pomocowe (w tym mikołajkowe). Działalność ta była i jest dostrzegana i doceniana przez społeczność, ale i władze państwowe i samorządowe lokalne, regionalne i krajowe. W ogólnopolskim konkursie Sportowa Gwiazda w 2014 r. zdobył klub szóstą lokatę. W 2014 i w 2015 roku wojewoda śląski uznał organizowane przez LKS półkolonie za trzeci najlepszy wypoczynek na Śląsku. Rok później „Ciężkowianka” znalazła się w gronie 25 laureatów w kraju, zaś przedstawiciele klubu odbierali z rąk ministra sportu Witolda Bańki na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas gali podsumowującej obchody Europejskiego Tygodnia Sportu nagrodę za świetną organizację XVIII Memoriału Jana Ciołczyka.

A wszystko zaczęło się 2 stycznia 1950 roku, kiedy to Stanisław Dyląg, Alojzy i Jan Ślusarczykowie, Józef Kępka i Józef Wiernek zarejestrowali w chrzanowskiej Radzie Powiatowej LZS Ludowy Zespół Sportowy „Ciężkowianka” w Ciężkowicach. Kolejno funkcję prezesa obejmowali od tego czasu: Ignacy Głowacz (1950- 52), Stanisław Dyląg (1952- 54), Bronisław Skoczek (1955-57), Zdzisław Musiał (1957- 68), Bronisław Kwapień (1968- 78), Tadeusz Ładocha (1978- 82), Jan Ciołczyk (1982- 98) i Janusz Ciołczyk (od 1998).
Sekcja lekkoatletyczna, działająca w latach 1951 – 1958, wychowała m.in. takich zawodników jak: Władysław Pstraś (100 m), Władysław Hezner (400 m) i Józef Oleksiewicz (pchnięcie kulą i rzut dyskiem), którzy w 1957 roku znaleźli się w kadrze województwa krakowskiego. W latach osiemdziesiątych sukcesy odnosili tenisiści stołowi (Józef Lenartowicz, Jerzy Głusek i Maciej Słoma) oraz szachiści (Dariusz Olej).


Jednak najbardziej popularną sekcją w Klubie Sportowym była i jest piłka nożna, zaś najlepszym piłkarzem był uhonorowany tym mianem przed 20 laty zmarły przedwcześnie Andrzej Ślusarczyk „Ułan”. Z kolei przełom lat 80-tych i 90-tych bez wątpienia należał do Zbigniewa Pstrasia oraz Andrzeja Majki podobnie jak „Ułan” wyborowych strzelców w tym czasie. W 1969 roku, za prezesury zasłużonego działacza społecznego Bronisława Kwapienia, piłkarze po raz pierwszy awansowali do klasy B, a 5 lat później do klasy A. Ważnym dla Klubu wydarzeniem był awans do klasy okręgowej w 1993 r. Trenerem (a zarazem zawodnikiem) był wtedy Andrzej Majka. Ponowny awans stał się udziałem seniorów prowadzonych przez Marka Musiała w 2006 r., którzy na mecie sezonu piłkarskiego uzyskali aż 14. punktową przewagę nad wiceliderem- rezerwami „Zagłębia” Sosnowiec (z którymi zawodnicy „Ciężkowianki” wygrali 2-1 w Sosnowcu oraz 6-0 w Jaworznie). W tej klasie rozgrywkowej występowali w latach 2006-09, najwyżej plasując się na 5 miejscu (sezon 2007/08). Kolejny awans seniorów miał miejsce w 2010 roku pod wodzą trenera Piotra Szczotki. Zespół ten po wywalczeniu awansu w następnym sezonie 2010/11 był liderem katowickiej grupy II klasy okręgowej z realnymi szansami awansu do IV ligi i ostatecznie z uwagi na ograniczone środki finansowe uplasował się na koniec sezonu na wysokim 4 miejscu w tabeli. Drużyna ta awansowała również do półfinału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Sosnowiec. Najlepszym zawodnikiem był wówczas Radek Jarzynka, a w drużynie grali występujący do dzisiaj Marcin Psioda i Adrian Prażmowski- którzy w międzyczasie zostali szwagrami. W sezonie 2012/13 mimo utrzymania się w klasie okręgowej z uwagi na brak wystarczających środków finansowych klub był zmuszony do wycofania drużyny z tej klasy rozgrywkowej.

W kolejnym sezonie 2013/14 LKS rozpoczął rywalizację w rozgrywkach chrzanowskiej klasy „B” zdobywając mistrzostwo tej klasy rozgrywkowej oraz uzyskując awans do klasy „A”. W listopadzie 2013 seniorzy zajęli III miejsce w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Trzebini z okazji 90.lecia piłkarstwa w Trzebini. W 2016 roku drużyna ta uplasowała się na 4 miejsce w Halowych Mistrzostwach Podokręgu Chrzanów rozegranych w Libiążu. Ciężkowiccy piłkarze zwyciężyli również w klasyfikacji FAIR PLAY w chrzanowskim Podokręgu za sezon 2015/16. W sezonie 2017/18 zajęli 4 miejsce w rozgrywkach chrzanowskiej klasy A, zaś w następnym sezonie 2018/19 do końca walczyli o awans do małopolskiej okręgówki ostatecznie plasując się na 3 miejscu.

Spore sukcesy odnosiły również drużyny młodzieżowe 4. miejsce juniorów w Halowych Mistrzostwach Województwa Katowickiego w piłce nożnej Zrzeszenia LZS (1990), mistrzostwo Podokręgu Sosnowiec wśród juniorów w 2002 roku oraz wygrana w turnieju o puchar komendanta szkoły policji w Katowicach w 2007 roku są tego dowodem. W sezonie 2015/16 oraz 2016/17 wywalczyli mistrzostwo juniorów chrzanowskiego Podokręgu Piłki Nożnej, by dwa lata później zwyciężyć w rozgrywkach III Ligi Okręgowej Podokręgu Oświęcim.

Trampkarze

W maju 2011 roku zostali wicemistrzami województwa śląskiego Zrzeszenia LZS. 8 grudnia 2013 r. zajęli II miejsce w V Jubileuszowym Halowym Turnieju Piłki Nożnej Dzieci Jaworzno’2013 . W 2014 roku ponownie zakwalifikowali się do Wojewódzkiego Finału Zrzeszenia LZS. W sezonie 2017/18 trampkarze szkoleni przez trenera Tomasza Majkę uzyskali awans do I Ligi Okręgowej Małopolski Zachodniej, gdzie zajęli 5 miejsce w następnym roku.

Młodziki

W sezonie 2015/16 zostali wicemistrzami Podokręgu Chrzanów, w 2016 roku zwyciężyli również w I Memoriale Mirosława Ciołczyka w Piłce Nożnej, VIII Halowym Turnieju Piłki Nożnej Jaworzno’2016 oraz zajęli 2 miejsca w Wojewódzkim Finale Turnieju Piłki Nożnej rocznika 2003 i młodsi „Mała Piłkarska Kadra Czeka” będącym nieoficjalnymi Mistrzostwami Śląskiego Zrzeszenia LZS oraz w XVIII Memoriale Jana Ciołczyka. W poprzednim sezonie zajęli 3 miejsce w Podokręgu Chrzanów.

Orliki

Drużyna orlików w 2014 r. zajęła IV miejsce w rozgrywkach swojej grupy wiekowej Podokręgu Chrzanów oraz III miejsce na turnieju piłki nożnej organizowanym przez Podokręg Olkusz. 8 grudnia 2013 roku w silnej stawce 12 drużyn zajęli II miejsce w Jubileuszowym Halowym Turnieju Piłki Nożnej Dzieci Jaworzno 2013. W 2014 r. zwyciężyli w halowym turnieju Regulice Cup, zajęli III miejsce na turniejach w Trzebini oraz na Halowym Turnieju Piłki Nożnej Dzieci Jaworzno 2014. W 2015 roku zawodnicy drużyny orlików osiągnęli kilka znaczących sukcesów: zwycięstwo w turnieju w Olkuszu, 2 miejsce w turnieju im. Antoniego Gebury w Siemianowicach oraz zakończyła sezon ligowy w podokręgu Chrzanów 2014/15 na III miejscu. W 2017 roku zwyciężyli w I Memoriale Mirosława Ciołczyka w Piłce Nożnej, zajęli III miejsce w VIII Halowym Turnieju Piłki Nożnej Jaworzno’2016. Rok później orliki „Ciężkowianki” zwyciężyli w Memoriale Bogusława Pluty oraz w turnieju Mydlice Cup w Dąbrowie Górniczej. We wrześniu 2018 r. pod wodzą trenerów Szymona Pieczki i Pawła Bulgi zajęli drugie miejsce w Wojewódzkich Mistrzostwach Zrzeszenia LZS rozegranych na Stadionie Śląskim.

Osobnym rozdziałem w historii klubu są starania o zapewnienie materialnych warunków funkcjonowania. Na początku treningi odbywały się na pastwisku, a za szatnię służyły stodoła oraz prywatne pomieszczenia sympatyków klubu, zaś sędziowie przebierali się w domach prywatnych państwa Piętaków, Grabaniów, Dudków, Kwapieniów i Ładochów. Powstanie i rozwój bazy sportowej kojarzy się nierozerwalnie z 16-letnią prezesura Jana Ciołczyka (1982-1998), którego memoriał w piłce nożnej w tym roku rozgrywany będzie już po raz 22. Z jego inicjatywy w latach 80 powstał pawilon rekreacyjno-sportowy, zbudowany w czynie społecznym przez zawodników oraz mieszkańców dzielnicy, w tym aktualnego radnego Janusza Ciołczyka, zdobywając nawet medal za II miejsce w ogólnopolskim konkursie Na Najcenniejszą Inicjatywę 1985 roku – za I etap budowy- parter . Klub w 1982 r. przejął byłą starą przepompownię Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji . Budynek był w opłakanym stanie. Powybijane szyby, brak ogrzewania, wody po kostki. Pomieszczenie uporządkowano i w 1984 r. dobudowaną drugą, większą salkę. Rok później w Ciężkowicach odbywały się miejskie obchody dożynek. Korzystając z funduszy miasta, wybudowano sanitariaty, kuchnię i następne pomieszczenie. W latach 1988-1989 powstało dodatkowe piętro i strych. Prace wykonali mieszkańcy w czynie społecznym. Dużą pomoc okazali wówczas wiceprezydent miasta Tadeusz Szczudło i Tomasz Czerwiecki prezes Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia LZS w Katowicach. Jan Ciołczyk był również inicjatorem odtworzeniowej inwestycji po zalaniu dolnej kondygnacji budynku klubowego w roku 1997. Środki na remont udało się wówczas zdobyć dzięki pomocy ówczesnego posła, a zarazem podsekretarza stanu w ministerstwie rolnictwa Jacka Soski oraz prezydenta Andrzeja Węglarza. Niestety Jan Ciołczyk nie doczekał efektów końcowych prac remontowych. Zmarł 23 czerwca 1998 r. Wtedy funkcję tę objął jego syn Janusz pełniąc ją do dnia dzisiejszego. W tym czasie dokonano znaczącej poprawy infrastruktury klubu przy wsparciu prezydenta miasta Mariana Tarabuły. W latach 2005-07 gruntownie zmodernizowano istniejące boisko piłkarskie, wykonano ogrodzenie wewnętrzne boiska. Było to możliwe dzięki pomocy ze strony prezydenta miasta Jaworzna Pawła Silberta oraz prezesa PCC Rail S.A. „Szczakowa” Mieczysława Olendra.

Znamienne, iż „Ciężkowianka” nigdy nie miała instytucjonalnego mecenasa w postaci dużego zakładu pracy, co było niegdyś normą, dlatego zawsze z trudem przychodziło działaczom pozyskiwanie środków na działalność. Na przestrzeni tych lat klub współpracował i współpracuje z wieloma podmiotami i instytucjami publicznymi oraz prywatnymi jak i innymi organizacjami pozarządowymi. W ciągu tych lat nieodpłatną pracę podczas akcji i przedsięwzięć różnego typu na rzecz lokalnej społeczności świadczyło wielu wolontariuszy w różnym wieku, poczynając od młodzieży gimnazjalnej, a na sędziwych osobach kończąc.

LKS dużo zawdzięcza i tym wyżej sobie ceni pomoc osób i podmiotów wspierających finansowo, rzeczowo i organizacyjnie stowarzyszenie. W gronie tym znaleźli się między innymi: Bronisław Kwapień, Tomasz Czerwiecki, Tadeusz Szczudło, Jacek Maro, Ryszard Odrzywolski, Bogdan Galas, Jacek Soska, Elektrownia Jaworzno III, Jan i Michał Kurp, PCC Rail S.A. „Szczakowa”, Południowy Koncern Węglowy S.A., Lucjan Fudała, Zakład Meblowy „Fornit”, Marek Pieczara, Zakład Ciastkarsko-Piekarski Janiny Banasik, Marek Banasik, Marek Niemczyk, Andrzej Węglarz, Marian Tarabuła, Paweł Silbert, Bogusław Śmigielski, Paweł Bańkowski, Wojciech Saługa, Fundacja „Energetyka na Rzecz Polski Południowej”, Kazimierz Walasik, Daniel Sierakowski, Jerzy Zamarlik, Mirosław Ciołczyk, Danuta Jaśko, Alojzy Siemek, Marek Góralczyk, Kazimierz Górski, Jerzy Grabski, Andrzej Struski, Andrzej Sadlok, Jacek Jazowski, Krzysztof Zubel, Wanda Ciołczyk, Krystian Krzysiek, Janusz Pieczara, Piotr Żabicki, Wenancjusz Ples, i inni.

Obchody jubileuszu 70.lecia zainaugurowało Integracyjne Spotkanie Noworoczne zorganizowane 1 lutego 2020 r. oraz Halowy Turniej Piłki Nożnej Młodzików 1 marca 2020 r. Dalsze śmiałe plany przerwała pandemia COVID-19.

Jak mówi prezes Janusz Ciołczyk: „Jeśli pozwolą warunki sanitarne, w ramach obchodów jubileuszu 8 sierpnia odbędzie się XXII Memoriał Jana Ciołczyka, zaś w dniach 12-13 września 2020 r. V Jubileuszowy Memoriał Mirosława Ciołczyka. Wskutek pandemii jesteśmy zmuszeni przełożyć część rocznicowych przedsięwzięć na następny rok, o ile znajdziemy na to środki finansowe. Głęboko wierzę, że dzięki zaangażowaniu zarządu, działaczy, sympatyków i wolontariuszy oraz dotacjom, o które stale zabiegamy, zorganizujemy jeszcze wiele ciekawych przedsięwzięć, a nasz klub przetrwa ten ciężki, nie tylko dla sportu, okres. W czasach kryzysu wartości, braku autorytetów i dezintegracji rodziny mieszkańcy potrzebują działalności takich stowarzyszeń, jak nasze”.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki