Pejzaż z mega mocą w tle

Jaworzno jeszcze przez wiele lat będzie potęgą energetyczną. Co prawda pesymiści twierdzą, że potrwa to zaledwie 50 lat, ale z drugiej strony to sporo czasu, aby zastanowić się, co będziemy spalać w lokalnych molochach, kiedy braknie węgla.

REKLAMA

9 listopada przemierzając okolice Grodziska nader często widzieliśmy teraźniejszość i bliską przyszłość jaworznickiej energetyki, ową tytułową mega moc. Tych widoków nie da się już zapomnieć lub jak chcą zwolennicy nowomowy od zobaczyć. Chłodnię widać z bardzo daleka, nawet terenu Płazy k. Chrzanowa.

Wielu zapewne uderzają duże otwarte przestrzenie położone niedaleko Śródmieścia. Część z nich została oczywiście oddana we władanie chomikowi europejskiemu, ale zapewne pojawi się pokusa, aby to i owo przeznaczyć pod budownictwo.

Koronnym argumentem za jest oczywiście teza, że ludzie muszą gdzieś mieszkać. Zastanówmy się, czy aby na pewno tutaj, skoro perspektywa demograficzna jest znana – znaczy się wyludnienie oraz to, że wyznaczone do tej pory tereny budowlane w skali całej Polski mogą zaspokoić potrzeby zaledwie 300 milionów obywateli naszego kraju.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki