17 lutego wszystkie koty: dachowce i rasowce obchodziły swoje święto. Pierwszy raz obchodzono Światowy Dzień Kota w 1990 r. we Włoszech. W Polsce z inicjatywy miesięczników „Kot” i „ Cat Club Łódź” po raz pierwszy odbyły się obchody tego święta 19 lutego 2006 r.

REKLAMA

W niektórych krajach terminy Dnia Kota różnią się i tak np. w Anglii jest to dzień 8 sierpnia, w Rosji 1 marca, w Stanach Zjednoczonych 29 października a w Japonii 22 luty.

Celem tego święta jest przede wszystkim:
– uwrażliwienie społeczeństwa na często okrutny koci los,
– podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka,
– niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom,
– propagowanie akcji adopcji kotów ze schronisk i domów tymczasowych.

Każdy właściciel i miłośnik „futrzaków” wie, ile radości, ale też obowiązków wnosi kot czy koty do naszego domu. Zwierzaki te są bardzo czyste, nie wymagają spacerów, lubią się bawić, łatwo przyzwyczajają się do nowego właściciela. Dobrze wpływają na nasze zdrowie, głaskanie kota, jego mruczenie uspokaja nas i koi nerwy. Stąd coraz bardziej popularna jest jedna z metod zooterapii – „felinoterapia”, która polega na kontakcie osoby z kotem, jego obserwacji i przebywania w jego towarzystwie. Wykorzystuje się ją głównie do usprawnienia osób starszych, niepełnosprawnych i niedołężnych, a także niepełnosprawnych psychicznie dzieci.

TOZ – oddział w Jaworznie prawie od 6 lat prowadzi Jaworznicki Koci Dom Tymczasowy, w którym schronienie i opiekę znajdują bezdomne, często chore i okaleczone koty. Członkowie TOZ i wolontariusze opiekują się nimi codziennie, w razie choroby są leczone oraz szczepione, a także poddawane zabiegom kastracji lub sterylizacji. Największą radość sprawia nam fakt, gdy trafiają do rąk nowych właścicieli, którzy sprawiają im nowy dom. Dziękujemy wszystkim osobom, które pomagają nam w różny sposób, przede wszystkim wspierając finansowo poprzez tzw. adopcję wirtualną czy przekazując różne kwoty na leczenie nowych podopiecznych. Słowa podziękowania przekazujemy też za pomoc rzeczową w postaci przekazywania nam karmy, żwirku, środków chemicznych, kocyków, kuwet itp.

Prosimy o dalszą współpracę, a także o przekazanie 1% podatku na cele związane z prowadzeniem Kociego Domu. Wystarczy wypełnić odpowiednie rubryki w rocznym zeznaniu podatkowym, nasz numer KRS – 0000154454 i w pkt. „cel szczególny” wpisać „oddział w Jaworznie”.

W związku z obchodami Światowego Dnia Kota nasz oddział przeprowadza spotkanie edukacyjne w placówkach oświatowych poświęconych opiece nad zwierzętami. Spotkania z okazji Dnia Kota odbyły się już w Przedszkolu Miejskim nr 15 w Jaworznie oraz w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków.

Planowane są także spotkania w:
– Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie – filia w Balinie,
– Przedszkolu Miejskim nr 26 w Jaworznie,
– Szkole Podstawowej nr 16 w Jaworznie,
– oddziale przedszkolnym w Szkole Podstawowej nr 9 w Jaworznie.

Ogłoszony został również konkurs plastyczny na rzeźbę kota pod tytułem „Kocia Ziemia”, w którym mogą brać udział uczniowie i przedszkolaki. Prace przyjmowane są w siedzibie TOZ – ul. Grunwaldzka 35, w środy (godz. 16:30 – 17:00) do 26 lutego. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.

TOZ – oddział w Jaworznie

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki