Jak usunąć plamy z atramentu domowym sposobem?

REKLAMA

Początek nowego roku szkolnego za nami a to oznacza, że dzieci wróciły do szkoły z nowymi przyborami i nowymi pomysłami na ich wykorzystanie. Oznacza to również, brudne ubrania i konieczność ich dokładnego czyszczenia. Jednymi z najczęstszych zabrudzeń są w tym przypadku plamy z atramentu. Są one bardzo uporczywe, gdyż powstają na bazie tłuszczu i barwnika – głównych składników atramentu. Jeśli chcemy je skutecznie wywabić, musimy działać na obie substancje jednocześnie. Poniżej podpowiadamy, jak usunąć plamy z atramentu szybko i skutecznie, a w dodatku używając produktów, które znajdziemy praktyczni w każdym domu.

Plama z atramentu na ubraniach

Pobrudzona atramentem ulubiona bluzka czy spodnie to zmora znacznej części kobiet. Dotyczy to również wspomnianych już wyżej dzieci, które w szkole posługują się piórami. Okazuje się jednak, że usunięcie takiej plamy jest możliwe i co więcej, możemy zrobić to w domu, bez konieczności oddawania ubrań do profesjonalnej pralni. Wiele jednak zależy od koloru tkaniny oraz jej rodzaju. 

  • Ubrania białe – w tym przypadku potrzebna będzie sól i cytryna. Plamę posypujemy solą, a następnie delikatnie wcieramy ją przy pomocy przekrojonej na pół cytryny. Kiedy widzimy, że plama ustępuje, spłukujemy pozostałości soli wodą a ubranie pierzemy tak jak zawsze.
  • Ubrania kolorowe – niezbędne jest tutaj mleko. Najpierw delikatnie je podgrzewamy i moczymy w nim zabrudzoną część garderoby. Następnie płuczemy ubranie pod bieżącą wodą i pierzemy jak zwykle.
  • Ubrania, których nie można prać – w przypadku tego rodzaju materiałów, wystarczy plamę delikatnie potrzeć ściereczką zwilżoną denaturatem. 

Plama z atramentu na dywanie

Atramentem można ubrudzić nie tylko ubrania, ale również elementy wystroju wnętrza takie jak dywan czy zasłony i firanki. Niestety, w przypadku dywanu, wywabienie plamy nie jest tak proste jak przy ubraniach i nie zawsze proces kończy się powodzeniem. Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak usunąć plamy z atramentu, lub przynajmniej sprawić, aby były mniej widoczne. Najpierw warto spróbować odplamić dywan przy pomocy specjalnego szamponu. Jeśli jednak akurat nie posiadamy takiego środka w domu, można zastosować najzwyklejszy denaturat. Niewielką jego ilością moczymy ściereczkę i delikatnie pocieramy plamę. Skutecznym środkiem jest również roztwór mleka z octem spirytusowym. Oba składniki należy zmieszać ze sobą w proporcji 1:1. Następnie zwilżamy ściereczkę i również pocieramy zabrudzone miejsce. Zarówno w przypadku denaturatu, jak i roztworu z mleka, po wyczyszczeniu należy wyprać dywan w specjalnym szamponie.

Trudne plamy nie zawsze muszą oznaczać konieczność wyrzucenia ubrań, bądź oddawania ich do drogich pralni chemicznych. To samo dotyczy dywanów czy innych materiałów użytych do wystroju wnętrza. Najczęściej w naszych domach znajdują się produkty, które odpowiednio użyte okazują się bardzo skuteczne. Nie trzeba być zatem chemikiem, aby dowiedzieć się, jak usunąć plamy z atramentu. Pamiętajmy, że najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązania zazwyczaj są w zasięgu naszej ręki.

Więcej ciekawych porad znajdziesz na stronie Domowe-Sposoby.pl 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki