REKLAMA

Ciąża to niezwykły czas dla kobiety, ale i dość wymagający okres, zważywszy na wysiłek jej organizmu. Jak ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości bólowe nasilające się wraz z rosnącym brzuchem? W jaki sposób dobrze przygotować się do porodu?

Czym jest fizjoterapia kobiet w ciąży? Stanowi ona szereg ćwiczeń, które mają na celu usprawnić ciało i przygotować je do wytężonego wysiłku związanego z porodem. Ćwiczenia, które pacjentce układa fizjoterapeuta (Bielsko-Biała dysponuje bogatym zapleczem specjalistów z tej dziedziny https://fizjomed.pro/bielsko-biala/) pomagają ograniczyć jej problemy, związane między innymi z nietrzymaniem moczu czy rozejściem mięśnia prostego brzucha. Coraz większą grupę kobiet stanowią panie, które są świadome swojego ciała i trudu, jakie je czeka, dlatego też chcą zawczasu wzmocnić je i przygotować na moment rozwiązania.

W jaki sposób fizjoterapeuta powinien postępować z pacjentką w ciąży?

Ciąża to naturalny, fizjologiczny stan organizmu. Terapeuta (Bielsko-Biała może pochwalić się jednymi z najlepszych specjalistów https://fizjomed.pro/fizjoterapia-bielsko-biala/) nie musi martwić się, że ćwicząc z ciężarną zrobi krzywdę jej lub dziecku. Musi jednak pamiętać, aby wyeliminować takie techniki, które obciążają mięśnie dna miednicy. W tym czasie nie jest zalecane poddawanie ich dodatkowej stymulacji. Można natomiast skupić się na innych partiach ciała. Poziom zaawansowania ćwiczeń należy dobrać indywidualnie do pacjentki, zwracając uwagę na to, czy przed zajściem w ciążę była osobą bardzo aktywną, umiarkowanie aktywną lub też prowadziła głównie siedzący tryb życia. Przeprowadzenie krótkiego wywiadu pozwoli dobrać odpowiednie ćwiczenia i nie obciąży zbyt mocno kobiecego organizmu. Masaż Bielsko (przeczytaj więcej tu https://fizjomed.pro/masaz-bielsko-biala/) wspiera ciało w przygotowaniach do porodu.

Rozejście mięśni brzucha po ciąży. Czy można coś z tym zrobić?

Rozejście mięśni brzucha to, niestety, dość powszechna przypadłość, będąca konsekwencją ciąży. Przypadłość ta objawiająca się wypukłością widoczną gołym okiem może w dłuższej perspektywie skutkować powstaniem nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak przepuklina, nietrzymanie moczu czy obniżenie narządów rodnych. Potwierdzeniem tego stanu jest przeprowadzenie USG powłok brzusznych. Wizyta u fizjoterapeuty, który pracuje z kobietami w ciąży i po porodzie może pomóc w skutecznym zażegnaniu tego problemu. Specjalista przy pomocy ćwiczeń może pomóc w zmniejszeniu dystansu pomiędzy mięśniami.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki