O czym pamiętać sprzedając rzeczy używane przez Internet?

REKLAMA

Rosnąca od lat popularność internetowych serwisów ogłoszeniowych, za pomocą których organizować możemy aukcje swojego majątku sprawia, że coraz więcej osób zamiast utylizować decyduje się odsprzedać nieużywane już przedmioty. Sprzęt RTV, AGD, książki, płyty z muzyką, ubrania, w zasadzie nie ma dziś takiego rodzaju przedmiotu, którego nie znaleźlibyśmy na aukcjach internetowych. Zainteresowanie sprzedażą przez Internet sprawia, że coraz więcej z nas wystawia na sprzedaż coraz to większy asortyment. To z kolei nie uchodzi uwadze organów kontroli, które monitorują sieć w poszukiwaniu osób nie stosujących się do obowiązujących przepisów prawa podatkowego.

Sprzedaż okolicznościowa

Sprzedaż okolicznościowa jak sama nazwa wskazuje to sporadyczne zbywanie należących do nas przedmiotów. Mianem tym określa się sprzedaż, którą prowadzą osoby indywidualne. Sprzedaż okolicznościowa daje nam możliwość zbycia swojego majątku np. przedmiotów, w których posiadanie weszliśmy, ale z biegiem czasu przestaliśmy z nich korzystać bez obowiązku odprowadzania podatku od tej czynności. Taka sprzedaż jest nieopodatkowana jeśli od momentu wejścia w posiadanie do dnia zbycie danej rzeczy minęło 6 miesięcy.

Sprzedaż nierejestrowana

Jeśli jednak nasza sprzedaż dawno już przestała być okazjonalna. Sprzedajemy w sposób ciągły i zorganizowany, to sytuacja taka daje przesłanki do stwierdzenia prowadzenia działalności gospodarczej. Prowadzenie działalności gospodarczej można bowiem stwierdzić na bazie kilku kluczowych czynników mimo formalnego braku jej rejestracji. Często przyczynkiem do wychwycenia przez „filtr” fiskusa są także kwoty wynikające ze sprzedaży.

Podatek

Spełnienie opisanych powyżej przesłanek daje Urzędowi Skarbowemu podstawę do przesłania na nasz adres wezwania do złożenia korekty zeznania podatkowego, a także zakwalifikowania naszej działalności jako działalności gospodarczej. W drugim przypadku możemy spodziewać się także wezwania do zapłaty podatków należnych z tytułu prowadzonej przez nas sprzedaży – PIT i VAT.

Praktyka

Choć zasady kwalifikacji sprzedaży jako okazjonalna lub nierejestrowana wydają się jasne, to w praktyce wciąż jeszcze mają miejsce sytuacje, w których okazjonalni sprzedawcy otrzymują od Urzędu Skarbowego wezwania do złożenia wyjaśnień. Dzieje się tak w dużej mierze z uwagi na fakt, że sprzedajemy w Internecie już nie tylko ubrania czy drobny sprzęt RTV, ale także przedmioty o znacznej wartości – telefony, rowery, elektryczne hulajnogi, atlasy do ćwiczeń siłowych i wiele innych przedmiotów, których ceny oscylują raczej w tysiącach złotych. Kwoty uzyskiwane z takiej sprzedaży, mimo tego, że faktycznie jest ona sporadyczna, zostają dostrzeżone przez organy kontroli podatkowej.

Grunt to spokój

Jeśli znając przepisy prawa podatkowego jesteśmy przekonani o swojej niewinności, to możemy jej dowodzić w toku prowadzonego postępowania. Prawo podatkowe, to ten obszar prawa, który z uwagi na swoją złożoność, przysparza osobom indywidualnym dużo problemów interpretacyjnych. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy specjalisty. Najlepszym wsparciem w sprawach z zakresu prawa podatkowego będzie doradca podatkowy.

Autor: http://snkancelaria.pl/

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki