Pandemia koronawirusa to największe uderzenie w polskich przedsiębiorców po 1989 roku. Podobnie jak kryzys ekonomiczny z 2009 roku, zagrożenie pojawiło się błyskawicznie i całkowicie nieoczekiwanie. Efektem tego jest całkowity paraliż wielu branż, w tym w znacznej części tych, które opierały się na imprezach masowych. W zasadzie, prócz firm zajmujących się sprzedażą środków ochrony higienicznej nie ma przedsiębiorstw, które by nie ucierpiały. Ogólnoświatowa sytuacja ma także swoje odzwierciedlenie w lokalnym, jaworznickim wymiarze. Wiele firm stara się przetrwać, jednocześnie starając się zrobić coś dla nas – mieszkańców miasta. Jak się okazuje nie jest to łatwe.

REKLAMA

Najpoważniejszym problemem z jakim mierzą się władze i służba zdrowia, jest na ten moment zahamowanie ilości nowych zakażeń koronawirusem. Najbardziej narażoną grupą społeczną jest personel medyczny, który na co dzień styka się z chorymi – potencjalnymi nosicielami. Służba zdrowia nie była przygotowana na tak szybko rozprzestrzeniającą się epidemię, dlatego nie dziwią liczne apele jednostek medycznych o pomoc w zorganizowaniu podstawowych środków bezpieczeństwa – takich jak kombinezony, rękawiczki i maseczki. Jaworzniccy przedsiębiorcy posiadający szwalnie postanowili zarówno wesprzeć personel medyczny jak i znaleźć rozwiązanie na to, by samemu przetrwać.

Priorytety na dziś

Niestety na ten moment rząd zapowiedział zwolnienie z opłat ZUS na okres najbliższych trzech miesięcy. Jednakże przedsiębiorcy mają na swoich barkach podatek vat oraz często wysokie opłaty związane z wynajmem – w tym przypadku są zdani wyłącznie na siebie i jak nietrudno się domyślić czeka nas w najbliższym czasie fala zawieszeń działalności i bankructw. Stąd też decyzja małych firm posiadających szwalnie, by zacząć produkować maseczki i połączyć chęć pomocy mieszkańcom z możliwością zdobycia niezbędnych środków by przetrwać, bo o zysku nikt dziś nie myśli. Przykładem może być jaworznicka marka Manufaktura Firan mieszcząca się na Rynku Małym 1. Jeszcze niedawno prężnie rozwijająca się firma szyła dla jaworznian firany i zasłony. Dziś skupia się na produkcji maseczek bawełnianych po to by dołożyć swoją cegiełkę do zdrowia nas wszystkich. Przewidujemy, że niedługo może zostać wprowadzony nakaz wychodzenia z domu jedynie w ochronnych maseczkach. Posiadanie lokalnego wytwórcy takiego asortymentu ma ten plus, że nie będziemy skazani na kupno takiego produktu wysyłkowo i z ogromna marżą producenta, który zwyczajnie może chcieć się na takim procederze dorobić.

Bezpieczeństwo swoje i innych

Koronawirus zbiera swoje żniwo szczególnie u osób starszych i osłabionych odpornościowo. Stąd posiadanie maseczki ma za zadanie uchronić nas (w przypadku maseczek chirurgicznych i z filtrami) oraz innych, których możemy zarazić nie wiedząc że jesteśmy zakażeni (maseczki bawełniane wielokrotnego użytku). Istotne jest to, by przy wyborze tego środka ochrony zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany i jego właściwości. Maseczki bawełniane można wielokrotnie dezynfekować piorąc w wysokiej temperaturze i prasując. Co więcej najlepiej szukać takich, które posiadają sznureczki zamiast gumek, gdyż dużo łatwiej jest je zakładać, zdejmować i dostosować do kształtu twarzy. Nikt nie jest w stanie przewidzieć ile potrwa kwarantanna i związane z nią środki ostrożności dlatego lepiej zawczasu pomyśleć o zakupie maseczki dla siebie i swoich bliskich.

Wspierajmy jaworznickie firmy!

Bardzo wiele firm posiadających szwalnie i chcących rozpocząć produkcję tak bardzo potrzebnych społeczeństwu maseczek boi się hejtu i niezrozumienia społecznego. Są ludzie, którzy wychodzą z założenia że w czasie pandemii wszystkie środki ochrony powinny być za darmo, nie bacząc na to kto zapłaci za materiały i ich produkcję. Bardzo łatwo jest zmieszać z błotem uczciwych przedsiębiorców wrzucając do jednego worka z cwaniakami żerującymi na biedzie innych. Z drugiej strony takie marki jak Manufaktura Firan zdecydowały się na bezpłatne podarowanie kilkuset sztuk dla Domu Opieki Społecznej w Jaworznie i Oddziałowi Medycyny Paliatywnej w Sandomierzu. Zatem starajmy się wzajemnie zrozumieć w tych trudnych czasach, jeśli nie w wymiarze ogólnopolskim, to przynajmniej naszym lokalnym. Jeśli chcesz nabyć bawełnianą maseczkę z Jaworzna to zajrzyj na www.manufakturafiran.pl

Łukasz Bąk

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki