Dentysta, a stomatolog

REKLAMA

Jak wiadomo dentysta to jeden z najbardziej odpowiedzialnych i niezwykle ważnych zawodów w dzisiejszych czasach. Pomimo, że większości nie kojarzy się on dobrze, bez niego raczej ciężko byłoby przetrwać (a już na pewno w chwili ogromnego bólu zęba). Kogo choć raz bardzo bolał ten wie, że na dłuższą metę bez wyleczenia nie dało by się tego wytrzymać. I pomimo, iż często wizyta stomatologiczna kojarzy się z bólem, ma ona na celu temu bólowi zapobiec. A to czy będzie boleć zależy tylko i wyłącznie od pacjenta.

W większości przypadków ból zęba (czy to ten występujący na fotelu dentystycznym, czy ten pojawiający się nagle) jest wynikiem zaniedbania ze strony pacjenta. Pierwszym z powodów jest niewłaściwa higiena. Wiele osób zapomina o codziennym szczotkowaniu, co jest karygodne. Warto jednak zaznaczyć, że samo szczotkowanie nie wystarczy! Potrzebne jest jeszcze regularne nitkowanie i płukanie specjalistycznym płynem (przynajmniej raz dziennie na wieczór). Już samo to w dużej mierze jest w stanie zapobiec ubytkom, które prędzej czy później kończą się bólem. Czasami jednak, ubytki nie wynikają z niewłaściwej higieny i pomimo idealnym nawykom pacjenta ból występuje. W takim wypadku zaleca się regularne kontrole dentystyczne. Takie wizyty zazwyczaj nie kosztują dużo, nie bolą, a są w stanie pozwolić zaoszczędzić sporo pieniędzy i stresu. Dlaczego? Podczas takiej kontroli można wykryć nieprawidłowości we wczesnym stadium, zaraz wtedy gdy zaczynają powstawać. Szybka reakcja pozwala szybko i bezboleśnie się ich pozbyć i nie dopuścić do ich rozwoju.

Czy istnieje różnica między dentystą a stomatologiem?

Otóż tak. Pomimo, iż w Polsce używa się obu tytułów w odniesieniu do jednego zawodu, w rzeczywistości nie do końca tak jest. Z łaciny dentysta „dens” oznacza ząb. Logicznie można więc wywnioskować, że dentysta to osoba zajmująca się właśnie zębami. Stomatolog natomiast to dużo bardziej obszerna dziedzina. Z greckiego słowo stoma oznacza usta, a logos naukę. Stomatolog więc, poza samymi zębami zajmuje się również przyzębiem, błonami śluzowymi oraz wszystkimi tkankami znajdującymi się w jamie ustnej. Dopiero po wejściu do Unii Europejskiej zdecydowano, by oba te zwroty ujednolić.

Dentysta Kraków – gdzie?

Często, szczególnie w większych miastach istnieje wiele gabinetów, które mogą okazać się mało profesjonalne. Co gorsze, równie często personel tam pracujący nie posiada odpowiednich kwalifikacji, co dla pacjenta może skończyć się tragicznie. Jako, że Kraków jest miastem do którego przeprowadza się wiele osób już za czasów studenckich, a potem do pracy postanowiliśmy poszukać dla nich odpowiedniego miejsca. Jednym z nich jest  gabinet w Centrum Medycyny Profilaktycznej posiadający również usługę stomatolog dziecięcy Kraków.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki