Zagrożony widłak jałowcowaty

W tym miejscu co pewien czas będę przybliżał interesujące gatunki roślin. Wiele z nich u nas również występuje, ale bohaterami sesji filmowej stają się w innych miejscach, ponieważ po pierwsze mam taką możliwość a po drugie tam wyglądają lepiej. Taki jest na przykład widłak jałowcowaty – Lycopodium annotinum, który występuje na terenie całej Polski, ale jest roślina dość rzadką. W 2012 roku widzieliśmy się nad zaginionym Żabnikiem.

REKLAMA

W 2016 roku spotkaliśmy się w Wilkoszynie. Gwoli ścisłości do końca ubiegłego wieku tego gatunku nie notowano w Jaworznie.
Od innych przedstawicieli swego rodzaju wyróżnia się tym, że kłosy zarodnionośne pojawiają się na szczytach ulistnionych gałązek. Gałązki bywają widlasto rozgałęzione. Cała roślina płoży się po ziemi.

Kolejną cechą, na którą należy zwrócić uwagę są równowąsko-lancetowate liście, bardzo szpiczasto rozgałęzione. Jest to charakterystyczny składnik flory runa rozmaitych lasów w typie boru. Swoją obecnością wskazuje, że gleba ma mało próchnicy. Poza tym jest to roślina trująca, zatem polecam ją podziwiać i nie zbierać. Od 2014 roku podlega jedynie ochronie częściowej. Niestety ciągle zmniejsza się liczba stanowisk tego gatunku i dlatego w polskiej Czerwonej Księdze na status gatunku bliskiego zagrożenia. Znaczy się, jeszcze z nami jest, ale jak długo pozostanie, nie wiadomo.

Piotr Grzegorzek

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki