REKLAMA

Segregacja śmieci wprowadzana jest stopniowo do coraz większej liczby polskich domostw. Teoretycznie wszyscy dobrze wiedzą, że środowisko naturalne w XXI wieku, kiedy produkcja surowców sztucznych rośnie w niewiarygodnym tempie, jest mocno zagrożone. Z drugiej strony wiele osób zwyczajnie nie chce poświęcać swojego czasu na wyrobienie u siebie nowych nawyków związanych z segregacją odpadów. Czy w obliczu realnego zagrożenia dla całej planety, rzeczywiście jest to tak wielki wysiłek?

Dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna?

O ochronie środowiska słyszał każdy, nie wszyscy jednak tratują ten temat w pełni poważnie. Tymczasem środowisko naturalne, które niezwykle silnie odczuwa skutki składowania odpadów, po spotkaniu z tworzywami sztucznymi może regenerować się nawet przez całe tysiące lat. Zamiast jednak składować śmieci i zanieczyszczać otoczenie, można odzyskać znaczną część czystego surowca, z którego zostały wykonane odpady i na nowo go wykorzystać. Żeby jednak tak się stało, dobre nawyki należy wprowadzać już w prywatnych domach. Zwykły kosz do segregacji odpadów nie zmusza do drastycznej zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń – wystarczy jedynie zwracać uwagę na to, co się wyrzuca i włożyć śmieci do odpowiedniego pojemnika.

Skoro pojemniki do segregowania śmieci są ogólnodostępne w miejscach takich jak Ekofabryka, niedrogie i wymagają jedynie uważnego wyrzucania odpadów, dlaczego wciąż tak niewiele osób z nich korzysta? Trudno znaleźć prostą odpowiedź na to pytanie. Tymczasem już około 35 dużych butelek PET w wyniku odzyskania surowca jest w stanie w pełni pokryć potrzeby produkcji całego dywanu. Zamiast tego niestety dookoła globu wciąż zalegają obszerne wysypiska śmieci, które mają szczególnie niekorzystny wpływ na środowisko naturalne, a także ludzkie zdrowie.

Czy pojemniki na odpady segregowane są obowiązkowe?

Ostatnia wydana ustawa w sprawie zarządzania odpadami nakazuje, aby wszystkie samorządy polskie zaopatrzyły się w pojemniki do segregacji odpadów. Póki co kosze do segregacji są zwykle bardziej opłacalne przez niższą opłatę za wywóz podzielonych śmieci. Pojemnik na odpady segregowane już wkrótce stanie się obowiązkowym wyposażeniem każdego gospodarstwa domowego, dlatego, mimo że przepisy jeszcze nie zmuszają nikogo do segregacji, warto jak najszybciej go zakupić i od razu zacząć wyrabiać u siebie dobre nawyki.

Ustawa wprowadzona w życie w 2018 roku określiła nie tylko obowiązek segregacji śmieci w Polsce, ale także jednolite zasady odnośnie dzielenia odpadów i tego, jaki kolor pojemników na odpady powinien zostać zachowany w całym kraju. Ponieważ wprowadzenie zmian w wielu miejscach Polski może zająć sporo czasu, termin określono na 30 czerwca 2022 roku.

Jakie są kolory pojemników na śmieci?

  • Niebieskie pojemniki do segregacji śmieci służą do składowania papieru. Zanim wrzuci się do nich zbędną makulaturę, koniecznie należy usunąć wszelkie elementy metalowe takie jak spinacze, czy plastikowe jak okładki. Papier powinien być czysty bez tłustych plam.
  • Żółte kosze na śmieci segregowane to miejsce do wrzucenia odpadów plastikowych i metalowych. Warto pamiętać, aby opakowania pochodzące z artykułów spożywczych były czyste, bez pozostawionych w nich resztek jedzenia, które szybko może się zepsuć. Pojemnik do segregacji śmieci z tworzyw sztucznych nie powinien zawierać opakowań, z których nie zostały zdjęte papierowe etykiety. Wyrzucając butelki i inne odpady zajmujące sporo miejsca, dobrze jest je zgnieść, aby kosz na segregowane śmieci pomieścił ich w sobie więcej.
  • Zielone kosze na segregację śmieci służą do składowania szkła. Przede wszystkim warto pamiętać, aby nie wrzucać do nich potłuczonych szklanych naczyń czy luster. Szkło powinno być czyste i suche.
  • Brązowe pojemniki do segregacji to miejsce do składowania odpadów biodegradowalnych. Tu wyrzucić można obierki z warzyw czy owoców. Takie śmieci nie będą suche, jednak ten pojemnik do segregacji nie wymaga czystych ani wysuszonych odpadów.
  • Czarny kosz do segregacji odpadów jest pojemnikiem na śmieci mieszane, które nie klasyfikują się do żadnej innej kategorii. Pojemniki na śmieci kolory bają dobrane według żywych barw, dlatego czerń ma tu symbolizować ewentualność.

Jaki kosz do segregacji śmieci wybrać?

To, jaki kosz na śmieci do segregacji sprawdzi się najlepiej w konkretnym mieszkaniu, zależy głównie od ilości miejsca na jego postawienie. W przypadku domu z ogrodem, z pewnością najlepiej sprawdzą się duże kosze do segregowania śmieci, które można postawić na zewnątrz. Dzięki temu uniknie się zajmowania sporego metrażu przez pojemniki, jednocześnie korzystając z ich dużej pojemności.

Kosze do segregacji odpadów wybiera się jednak zupełnie inaczej, kiedy mowa o niewielkim mieszkaniu bez dostępu do ogrodu. Najczęściej wybór pada na złączone ze sobą kosze na śmieci do segregacji, które zawierają kilka pojemników. Nie zawsze jednak w niewielkiej kuchni znajdzie się na nie dość miejsca. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie pojemnik do segregacji odpadów chowany w szufladzie. Pojemnik taki projektuje się tak, aby pojemność wystarczała na zmieszczenie codziennych odpadów, a jednocześnie cały kosz nie zajmował zbyt wiele miejsca w zabudowie. Pojemnik na śmieci segregowane można także powiesić na ścianie – wówczas mimo tego, że pozostanie widoczny, nie będzie on ograniczał wolnej przestrzeni na podłodze.

Dla jednej lub dwóch osób żyjących w niewielkim mieszkaniu na co dzień sprawdzą się kosze na śmieci do segregowania o pojemności 10 litrów. Kiedy w domu mieszka jednak więcej osób, dobrze jest wybrać pojemnik co najmniej 30 litrowy. Segregację śmieci warto potraktować poważnie i przekazywać dobre nawyki już dzieciom, aby później nie musiały się ich na nowo uczyć.

=====================

Sklep internetowy z koszami do segregacji śmieci

Ekofabryka – kosze na śmieci, pojemniki do segregacji odpadów,  kontenery

ul. Grobla 25, 66-600 Krosno Odrzańskie

Tel.: +48683030308

E-mail: info@ekofabryka.com.pl

https://ekofabryka.com.pl/

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki