Wpływ pracy stojącej na zdrowie

REKLAMA

Bardzo dużo słyszy się, jak szkodliwa jest praca w trybie siedzącym. Zapominamy, że równie męcząca i uciążliwa jest profesja wykonywana w pozycji stojącej. Jak wynika z badań, taką pracę wykonuje 30% naszego społeczeństwa, m.in. fryzjerzy, pracownicy restauracji, hal produkcyjnych czy służby zdrowia. Wielogodzinne zmiany w pozycji stojącej są niezmiernie uciążliwe, wywołujące olbrzymi dyskomfort. Niekorzystnie wpływają one na nasz organizm. Praca na stojąco przyczynia się do występowania licznych problemów zdrowotnych, takich jak: ból kolan, kręgosłupa czy pojawienie się skurczów i żylaków. Zastanówmy się, zatem jak możemy ograniczyć bóle stóp, czy kręgosłupa? Co zrobić, by ograniczyć powstawanie żylaków.

Jakie zagrożenia dla organizmu niesie praca stojąca

Praca wykonywana na stojąco jest pracą fizyczną. Na co dzień wywołuje ogólne zmęczenie organizmu, ponieważ powoduje zwiększenie zużycia kalorii oraz angażuje kilka układów naszego organizmu: kostny, mięśniowy, stawowy oraz krążeniowy. W głównej mierze praca w trybie stojącym jest dużym obarczeniem dla mięśni grzbietu oraz kończyn dolnych. Niekorzystnie obciąża stopy, kręgosłup (głównie odcinek lędźwiowy) oraz stawy, które odpowiadają za utrzymanie organizmu we właściwej pozycji stojącej. Wielogodzinne chodzenie czy stanie także źle wpływa na prawidłowe krążenie. Wynikiem tego jest wzmożone ukrwienie w obrębie dolnych kończyn, którego skutkiem jest niedokrwienie w pozostałych częściach ciała. Złe krążenie powoduje również, że więzadła odpowiedzialne za ruch kręgosłupa są źle zaopatrzone w krew i tlen. Praca w pozycji stojącej znacznie obniża poziom metabolizmu, powoduje skurcze i obrzęki łydek, a także przyczynia się do powstania i rozwoju:

 • zwyrodnień stawów kolanowych
 • płaskostopia
 • trwałego skrzywienia piersiowego odcinka kręgosłupa
 • uszkodzenia żył
 • żylaków (niewydolności żylnej)

Ergonomia stanowiska pracy

Każdy pracodawca pragnie, by osoby przez niego zatrudnione mogły prawidłowo i efektywnie wykonywać powierzone im służbowe zadania. Dlatego niezmiernie ważna jest właściwa organizacja stanowiska pracy. Niezależnie od tego czy pracownik wykonuje swoją profesje w pozycji stojącej, czy siedzącej, powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy wspierające jego bezpieczeństwo i zdrowie. Gwarantuje mu to kodeks pracy, który zobowiązuje pracodawcę do zachowania wszelkich norm BHP. Każdy pracownik winien mieć zapewniony optymalny obszar pracy, w którym wysokość wszystkich niezbędnych elementów, jak np. stół roboczy będzie dostosowana do wzrostu pracownika. Ważne jest także, by stanowisko pracy pod blatem miało jakąś wolną przestrzeń na nogi, umożliwiającą swobodne wysunięcie stóp do przodu czy przenoszenie ciężaru ciała podczas zmiany pozycji. Równie istotna jest możliwość odpoczynku w obrębie swojego miejsca pracy. W nim powinien znajdować się taboret lub stołek roboczy, na którym w każdej chwili można będzie usiąść. Mile widzianym dodatkiem będą podpora bądź podnóżek pod stopy ewentualnie absorbujące, antypoślizgowe maty robocze, które odciążają stawy, mięśnie, kręgosłup i nogi oraz poprawiają krążenie żylne.

Jak walczyć z problemami wynikającymi ze stojącej pracy?

Praca w trybie stojącym nie musi negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Możemy ograniczyć skutki jej oddziaływania na organizm poprzez wprowadzenie kilku prozdrowotnych zasad. Wśród nich możemy wymienić:

 • robienie sobie, co pół godziny krótkiej przerwy
 • realizowanie na zmianę pracy stojącej oraz siedzącej
 • unikanie nadmiernego rozciągania, skręcania oraz zginania ciała
 • bardzo częste zmienianie pozycji ciała, poprzez poruszanie nogami i dreptanie w miejscu
 • wykonywanie prostych ćwiczeń, jak np. wspinanie na palcach, krążenie w stawach skokowych
 • noszenie uciskowych pończoch

Pomoc cierpiącym i zmęczonym stopom

Niezależnie ile godzin wykonujemy naszą pracę na stojąco powinniśmy w głównej mierze zadbać o nasze stopy. To na nich opiera się cały ciężar ciała, a źle dobrane obuwie dodatkowo przyczynia się nie tylko do wystąpienia dolegliwości bólowych, ale także powstania licznych odcisków oraz halluksów. Dlatego niezmiernie ważne jest dobranie odpowiedniego obuwia ochronnego. Można zakupić buty sportowe, które będą posiadać elastyczna i sprężysta podeszwę. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zakup obuwia medycznego, które można nabyć u znanego producenta, jak Apolonia. Posiadają w swej ofercie, np. obuwie medyczne Miraclogs (https://www.apolonia.com.pl/sklep/obuwie/obuwie-medyczne-damskie-miraclogs/) lub obuwie operacyjne Wock Clog (https://www.apolonia.com.pl/sklep/obuwie/obuwie-operacyjne-wock-clog/), które wyprodukowane są z niezmiernie lekkiego materiału. Posiadają one antypoślizgową podeszwę amortyzującą wstrząsy oraz antyalergiczną, odpowiednio wyprofilowaną wkładkę, która wspomaga zachowanie prawidłowego łuku stopy. Warto również nabyć do ich indywidualnie dobraną wkładkę ortopedyczną antyzmęczeniową, a kręgosłup, nogi i stopy nie będą tak bardzo obciążone.

Praca wykonywana na stojąco nie musi dla nas być źródłem bólu pleców czy nóg. Wystarczy, że będziemy pamiętać o odpowiednio dobranym obuwiu roboczym i licznych ćwiczeniach, a żylaki, czy zwyrodnienia stawów nie będą nam doskwierać.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki