REKLAMA

Kryptowaluty to jeden ze sposobów inwestowania pieniędzy, który warto rozważyć w dzisiejszych czasach.

Co to jest kryptowaluta

Kryptowaluty należą do walut wirtualnych, nie mających fizycznego odpowiednika w postaci monet czy banknotów. Nie rozmienimy ich, nie wypłacimy w bankomacie, w żaden sposób nie zobaczymy co nie zmienia faktu, że można nimi płacić. Gromadzenie jej odbywa się w specjalnym portfelu elektronicznym, do którego użytkownik ma specjalny klucz prywatny, zabezpieczający to konto. Większość jurysdykcji państwowych w ogóle nie uznaje kryptowalut za oficjalne jednostki walutowe, dlatego też można je “drukować” – to znaczy wydobywać. Ponieważ środek ten jest tak naprawdę systemem przechowującym pewną informację, wydobywanie odbywa się poprzez działania systemu w specjalnym algorytmie. Kryptowalutę można także kupić. Wydawałoby się, że można mieć jej nieograniczoną ilość. Jednakże, wydobycie zabiera bardzo dużo czasu i wymaga komputera o dużej mocy operacyjnej, z kolei kupno nie jest tanie. Warto jednak zastanowić się nad inwestycją w kryptowaluty, ponieważ można na nich dużo zarobić.

Gdzie można kupić kryptowaluty

Najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin. Stanowi on rodzaj informacji, dostępnej dla każdego – ma on otwarty kod źródłowy. Działa dzięki sieci P2P, której użytkownicy są równi jeśli chodzi o uprawnienia, nie jest też nad nimi sprawowana władza z zewnątrz. Bitcoin i inne kryptowaluty można kupić bezpośrednio od osób w sieci P2P, dzięki czemu oszczędzamy na prowizjach dla pośredników, jest to rozwiązanie tańsze. Warto jednak mieć na uwadze iż takie transakcje obarczone są ryzykiem. Kryptowaluty to środek chętnie wykorzystywany przez osoby zaangażowane w proceder prania brudnych pieniędzy czy też finansowania terroryzmu. Dlatego, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z giełdy kryptowalut. Można je znaleźć, korzystając z porównywarek takich jak https://kryptomaniak.pl/gieldy-kryptowalut. Wyszukiwarka pokaże nam godne zaufania i polecenia giełdy, podmioty nadzorowane przez KNF i FCA, działające na rynku już jakiś czas i posiadające renomę. Pozwoli nam także znaleźć opcję najkorzystniejszą pod kątem opłat i prowizji.

Jak przechowywać kryptowaluty

Kryptowaluty najlepiej przechowywać w specjalnym elektronicznym portfelu. Zasadę jego działania porównać można do działania konta w banku, podobnie jak ono jest też zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych – specjalnym, prywatnym kluczem. Taki elektroniczny portfel korzysta z chmury lub oprogramowania komputera. Portfel w chmurze jest uznawany za mniej bezpieczny niż taki w komputerze – łatwiej złamać jego zabezpieczenia, szczególnie jeżeli działamy na nim w trybie online. Elektroniczny portfel w komputerze z kolei ma tę wadę, iż jeżeli nasz sprzęt ulegnie uszkodzeniu, stracimy nieodwołalnie dostęp również do zgromadzonych środków.

Żeby na kryptowalutach naprawdę zarobić trzeba zrozumieć ich istotę i znać się trochę na rynku. Warto śledzić kursy, które potrafią zmienić się diametralnie, porównywać różne kryptowaluty. Niebagatelne znaczenie ma też korzystanie z legalnych, sprawdzonych źródeł w momencie kupowania i wymiany kryptowalut. Warto zainteresować się tematem, zanim przystąpimy do gromadzenia środków.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki