Monitoring posesji – miecz na złodzieja, niewielkim kosztem

REKLAMA

Zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swojej rodzinie to kluczowa sprawa dla każdego właściciela domu. Nawet niewielkie włamanie bez dużych strat materialnych może trwale nadwerężyć poczucie bezpieczeństwa członków rodziny i tym samym sprawić, że nie będą oni traktowali domu jako swojej oazy spokoju. Aby temu zapobiec, warto zadbać o odpowiedni monitoring, dzięki któremu będziemy mieć stały wgląd w to, co dzieje się wokół domu, a jednocześnie zostaniemy na czas powiadomieni o ewentualnym zagrożeniu.

 

Monitoring posesji – od czego zacząć

Zanim zdecydujemy się zakup sprzętu do monitoringu, powinniśmy zweryfikować, jakie mamy potrzeby. Czy naszym celem jest monitorowanie terenu wokół posesji czy może chcemy również mieć wgląd w to, co dzieje się wewnątrz? W drugiej kolejności zastanówmy się, w jaki sposób ma być rejestrowany obraz. Czy wystarczający będzie bieżący podgląd czy zależy nam na jego rejestrowaniu i archiwizowaniu. Możliwe jest bowiem zainstalowanie monitoringu, do podglądu którego dostęp będziemy mieć z poziomu przeglądarki lub telefonu komórkowego. Istnieje również rozwiązanie, które umożliwia włączenie rejestracji obrazu tylko w momencie, gdy w zasięgu detektora ruchu zostanie wykryty ruch. Jak widać możliwości jest wiele, dlatego im lepiej przemyślimy swoje potrzeby przez zakupem, tym większa szansa, że system monitoringu spełni wszelkie nasze oczekiwania.  

Kamery

To podstawowy element monitoringu. Zanim zdecydujemy się, ile kamer zakupimy. Ważne jest bowiem odpowiednie rozplanowanie kamer. Każda z nich powinna obejmować swoim zasięgiem konkretny obraz tak, aby cały obszar był w pełni monitorowany. Miejmy na uwadze fakt, że doświadczony złodziej szybko zorientuje się, że, na przykład, istnieje luka w zasięgu kamery, którą będzie on mógł wykorzystać do przemieszczenia się bez pozostawienia po sobie cyfrowego śladu. Warto również pamiętać, że kamery zewnętrzne muszą być odporne na wodę oraz mróz.W przypadku potrzeby rejestrowania dużej przestrzeni, na przykład na tyłach domu, dobrym rozwiązaniem będzie wybór kamery szerokokątnej, która jest w stanie objąć zasięgiem obszar prawie 2 razy większy niż w przypadku standardowej kamery. 

Rejestrator

Wybór odpowiedniego urządzenia będzie zależał od liczby kamer, które ma obsłużyć. Pamiętajmy o tym, że jeśli używamy w monitoringu zarówno kamer analogowych, jak i cyfrowych, to konieczny będzie zakup rejestratora hybrydowego, który jest opcją droższą niż ten dedykowany tylko jednemu rodzajowi kamer.

Dysk do przechowywania danych

Warto również wyposażyć się w dodatkowy dysk do rejestracji i przechowywania danych z rejestratora. Po wykorzystaniu wewnętrznej przestrzeni dyskowej rejestrator będzie zapisywał dane na dysku zewnętrznym. To bardzo przydatne w przypadku, gdy wybieramy się w dłuższa podróż i nasz dom będzie stał pusty przez wiele tygodni. 

Oprócz powyższych elementów w zestaw monitoringu wchodzą różnego rodzaju zasilacze, przewody transmisyjne, uchwyty, obudowy czy złączki, a także niezbędne oprogramowanie.

Koszt instalacji monitoringu w domu

Cena monitoringu zależy przede wszystkim od ilości kamer, ich jakości oraz parametrów. Najtańszy system monitoringu możemy nabyć już od 800zł, stosunkowo dobry jakościowo zestaw będzie kosztował od 1000 do 2000zł. W przypadku, gdy jest to dla nas zbyt duży wydatek i nie dysponujemy pełną kwotą, warto wziąć pod uwagę dodatkowe finansowanie. Jeśli nie mamy możliwości pożyczenia pieniędzy od rodziny lub nie posiadamy oszczędności, rozwiązaniem może być pożyczka w 15 minut przez internet. Szybka procedura i wpływ pieniędzy na konto jeszcze tego samego dnia pozwolą sfinansować zakup monitoringu i cieszyć się bezpieczeństwem swoim i bliskich. Pamiętajmy o tym, aby zaciągniętą pożyczkę spłacić w ustalonym terminie. W ten sposób unikniemy dodatkowych odsetek karnych. 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki