Kable audio – rodzaje i zastosowanie

REKLAMA

Na rynku dostępnych jest ogrom różnorakich rodzajów i typów kabli, które to opracowywane są przez producentów z myślą o wysoce specyficznych grupach odbiorców. W ramach dzisiejszego artykułu pragniemy przyjrzeć się bliżej jednemu z takich podtypów okablowania, a mianowicie – kablom audio.

Kable audio, są to wyroby bardzo wysokiej jakości wykonywane wyłącznie z najlepszych materiałów, co pozwala uzyskać – zarówno w zaciszu własnego domu jak i na scenie czy w studiu – możliwie najczystszy i pozbawiony jakichkolwiek niedoskonałości dźwięk. Mimo, że dla niedzielnych miłośników muzyki różnica pomiędzy okablowaniem produkowanym w Chinach a tym dostarczanym przez najlepszych krajowych i międzynarodowych producentów będzie niewielka i dotyczyć będzie przede wszystkim ceny, to już prawdziwy meloman doceni jakość towaru jednoparowego, estradowego lub instrumentalnego pozwalającego wydobyć z wykorzystywanych instrumentów muzycznych absolutne maksimum.

W lwiej części przypadków, wyroby będące bohaterami niniejszego wpisu powstają na bazie miedzi, która charakteryzuje się optymalną przewodnością, jednocześnie gwarantując użytkownikowi wysoką elastyczność oraz ponadprzeciętną żywotność, nawet przy regularnym użytkowaniu. Co więcej, wiele kabli audio jest dodatkowo wyposażonych w ekrany wykonane z folii metalizowanej, których głównym zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniem poszczególnych żył przewodu. Aby jeszcze bardziej zwiększyć zarówno bezpieczeństwo użytkownika jak i stopień niezawodności, gro producentów wyposaża swoje produkty w linki uziemiające oraz wzmocnienia uzupełniające – a wszystko to, aby wrażenia z odtwarzanej lub wykonywanej na żywo muzyki były jak najlepsze!

Co jednak zrobić, w sytuacji gdy nie wiemy jaki kabel do zastosowań estradowych lub audiofilskich wybrać, warto zwrócić się o pomoc do pracownika sklepu muzycznego lub sprzedawcy w sklepie, którzy to dysponować powinni odpowiednią wiedzą w rzeczonym temacie. Po wysłuchaniu naszego problemu z całą pewnością będą oni w stanie ustalić, jaki przewód sprawdzi się najlepiej oraz jaki jego przekrój, materiał, czy w końcu powłoka osłonowa spełnią nasze oczekiwania w najpełniejszym możliwym stopniu.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podejmując decyzję o samodzielnym poszukiwaniu w odmętach sieci Internet czy też na półkach sklepowych okablowania w pełni dostosowanego do naszych potrzeb? Pod uwagę wziąć należy przede wszystkim odpowiednią stabilność termiczną i elastyczność wyrobu, które to zapewnią jego zadowalającą żywotność oraz niezawodność nawet w trudnych warunkach. Warto także, by nabywany produkt legitymował się dużą udarnością i współczynnikiem pochłaniania energii mechanicznej…i to niezależnie od temperatury panującej w miejscu, w którym montowany jest sprzęt muzyczny czy też instrumenty. Jeżeli samodzielnie wykonujemy muzykę lub też specjalizujemy się w przygotowywaniu oraz nadzorowaniu koncertów, nie zaszkodzi także sprawdzić, czy okablowanie, które chcemy zakupić jest odporne na działanie alkoholi, tłuszczów, wody oraz słabych zasad i kwasów, które to mogą wchodzić w reakcję z jego powłoką zewnętrzną zarówno w warunkach studyjnych jak i w przypadku występów „pod chmurką”.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki