– Nie ma na razie żadnego przypadku koronawirusa w Polsce, natomiast na pewno w związku z sytuacją w Europie, ten wirus się prędzej czy później pojawi – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski otwierając konferencję prasową poświęconą przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa w Polsce. Jak zapewnił szef resortu zdrowia, wszystkie oddziały zakaźne w Polsce “funkcjonują w trybie podwyższonej gotowości już od jakiegoś czasu”.

REKLAMA

Minister Szumowski odniósł się do pojawiających się w przestrzeni medialnej informacji o komercyjnych badaniach na koronawirusa.

– Każdy obywatel i osoba przebywająca na terenie Polski, która wymaga badania, ma je wykonane za darmo, bezpłatnie. Nie zgadzam się na żadne komercyjne działania – podkreślił.

– Instrukcja postępowania jest stosunkowo prosta. Jeżeli wracamy z tego regionu (objętego epidemią koronawirusa – red.), jesteśmy chorzy, to informujemy o tym sanepid i udajemy się bezpośrednio do oddziału zakaźnego. Jeśli wracamy i nie jesteśmy chorzy, obserwujemy się w ciągu 14 dni i nie przychodzimy profilaktycznie na oddziały zakaźne – tłumaczył minister Szumowski.

Koronawirus – których miejsc lepiej nie odwiedzać?

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki