Co warto wiedzieć o sprzęcie przed zakupem w sklepie jeździeckim

REKLAMA

Jeździectwo to termin, który określa wszelkie dziedziny sportowe związane z jazdą konną, w tym także powożenie. Jest to doskonały sport w zasadzie dla każdego, który można z powodzeniem uprawiać już od najmłodszych lat. Wśród zalet tej pięknej dyscypliny sportowej można wymienić przede wszystkim możliwość nawiązania interakcji ze zwierzęciem, bliski kontakt z przyrodą, a także bardzo korzystny wpływ na kondycję oraz zdrowie. Do uprawiania jeździectwa potrzebne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu – dopasowanego do poziomu znajomości tej dziedziny. W zapoznaniu się z akcesoriami jeździeckimi pomoże sklep jeździecki oraz personel z nim związany.

Sprzęt jeździecki dla początkujących – na czym skupić się rozpoczynając przygodę z jeździectwem

Jeździectwo to sport świetnie sprawdzający się wśród dzieci i młodzieży. Oprócz pozytywów związanych z ruchem na świeżym powietrzu, koordynacją ruchową i sprawnością, sprzyja dbaniu o właściwą postawę oraz zdrowie kręgosłupa. Młody człowiek uczy się również odpowiedzialności zarówno za siebie, jak i za konia, ponadto ma możliwość spędzania czasu z rówieśnikami.
Podczas zapisywania dziecka na zajęcia z jeździectwa rodzice pragną niejednokrotnie zaopatrzyć dziecko w jak najlepszy sprzęt, co wcale nie jest konieczne. Na początku przygody z jeździectwem sprzęt nie jest aż taki ważny. Należy jednak pamiętać o kilku niezbędnych elementach. Odwiedzając sklep jeździecki www.truerider.eu warto więc zaopatrzyć się w wygodne buty do jazdy konnej z wyższą cholewką. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a więc również koniecznie jest zakupić dziecku toczek bądź ochronny kask na głowę oraz ewentualnie ochronną kamizelkę, która da zabezpieczenie kręgosłupowi w momencie upadku. Ubrania warto dopasowywać do pogody. Szczególnie ważne jest, by spodnie do jeździectwa były jak najbardziej przylegające, zaś górne ubranie nie krępowało ruchów i zapewnia termiczny komfort. Tego rodzaju porady należy stosować również w przypadku osób dorosłych. Z resztą, w przypadku gdy nie jesteśmy do końca pewni co jest dla nas odpowiednie na pewno zostaniemy poinformowani przez pracownika sklepu jeździeckiego.

Dobór sprzętu do jazdy konnej dla zaawansowanych

Sklep jeździecki posiada również w swoim asortymencie sprzęt dla osób zaawansowanych. W zasadzie trudno stwierdzić, w którym momencie jeździec przechodzi z etapu amatorskiego na poziom zaawansowany. Jednym zajmuje to kilkanaście lat, inni już po kilku latach uprawiania tej dyscypliny zaczynają startować w zawodach i brać udział w pokazach. Jest to zależne od talentu, ale także od częstotliwości treningów i stopnia zaangażowania danej osoby.
Na etapie bardziej zaawansowanym warto zaopatrzyć się w bryczesy (spodnie do jazdy konnej), które zapewniają jak najwięcej wygody podczas jazdy w siodle, dobrze również posiadać sztyblety (buty) do jazdy konnej bądź też oficerki – zależne jest to jedynie od tego, co jest dla danej osoby opcją wygodniejszą. Poleca się również posiadanie czapsów i sztylpów, a więc ochraniaczy na nogi osoby jeżdżącej. W sklepie jeździeckim pracownicy zapewne będą również polecać zakup bielizny termoaktywnej. To bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza na jesień lub zimę. Tego rodzaju bielizna zapewnia komfort termiczny, przy czym zapobiega jednocześnie przegrzaniu oraz nadmiernemu się poceniu. Całości dopełni odpowiednio dobrana kurtka do jazdy konnej. Niektórzy jeźdźcy stosują również czapraki – a więc specjalne nauszniki, służące do ochrony, jak i zapewniające komfort oraz palcaty, a więc rodzaj krótkiego bata.
Aby zapewnić sobie jak najlepszy sprzęt należy wypróbowywać różne modele, dopasować je dla siebie i w rezultacie wybrać, który będzie nam najlepiej odpowiadać. Bierze się tu pod uwagę także styl jazdy oraz oczywiście własne upodobania. W przypadku wątpliwości na pewno można liczyć na pomoc kogoś bardziej zorientowanego lub pracownika sklepu jeździeckiego www.truerider.eu/strona/contact.

O czym warto wiedzieć dopasowując sprzęt dla konia?

Rozpoczynając przygodę z jeździectwem warto również zapoznać się ze sprzętem dla konia. Ważną sprawą jest tzw. ogłowie, a więc uzda, składająca się z wędzidła oraz całego zestawu skórzanych pasków, które zakłada się zwierzęciu na głowę i które są połączone z wodzami. Oczywistą sprawą jest dobrze dobrane siodło, które ułatwia poprawny dosiad oraz powoduje, że jazda może stać się prawdziwą przyjemnością. Siodło jest mocowane na końskim grzbiecie przy pomocy tzw. popręgu. Istotnym elementem są również strzemiona, w które jeździec wkłada stopy.
Konie wyścigowe, skaczące przez przeszkody bądź też takie, które dużo chadzają po twardej nawierzchni powinny posiadać podkowy, zaś w maksymalnie skomplikowanych warunkach, szczególnie zimą wkręca się tzw. hacele. Często stosuje się również ochraniacze na pęciny bądź specjalny rodzaj kaloszy zakładanych na kopyta.

Sprzęt na zawody jeździeckie

Im dłużej uprawia się jeździectwo tym większe są aspiracje jeźdźca i potrzeby sprzętowe. Podczas zawodów jeździeckich konieczne jest zaopatrzenie się w profesjonalną odzież konkursową. Jazda konna jest sportem bardzo eleganckim, a więc na zawodach zarówno koń, jak i jeździec muszą wyglądać nienagannie. Tu znowu z pomocą przyjdzie sklep jeździecki, w którym znaleźć można zarówno odpowiednie bluzy i koszule, bryczesy z przeznaczeniem dla obojga płci, jak i fraki, marynarki czy rękawiczki, plastrony oraz inne elementy ubioru jeźdźca, zdobione haftem czy welurowymi wstawkami.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki