W Jaworznie działa kilka szkółek piłkarskich, które z mniejszymi lub większymi sukcesami szkolą młodych adeptów futbolu. Dwóch byłych zawodników klubów z piłkarskiej Ekstraklasy – Paweł Cygnar i Bartłomiej Chwalibogowski – postanowili wnieść szkolenie młodzieży na nowy poziom
i zapraszają na indywidualne treningi do Pro Unique Training.

REKLAMA

Wielu rodziców marzy o tym, że ich dziecko stanie się kiedyś następcą Ronaldo, Messiego czy Lewandowskiego. Oczywiście do tego potrzebne jest sporo talentu, ale w dzisiejszych czasach sam talent nie wystarczy. Kluczem do sukcesu jest ciężka praca na treningach dostosowanych do możliwości poszczególnych sportowców. W Jaworznie działa kilka szkółek piłkarskich, które z mniejszymi lub większymi sukcesami szkolą młodych piłkarzy, a kilku wychowanków jaworznickich zespołów grywa w wyższych ligach. Wystarczy tutaj wspomnieć chociażby o Grzegorzu Tomasiewiczu, który pierwsze piłkarskie szlify zbierał w Szczakowiance, a teraz regularnie zdobywa bramki do I-ligowej Stali Mielec.

Typowe szkółki piłkarskie potrafią dobrze przygotować zawodników do gry, ale mają jedną dużą wadę. Ze względu na dużą ilość dzieci trenujących w grupach, nie jest możliwe skupienie się na indywidualnych predyspozycjach poszczególnych graczy. Paweł Cygnar i Bartłomiej Chwalibogowski podczas swojej kariery mieli okazję obserwować zachodnie wzorce w szkoleniu i zdecydowali się wprowadzać je w życie także w naszym mieście. – Ruszyliśmy z czymś całkowicie nowym, a na pewno innym, jeżeli chodzi o metodykę treningu. Bazujemy na naszym doświadczeniu nabytym podczas gry w piłkę, ale przede wszystkim mamy możliwość obserwacji treningów w topowych klubach Europy. Widzimy na bieżąco, jak zmienia się system szkolenia w grupach młodzieżowych i będziemy to realizowali także w naszym projekcie – mówi Bartłomiej Chwalibogowski. Założona przez obu jaworznickich piłkarzy Pro Unique Training spośród innych piłkarskich szkółek i treningów wyróżnia się w pełni indywidualnym podejściem do każdego zawodnika. Trening zostaje dostosowany do potrzeb młodego piłkarza, jego umiejętności oraz zdolności.

– Pro Unique Training to innowacyjny projekt, ponieważ na jednego trenera przypada maksymalnie trzech zawodników – wyjaśnia Paweł Cygnar. – W początkowej fazie są oni przez nas diagnozowani. To znaczy, oceniamy ich poziom motoryczny i techniczny. Następnie zawodnicy są dopasowani do małych grup odpowiadających ich parametrom. To wszystko sprawia, że treningi są bardziej efektywne i przy okazji atrakcyjne – opowiada trener Szczakowianki.

Program Pro Unique Training zakłada, aby zawodnicy mieli styczność w zajęciach z elementami, które realnie występują podczas meczów i jednocześnie uczyli się właściwych nawyków. W dalszym etapie szkolenia zawodnicy będą też profilowani pod pozycje, na jakich będą występowali w swoich klubach. Dokładnie tak zresztą funkcjonuje to w najlepszych szkółkach na świecie, a szkolenie indywidualne jest podstawą do rozwoju zawodnika i dostosowania go do gry na określonej pozycji.

Pro Unique Training blisko współpracuje ze Szczakowianką, w której zresztą na co dzień grają obecnie obaj trenerzy. Zajęcia jak na razie odbywają się w Szczakowej na stadionie przy ul. Kościuszki 1. Szkolenie przeznaczone jest dla piłkarzy w wieku od 7 do 20 lat, treningi podzielone są na trzy segmenty – motoryki, taktyki i techniki. Każdy zawodnik ma założony swój indywidualny profil piłkarza. – Zajęcia trwają 60 minut, po których będziemy również starali się budować świadomość tych młodych ludzi – mówi Paweł Cygnar. Po treningu przez 15 minut wprowadzamy ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia na rollerach oraz budujące stabilizację. Z biegiem czasu chcemy się rozwijać, poszerzać program i wzbogacać go – dodaje.

Pro Unique Training tymczasem zaprasza młodych piłkarzy na zajęcia. Więcej szczegółów można uzyskać pod numerem telefonu 516 218 961. – Już w najbliższym czasie szykujemy niespodzianki. Serdecznie zapraszamy na treningi i nasz profil Facebooku – zachęcają trenerzy.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki