Członkowie mafii śmieciowej – działającej m.in. w Jaworznie – z zarzutami prokuratorskimi. Krakowska prokuratura oskarżyła 41 osób związanych z firmą Clif m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej czy przestępstwa przeciwko środowisku.

REKLAMA

Przypomnijmy, że Clif w teorii odpowiadał za odbiór i bezpieczną utylizację szkodliwych odpadów. Do tego ostatniego jednak nie dochodziło – zamiast niszczenia odpadów, firma wywoziła je do różnych magazynów, gdzie były porzucane. Proceder praktykowany był na terenie województw małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz podkarpackiego – jeden z magazynów firmy znajdywał się w Jaworznie. W ten sposób na nielegalne składowiska trafiło prawie 55 tys. ton odpadów.

Firma fałszowała również na masową skalę dokumenty – m.in. dokumenty przewozowe odpadów czy te wykorzystywane podczas podpisywania umów z właścicielami magazynów, gdzie ukrywano pochodzenie chemikaliów oraz starano się przenieść koszty ich utylizacji na wynajmującego teren.

41 oskarżonym osobom groza kary nawet do 25 lat więzienia. Wśród zarzutów znajdują się m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa przeciwko środowisku, używanie fałszywych dokumentów.

W ciągu niecałych dwóch lat, firma Clif zarobiła około 23 miliony złotych na nielegalnej utylizacji odpadów.

Więcej informacji o sprawie znajdziecie poniżej:

Beczki z nielegalną substancją w Jaworznie

Kolejne kontrole w Clif

Mafia śmieciowa rozbita

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki