REKLAMA

Wybór materaca dla dwóch osób może być prawdziwym wyzwaniem – zwłaszcza, jeśli małżonkowie różnią się pod kątem preferencji i oczekiwań co do poszczególnych parametrów sprzętu. Jak wybrać rozmiar materaca, który będzie odpowiedni dla dwojga?

Materac a wielkość sypialni

Wśród najpopularniejszych rozmiarów materacy dla dwojga wymienia się materace 140×200, 160×200 i 180×200 cm. To, który z nich powinien znaleźć się w twojej sypialni będzie zależeć od kilku czynników, np. od metrażu pomieszczenia.

Przyjmuje się, że im większy materac, tym lepiej. Szerokie materace nie sprawdzą się jednak w małych sypialniach, w których mogą utrudniać swobodne poruszanie się po pokoju. Decydując się na konkretny rozmiar materaca, warto upewnić się, że rozwiązanie nie będzie blokować dostępu do innych mebli (stolików nocnych, szafek czy biurka) czy drzwi. W małych i średnich pomieszczeniach najlepiej odnajdują się uniwersalne, klasyczne materace 160×200 cm (np. Hilding Salsa, Mambo lub Rumba) lub nieco mniejsze rozwiązania (140×200).

Jeśli zależy wam na większym materacu, dobrym pomysłem może być ustawienie łóżka jedną krawędzią do ściany. Taka koncepcja nie sprawdzi się jednak, jeśli partnerzy chodzą spać lub wstają o różnych porach – osoba, która śpi pod ścianą może wybudzać małżonka za każdym razem, kiedy będzie chciała położyć się lub wstać z łóżka.

Materac do łóżka podwójnego – jaki rozmiar wybrać?

Wybór materaca powinien być podyktowany gabarytami obojga partnerów. Uniwersalną długością materacy dla dorosłych jest 200 cm – taki rozmiar nie sprawdzi się wszakże we wszystkich przypadkach. Osoby bardzo wysokie o wzroście powyżej 185 cm lepiej wyśpią się na dłuższych materacach, które będą odpowiednio dopasowane do ich sylwetki (210 lub 220 cm).

Kupując materac, warto zwrócić uwagę także na szerokość sprzętu. Podczas snu zmieniamy pozycje i ruszamy się ponad 40 razy! Na zbyt wąskich rozwiązaniach partnerzy mogą na siebie wpadać, a tym samym wzajemnie zakłócać swój przebieg snu. Największe materace 180×200 (dostępne w ofercie SleepMed) lub 200×200 będą zatem dedykowane dla najcięższych użytkowników, którzy potrzebują więcej miejsca niż osoby o przeciętnej wadze. Tak duże modele sprawdzą się również wtedy, gdy w łóżku rodziców często nocują dzieci lub domowe pupile.

Materac do łóżka podwójnego – jaki rozmiar wybrać?

Materace dla dwojga – podwójne czy pojedyncze?

Większe łóżka dają możliwość ulokowania na nich dwóch pojedynczych materacy, np. o wymiarach 90×200. Takie rozwiązanie zdaje egzamin, jeśli partnerzy znacząco różnią się od siebie wagą i mają skrajne oczekiwania co do twardości materaca. W tym przypadku jeden materac o średniej, kompromisowej twardości nie będzie wygodny dla nikogo i w negatywny sposób wpłynie na codzienne funkcjonowanie małżonków.

Dwa mniejsze modele o różnym stopniu twardości pomogą zapewnić komfortowe warunki do snu dla obojga użytkowników. Pojedyncze materace powinny być maksymalnie zbliżone pod względem wysokości, co umożliwi zredukowanie powstającej między nimi szczeliny. W sytuacji, w której partnerzy lubią spać blisko siebie, dobrze sprawdzi się również dodatkowy materac nawierzchni, który zakryje przerwę i zwiększy trwałość sprzętu.

Ciekawym rozwiązaniem tego problemu są innowacyjne materace podwójne typu duo – rozwiązania, które charakteryzują się różną twardością po obu stronach materaca. Jeden sprzęt, w obrębie którego zamknięto dwa pojedyczne materace pozwoli na precyzyjne dopasowanie twardości do indywidualnych – w tym zupełnie odmiennych – preferencji małżonków. W tej kwestii dobrze sprawdzają się także rozwiązania zaprojektowane specjalnie z myślą o partnerach, których dzieli nawet +30 kilogramów, np. materace kieszeniowe Hilding Flamenco, Hilding Macarena lub luksusowe modele piankowe Curem.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki