Czym kierować się przy zakupie kosiarki do trawy?

REKLAMA

Aby trawnik przed domem mógł wyglądać przez cały czas estetycznie, konieczne jest jego systematyczne koszenie. Regularność koszenia jest tu niezwykle ważna. Ma to wpływ nie tylko na wygląd trawnika, ale także na prawidłowe i zdrowe rozwijanie się trawy. Do koszenia trawy potrzeby jest jednak odpowiedni sprzęt. Mowa tu oczywiście i kosiarce do trawy. Przy jej wyborze zwrócić należy uwagę na kilka istotnych czynników.

Jak kosić trawę?

Nawet najlepsza kosiarka do trawy może nie spełnić swojego zadania, jeśli trawa koszona będzie nieprawidłowo. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć w jaki sposób ją kosić. Przede wszystkim koszenie rozpocząć należy od krawędzi trawnika. Następnie kosiarką należy posuwać się wzdłuż linii prostych do środka trawnika. Pamiętać należy, aby trawnik zawsze kosić na zakładkę. Oznacza to, że kołem kosiarki kosiarki.szczecin.pl najeżdżać należy na ścięty pas trawnika. Przy pierwszym ścinaniu trawa nie powinna być skracana o więcej niż 1/3 wysokości. Kolejne koszenie najlepiej jest wykonać prostopadle. Oprócz tego, aby wiedzieć jak kosić trawę prawidłowo, ważne jest także, aby wiedzieć jak często ją kosić. Mianowicie w okresie od kwietnia do października trawnik powinien być koszony przynajmniej co dwa tygodnie. Najlepiej co około 7- 10 dni. Wiedząc już w jaki sposób i kiedy kosić trawę można przejść do wyboru kosiarki.

Wielkość trawnika

Jednym z kluczowych aspektów jaki należy wziąć pod uwagę wybierając kosiarkę do trawy jest wielkość trawnika. Jeśli posiada się mniejszy trawnik wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie użycie kosiarki ręcznej. W takim przypadku pomocna może być także nieduża kosiarka elektryczna. Inaczej jest w przypadku dużych powierzchni. Mając do koszenia trawnik na dużej powierzchni najlepiej będzie zastosować kosiarkę spalinową. Jej moc dopasowania powinna być do wielkości trawnika. Im powierzchnia do koszenia większa, tym moc kosiarki także powinna być większa.

Ukształtowanie powierzchni

Nie tylko wielkość powierzchni do koszenia, ale także jej ukształtowanie ma znaczenie przy wyborze kosiarki do trawy. Najłatwiej jest, kiedy powierzchnia jest równa. Jednak nie zawsze tak jest. Często trawnik jest równych, dość sporo na nim kretowin. W takim przypadku wybrać należy kosiarkę do trawy, która posiada duże koła. Dzięki temu kosiarka będzie łatwiej mogła poruszać się po trawniku. Koszenie będzie łatwiejsze i skuteczniejsze.

Skoszona trawa

Wybierając kosiarkę do trawy myśleć należy nie tylko o samym jej koszeniu, ale także o tym co potem. Mowa tu konkretnie o sposobie na zagospodarowanie skoszonych źródeł. Na rynku dostępne są modele kosiarek, które oferują różne rozwiązanie tego problemu. Wybrać można kosiarkę posiadającą kosz, posiadającą funkcję mulczowania czy taką z użyciem wyrzutu bocznego lub tylnego. Rozwiązań pod tym względem jest zatem kilka. To, z którego skorzystać zależy przede wszystkim od własnych potrzeb i oczekiwań. Wszystko także zależy od tego, co z późniejszym czasie chce się zrobić ze skoszoną trawą.

Mechanizm tnący oraz zasilanie w kosiarce

Różne modele kosiarek do trawy różnią się od siebie także pod kątem zastosowanego mechanizmu tnącego. Najczęściej można spotkać się z kosiarkami z nożem rotacyjnym z zamontowaną pionową osią obrotu. W przypadku tych najmniejszych kosiarek najczęściej spotkać można się z bębnem tnącym. Trzeba jednak wiedzieć, że koszenie przy użyciu kosiarki z bębnem tnącym wymaga użycia nieco siły. Dlatego kosiarki z bębnem tnącym kosiarki.szczecin.pl/kontakt najlepiej sprawdzą się przy koszeniu niewielkich trawników. Kupując kosiarkę do trawy warto także sprawić czy mechanizm tnący posiada opcję regulacji, a jeśli tak to jakie daje możliwości. Dzięki temu możliwe będzie ustawienie wysokości trawy, jaką chce się uzyskać po koszeniu. Mówiąc o mechanizmie tnącym warto wspomnieć także o sposobie zasilania. Wybór jest między kosiarką spalinową a elektryczną. Ta pierwsza najlepiej sprawdzi się przy dużych trawnikach. Elektryczną użyć można do koszenia mniejszych powierzchni. Pamiętać bowiem należy, że kosiarka elektryczna potrzebuje stałego dostępu do energii elektrycznej.

Komfort i wygoda koszenia

Koszenie trawnika musi być także komfortowe. Choć czasem trzeba użyć nieco siły, ale generalnie koszenie za pomocą kosiarki powinno być komfortowe i wygodne. Dlatego tak ważne jest to w jakie elementy dodatkowe wyposażona jest kosiarka oraz jak jest zbudowana. Szczególną uwagę zwrócić należy na napęd kosiarki oraz sposób jego połączenia. Bardzo ważna jest także wspomniana jest regulacja wysokości koszenia. Na komfort koszenia duży wpływ ma także rodzaj zastosowanych łożysk, regulacja prędkości, wysokość obrotów silnika. Ważne jest także, aby sam uchwyt kosiarki był wygodny w użytkowaniu.

Jak zatem widać, czynników mających wpływ na wybór kosiarki jest dość sporo. Wszystkie one są równie ważne i każdy powinien być dokładnie brany pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu kosiarki. Wszystko po to, aby trawnik był koszony zarówno skutecznie, ale i estetycznie. Nie bez znaczenia jest tu także komfort koszenia.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki