REKLAMA

Wózek widłowy terenowy to sprzęt wybierany do trudnych i wymagających zadań z zakresu transportu bliskiego. Przedsiębiorcy, który planują jego zakup, często mają sporo obaw i wątpliwości oraz pytań na temat zasad funkcjonowania, budowy a także obsługi tego sprzętu. Wybraliśmy 10 najważniejszych spośród często zadawanych pytań, na które odpowiedzi udzielimy w poniższym artykule.

1. Czym wózek widłowy terenowy różni się od wózka czołowego?

Wózek widłowy terenowy, pomimo, iż posiada wiele wspólnych cech z wózkiem czołowym spalinowym, stanowczo odróżnia się od niego. Przede wszystkim tym, co odróżnia te dwa modele pojazdów jest ich:

 • wielkość – wózki widłowe terenowe są mają większe rozmiary, są wyższe i szersze niż czołowe;
 • parametry – pojazdy terenowe mają większy udźwig i wysokość unoszenia;
 • możliwości jezdne – wózki widłowe spalinowe zwykle przystosowane są do poruszania się tylko i wyłącznie po płaskich i raczej utwardzonych powierzchniach; natomiast pojazdy terenowe mogą poruszać się w różnorodnych warunkach, dzięki czemu są bardziej uniwersalne.
  Wózki widłowe terenowe od spalinowych odróżnia także jeszcze jedna istotna kwestia – cena zakupu sprzętu.

2. Jaki udźwig ma wózek widłowy terenowy?

Udźwig wózka widłowego terenowego może być nawet dwu lub trzykrotnie większy niż udźwig tradycyjnego wózka czołowego i wynosić do ok. 10 ton. Warto jednak pamiętać, iż w każdym przypadku maksymalny udźwig zależny jest od wielu czynników, m.in. od:

 • wagi urządzenia;
 • zastosowanych w wózku technologii;
 • maksymalnej wysokości podnoszenia.

Przed zakupem sprzętu upewnij się jaki udźwig posiada i jak wygląda jego diagram udźwigu.

3. Jakie opony do wózka terenowego?

Opony w wózku widłowym terenowym są jednym z bardziej charakterystycznych dla tego urządzenia elementów. W wózkach terenowych montuje się dobrze amortyzowane opony pneumatyczne. Są one większe niż opony do widlaków czołowych i posiadają głębokie bieżniki,aby lepiej dopasować się do różnorodnych rodzajów terenu, po jakich będą się poruszać.
Bardzo częstą praktyką jest montowanie w wózkach widłowych terenowych opon o dwu wielkościach – większych z przodu a mniejszych z tyłu, co ma za zadanie wspomóc napęd i ułatwić jazdę po grząskim podłożu.

opony-do-wozka-widlowego-terenowego4. Jaki napęd posiadają wózki widłowe terenowe?

Wózki widłowe terenowe swoją wysoką produktywność oraz umiejętność rozwijania dużych prędkości zawdzięczają wydajnemu napędowi spalinowemu. W zależności od modelu – urządzenie tego typu może posiadać napęd na 1 lub 2 osie.
Zastosowany napęd (a także charakterystyczne opony) sprawiają, iż wózki widłowe terenowe nie mogą być wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń. Zresztą, jak sama ich nazwa wskazuje – nie to jest ich głównym przeznaczeniem.

5. Gdzie wykorzystuje się wózki terenowe?

Wózki terenowe mają liczne zastosowania, gdyż są bardzo wielofunkcyjne i uniwersalne. Korzysta się z nich wiele przedsiębiorstw zajmujących się transportowaniem ładunków zarówno na paletach, jak i przy pomocy osprzętu do wózków widłowych.
Pojazdy terenowe sprawdzają się w:

 • branży budowlanej;
 • rolnictwie;
 • przemyśle ciężkim;
 • na składach budowlanych oraz innego typu materiałów.

Ponadto z pomocy wózków widłowych terenowych korzystają różnego rodzaju przedsiębiorstwa zajmujące się przewozem desek, rur oraz różnorodnych długich lub wielkogabarytowych ładunków.

6. Ile waży wózek widłowy terenowy?

Waga każdego wózka jezdniowego unoszącego (a takim właśnie jest wózek widłowy terenowy) zależy w głównej mierze od udźwigu pojazdu oraz zamontowanej w nim przeciwwagi, która ma zabezpieczać stabilność urządzenia.
To, ile waży wózek widłowy terenowy warunkuje także konkretny sposób produkcji urządzeń zalecany według wskazań danego producenta. Wózki widłowe (choć z pozoru podobne) różnią się między sobą wykonaniem poszczególnych elementów, designem i stosowaną technologią.
Szacunkowo wózek o udźwigu do 5 ton, waży ok 6 500 kg. A im większy udźwig, tym bardziej wzrasta waga pojazdu.

7. Czy na wózku terenowym mogę zamontować osprzęt?

Wózki widłowe terenowe są jednymi z urządzeń transportu bliskiego, na których z łatwością zamontować można różnego typu osprzęt – czyli dodatkowe, zamienne za widły, elementy.
Najczęściej wybieranym osprzętem do wózków terenowych są łyżki, chwytaki, zamiatarki oraz odśnieżarki.
Warto zadbać o to, aby montażem osprzętu zajmowała się wyłącznie uprawniona do tego i przeszkolona osoba, tak aby przebiegał on prawidłowo oraz bezpiecznie.

osprzet-do-wozkow-terenowych8. Czym jest resurs wózka terenowego?

Resurs wózka widłowego to szacowana ocena stanu technicznego oraz żywotności wózka widłowego terenowego, wyliczona w oparciu o:

 • historię eksploatacji sprzętu;
 • dane techniczne urządzenia;
 • liczbę przepracowanych cykli pracy;
 • oraz inne zmienne.

Więcej o resursie przeczytasz na stronie: www.lemarpol.eu/uwaga-resurs-zmiana-przepisow

9. Ile kosztuje wózek widłowy terenowy?

Profesjonalny i markowy wózek widłowy terenowy to inwestycja na długie lata. Warto zatem wybierać sprzęt, który będzie odznaczał się dobrą jakością, wydajnym silnikiem i łatwością obsługi.
Ceny wózków widłowych terenowych są bardzo zróżnicowane i zależą w głównej mierze od parametrów sprzętu (takich jak udźwig czy maksymalna wysokość unoszenia). Koszt zakupu wózka widłowego terenowego dobrej firmy to wydatek rzędu ok 120 tysięcy złotych wzwyż. Do tego dochodzi jeszcze kwestia dodatkowego osprzętu czy opłaty za serwisowanie itp.

10. Gdzie kupić wózek widłowy terenowy?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, gdzie kupić najlepszy wózek widłowy terenowy, my znamy odpowiedź! Na składzie wózków widłowych Lemarpol znajdziesz nowe i używane urządzenia wyłącznie od najlepszych producentów.
Już teraz kliknij tutaj i sprawdź ofertę na najlepsze wózki widłowe terenowe!

Podsumowanie

wozek-widlowy-terenowy-podsumowanieW powyższym artykule zaprezentowaliśmy 10 pytań najczęściej pojawiających się w kontekście wózków widłowych terenowych. Mamy nadzieję, że odpowiedzi na nie będą stanowiły cenne źródło wiedzy przed zakupem urządzenia do firmy.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki