REKLAMA

Szafy chłodnicze to obowiązkowe wyposażenie każdego punktu gastronomicznego oraz lokalu sprzedażowego. Praktycznie wymienione działalności nie mogą obyć się bez tego sprzętu. Właśnie, dlatego chcemy Państwu przybliżyć specyfikę tych urządzeń oraz podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Rodzaje szaf chłodniczych.

Szafy chłodnicze możemy podzielić ze względu na ilość posiadanego szkła lub umiejscowienie agregatu chłodniczego. Na razie skupimy się na pierwszym kryterium i według niego wyróżniamy:

  • Szafy chłodnicze zapleczowe.
  • Szafy chłodnicze jednostronnie przeszklone.
  • Szafy chłodnicze dwustronnie przeszklone.

Pierwszy typ maszyn charakteryzuje się tym, iż na wyposażeniu nie ma żadnych przestrzeni szklanych. Zostały one w całości wykonane ze stali nierdzewnej bardzo często malowanej proszkowo. Aby zobaczyć, co znajduje się w środku, należy otworzyć drzwi. Ze względu na specyfikę tego typu urządzeń spotykamy je na zapleczach lub obszarach magazynowych.

Szafy chłodnicze jednostronnie przeszklone to produkty posiadające jedną przestrzeń szklaną umiejscowioną na drzwiach. Dzięki takiemu wykonaniu osoby zainteresowane mogą dokładnie zobaczyć, co znajduje się w środku bez potrzeby otwierania samego urządzenia. Jest to wygodne rozwiązanie dodatkowo zapewniające oszczędności. Możemy je spotkać w przestrzeniach ekspozycyjnych sklepów spożywczych oraz barów.

Ostatni rodzaj produktów chłodniczych jest modyfikacją tych przedstawionych akapit wyżej. Tutaj producenci dodali jeszcze jedną taflę szkła na drzwiach od strony obsługi. Rozwiązanie to pozwala nakładać towar bezpośrednio z tyłu urządzenia. Chyba najrzadziej stosowane szafy chłodnicze jednak charakteryzujące się także dużą wygodą.

Wszystkie wymienione wyżej rodzaje produktów chłodniczych mogą być wyposażone w górnych lub dolny agregat chłodniczy. Jedno i drugie umiejscowienie na swoje plusy oraz minus. W przypadku tych pierwszych obsługa jest łatwiejsza dzięki automatycznemu odparowaniu skroplin. Jednak zajmują one więcej miejsca. Te drugie są o wiele niższe, jednak zgromadzony nadmiar cieczy musimy sami usuwać. Dlatego wybór odpowiedniej maszyny powinien odbywać się po dokładnym przeanalizowaniu naszych potrzeb oraz możliwości.

Diabeł tkwi w szczegółach.

Wybierając takie urządzenia jak szafy chłodnicze, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Długość gwarancji – najczęściej jest to jeden rok, ale część firm na rynku również oferuje dwuletni okres. Mało tego są też takie gdzie za dopłatą możemy wydłużyć go nawet do pięciu lat.
  • Rodzaj czynnika chłodniczego – w tym momencie większość maszyn wyposażona jest w czynnik chłodniczy R290. Charakteryzuje się on większą wydajnością oraz jest bardziej ekologiczny. Jednak do tej pory można zakupić maszyny z inną cieczą chłodniczą, na które trzeba uważać.
  • Rodzaj chłodzenia – w przypadku szaf wyróżniamy chłodzenie statyczne oraz dynamiczne. Jeżeli Was lokal jest ciepły oraz często maszyny będą otwierane warto zainwestować w chłodzenie dynamiczne. Taka maszyna sprawdzi się lepiej i nie będzie przyspażać tylu problemów w chłodzeniu.
  • Wymiary zewnętrzne i wewnętrzne urządzeń  – te pierwsze powiedzą nam dokładnie, ile miejsca będzie zajmowało urządzenie, a te drugie pokażą, jak duża jest przestrzeń ekspozycyjna lub przechowalnicza.

Gdzie można zakupić takie szafy chłodnicze?

Kiedyś, aby zakupić szafy chłodnicze, należało się wybrać to autoryzowanego dystrybutora danej marki. Teraz jest to o wiele łatwiejsze! Wystarczy wejść pod adres: https://www.wyposazenie-sklepowe.pl/2237-szafy-chlodnicze. Znajdziecie tutaj szeroką ofertę tych urządzeń od różnych producentów. Również w razie jakichkolwiek problemów otrzymacie tam fachową pomoc i dobrą cenę. My dziękuje za przeczytanie artykułu i zapraszamy na pozostałe nasze publikacje w branży Wyposażenie Sklepów i Gastronomii.

undefined

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki