REKLAMA

 Jeżeli zastanawiacie się, który miesiąc jest najlepszy na wizytę w Krakowie i załapanie się na ciekawe wydarzenia w mieście – wybór nie będzie łatwy.  Powód jest prosty – w Krakowie ZAWSZE się coś dzieje, a każdy festiwal (muzyczny, filmowy, teatralny, literacki, sztuki, naukowy) jest interesujący na swój sposób. Najlepiej przekonać się o tym samemu odwiedzając Kraków jak najczęściej i poznając jego wszystkie odsłony. Zobaczcie, w których najważniejszych wydarzeniach Krakowa nie braliście jeszcze udziału i zaplanujcie swoją niezapomnianą podróż do miasta festiwali. 

 Krakowskie Festiwale w ciągu roku 

Styczeń 

Nowy Rok zaczyna się w Krakowie z prawdziwym rozmachem. Zabawy sylwestrowe organizowane są w całym mieście, a opcji na przywitanie nowego roku jest mnóstwo: od kolacji  w eleganckich restauracjach, przez koncerty w w wielkich salach lub w klimatycznych piwnicach, po kluby nocne i wielkie sceny goszczące wybitnych artystów.Tak naprawdę wystarczy wyjść na Rynek Główny lub nad Wisłę, żeby uczestniczyć w jednym ogromnym świętowaniu. Dodatkowo, przez cały styczeń w wielu krakowskich kościołach odbywają się  koncerty kolęd znanych polskich artystów. 

Ciekawym wydarzeniem jest także Orszak Trzech Króli (6.01), czy tzw największe Jasełka na świecie. Trzy ogromne procesje wyruszają z różnych punktów Krakowa (z Wawelu, Dębnik i Placu Matejki) i tryumfalnie kroczą przez miasto, by spotkać się i wspólnie świętować na Rynku Głównym. 

Luty 

Najciekawsze wydarzenie w lutym to tzw. Shanties”, czyli Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej. W wielu krakowskich pubach i klimatycznych knajpach można wtedy usłyszeć wiecznie żywe szanty w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów. W luty ma też miejsce ogólnopolskie świętowanie Tłustego Czwartku, podczas którego cały Kraków wypełnia się zapachem świeżych pączków wypełniających po brzegi krakowskie piekarnie. 

 Marzec/Kwiecień 

Przełom marca daje świetną okazją na poznanie wielkanocnych tradycji Krakowa. Emaus to coroczny kolorowy odpust, który od wielu lat odbywa się w Poniedziałek Wielkanocny przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu. Na licznych kramach, rozłożonych na ulicy, można znaleźć mnóstwo kiermaszowych drobiazgów, taki jak pierścionki z kolorowymi oczkami, plastikowe zabawki, tradycyjne piernikowe serca czy charakterystyczne figurki  “żydków” grających na instrumentach lub studiujących Torę.  

Dzień później w Krakowie odbywa się święto Rękawki, które nawiązuje do tradycji słowiańskich Dziadów. Kiedyś podczas Rękawki toczyło się jaja ze stoków kopca, podczas gdy obecnie tysiące osób zbiera się na Kopcu Kraka, aby obejrzeć spektakularne rekonstrukcje średniowiecznych bitew, postrzelać z łuku czy spróbować tradycyjnych potraw z czasów pierwszych Wiślan. 

Miłośnicy teatru z pewnością zainteresują się też krakowskimi reminiscencjami Teatralnymi, które są najstarszym przeglądem teatrów alternatywnych i eksperymentalnych w mieście.  

Na wiosnę świętują krakowskie kabarety. PaKA, czyli przegląd kabaretów amatorskich, to świetna okazja żeby się pośmiać i poznać początkujących satyryków z całej Polski, którzy co roku walczą o  nagrodę Grand Prix i nagrodę publiczności.  

Misteria Paschalia to festiwal, który z pewnością zainteresuje miłośników muzyki dawnej . Podczas tego muzycznego święta epoki renesansu i baroku artyści z całego świata przyjeżdżają  do Krakowa, aby przedstawić swoje interpretacje wielkanocnych pieśni. 

 Maj 

W maju świętują studenci. Juwenalia są tradycją obchodzoną w całej Polsce, ale te krakowskie są wyjątkowo warte zobaczenia. Przez trzy dni w mieście rządzą studenci, którzy oprócz uczestniczenia w licznych koncertach polskich legend, organizowanych w całym mieście, po prostu imprezują na całego.    

Noc Muzeów to propozycja dla nocnych marków i miłośników sztuki. Większość muzeów w całym mieście  za darmo udostępnia swoje wystawy, które otwarte są do późnej nocy.  

Warto zobaczyć też Krakowski Festiwal Filmowy, podczas którego prezentowane są krótkometrażowe, dokumentalne oraz animowane filmy z całego świata.  

Na dokładkę, w maju odbywa się w Krakowie jeden z najważniejszych w Europie i na świecie festiwali muzyki filmowej. Spektakularne widowiska muzyczno-filmowe i koncerty gwiazd przyciągają co roku tysiące uczestników z całego świata. 

Pod koniec maja można natomiast uczestniczyć w Krakowskim Pikniku Archeologicznym. Jest to edukacyjna impreza, podczas której prezentowane są niebywałe wykopaliska nawet sprzed 6000 lat. 

Czerwiec 

Czerwiec zazwyczaj rozpoczyna się Wielką Paradą Smoków – jednym z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych świąt w mieście. Tysiące osób uczestniczy wtedy we wspólnym świętowaniu nad Wisłą i może podziwiać zjawiskowe smoki konstruowane przez grupy uczestników z całego świata. Punktem kulminacyjnym święta jest wielkie wieczornwidowisko plenerowe na Wiśle, nad którą odbywa się spektakl świateł, muzyki i ogromnych smoków latających nad nad wodą. 

Pochód Lajkonika to kilkusetletnia tradycja, której nie można przegapić. Świętuje się wtedy zwycięstwo krakowian nad tatarskim wrogiem, do którego doszło dzięki duchowi walki jednego mieszkańca – legendarnego Lajkonika. Podczas parady, tłumy wesołych uczestników podążają za orszakiem lajkonika, od Zwierzyńca do samego Rynku Głównego.  

Podczas corocznych wyborów „króla kurkowego” można natomiast poznać starą tradycję krakowskiego bractwa, kiedy to wybiera się najlepszego strzelca kurkowego. 

Nie możecie przegapić też Wianków! Święto muzyki to jedna z najweselszych tradycji w mieście, która jest symbolicznym przywitaniem lata. Rozkłada się wtedy kilka dużych scen, na których można usłyszeć artystów z całego świata, a ulice Krakowa wypełnione są tłumami z wiankami na głowach.  

Czerwiec kończy się równie spektakularnie. Ma wtedy miejsce największy festiwal żydowski w Europie – FKŻ. Przez kilka dni krakowski Kazimierz zapełniony jest scenami, straganami z żydowskim jedzeniem, przeróżnymi warsztatami i przede wszystkim ludźmi chcącymi odkryć żydowską kulturę, zarówno w tradycyjnej, jak i we współczesnej odsłonie. 

 Lipiec 

W lipcu można w Krakowie posłuchać w mieście muzyki jazzowej na najwyższym poziomie. Letni Festiwal Jazzowy to niezwykłe święto, podczas którego wybitni artyści z całego świata zjeżdżają do miasta i przez cały miesiąc występują zarówno na wielkich scenach, jak i w jazzowych piwnicach.  

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych to propozycja dla miłośników ulicznych artystów, którzy na kilka dni zamieniają Stare Miast w teatralny spektakl. Widowiska i performance organizowane są wtedy na Rynku Głównym, Placu Szczepańskim oraz na Małym Rynku. Jest to jeden z najstarszych tego typu festiwali w Europie. 

Sierpień 

Najważniejszym wydarzeniem w sierpniu jest festiwal Muzyka w Starym Krakowiepodczas którego miasto gości najwybitniejszych muzyków z całego świata. Występują oni w  zabytkowych wnętrzach krakowskich budynków prezentując światowej klasy wykonania utworów dawnych mistrzów.  

Festiwal Pierogów jest wyjątkowo lubianym świętem w mieście. Mały Rynek zamienia się wtedy w wielkie targowisko, na którym można kupić pierogi w przeróżnych smakach, zarówno w tych tradycyjnych, jak i nieco bardziej współczesnych. Podczas festiwalu wybierany jest zawsze najlepszy pieróg, który zasmakuje największej ilości uczestników. 

Wrzesień 

We wrześniu mamy okazję uczestniczenia w niezwykłym festiwalu muzycznym Sacrum-Profanum. Jest to święto muzyki XX wieku, które łączy także muzykę poważną z innymi nurtami. Spektakularne koncerty gwiazd odbywają się wtedy w największych salach koncertowych w mieście. 

 

Podczas Targów Sztuki Ludowej można się zaopatrzyć w oryginalne pamiątki z Krakowa. Lokalni artyści wystawiają swoje rękodzieła i rzemiosło artystyczne na wielkim targu rozkładanym na Rynku Głównym. Podczas targów odbywają się też liczne występy artystów ludowych i zespołów folklorystycznych z całej Polski. 

Październik 

W październiku odbywa się jeden z najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce – Unsound Festival. Jest to wyjątkowe święto dla wszystkich miłośników  muzyki elektronicznej i eksperymentalnej, która podczas festiwalu prezentowana jest w towarzystwie sztuk wizualnych.  

Warto wstąpić też na Krakowskie Targi Książki –  największe święto literatury w mieście. Podczas targów będziecie mieli okazję nie tylko zaopatrzyć się w setki książek w dobrej cenie, ale także uczestniczyć w spotkaniach z pisarzami z całego świata, warsztatach, konkursach i wystawach.  

Listopad 

W listopadzie warto wybrać się na Zaduszki Jazzowe, które są najstarszym festiwalem jazzowym w Europie. Na licznych krakowskich scenach można wtedy usłyszeć zarówno jazzowe legendy, jak i nowo odkryte talenty. Muzycy mogą też uczestniczyć  w licznych jam sessions organizowanych w ramach festiwalu.  

Listopad to także czas szalonych imprez, które są organizowane są w całym mieście z okazji Andrzejek. 

Grudzień 

Ostatni miesiąc w roku to czas słynnego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który gości na krakowskim rynku przez kilka tygodni. Jest on uznany za jeden z najokazalszych jarmarków świątecznych w Europie, który spokojnie może konkurować z takimi miastami jak Berlin czy Wiedeń.  

W pierwszy czwartek miesiąca rozpoczyna się natomiast święto krakowskich szopek, które są częścią niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Na rynku prezentowane są przepiękne  szopki, które biorą udział w corocznym konkursie. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione dzieła można potem oglądać w gablotach w całym mieście. 

Kiedy odwiedzić Kraków? 

Jak widać, w “mieście królów” dzieje się coś ciekawego o każdej porze roku. Podobnie jest z wycieczkami po Krakowie z przewodnikiem, które odbywają się przez cały rok. Jednak to lato przyciąga największą ilość turystów, którzy przez cały sezon zalewają ulice miasta zwiedzając i ciesząc się niepowtarzalną atmosferą. Kraków jest wtedy niezwykle malowniczy, a parki i przestrzenie miejskie wypełniają się bujną zielenią i kwiatami.  Kiedy pogoda sprzyja, warto poruszać się po mieście rowerem, który można wypożyczyć na czas pobytu. W letnie noce Kraków nie idzie spać, ale wypełnia się nocnymi markami, którzy spacerują brzegami Wisły lub bawią się w nocnych klubach czy na plenerowych koncertach. 

Zima i jesień może wydawać się mniej atrakcyjna na pobyt w Krakowie, ale nic bardziej mylnego! Jesienne kolory miasta są po prostu magiczne, a okoliczne parki, laski czy kopce są wtedy idealne na wędrówki wśród niesamowitej scenerii. Zima jest natomiast okazją na odkrycie przytulnych krakowskich knajp i restauracji, w którym można przesiadywać przy dobrym grzańcu i muzyce na żywo. W zimowych miesiącach najlepiej poruszać po mieście prywatnym transportem, który sprawnie zabierze nas w miejsce docelowe i uchroni od marznięcia na przystankach. Warto też rozważyć wycieczkę do Zakopanego, albo w okoliczne górskie tereny i wybrać się na zimową przejażdżkę kuligiem.  

Innymi słowy – podróż do Krakowa może być tak samo wyjątkowa każdego dnia. Jeżeli nadal macie problem z wyborem odpowiedniej daty, najlepszym rozwiązaniem będzie przekonanie się o tym na własnej skórze – Kraków czeka! 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki