Redukcje etatów – jak pomóc zwalnianemu pracownikowi?

REKLAMA

Zwolnienia pracowników w dzisiejszych czasach nie są niczym nadzwyczajnym. Wiele firm prowadzi restrukturyzację, zmienia właścicieli, a to wiąże się ze sporymi zmianami w obsadzie stanowisk. Bywa, że dochodzi do dużych zwolnień grupowych, gdzie zakład pracy opuścić musi kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób.

Stary pracownik w nowych czasach

Najtrudniej mają ci, którzy pracowali w ramach jednego i tego samego przedsiębiorstwa nawet przez kilkanaście lat. Przez tak długi okres czasu rynek pracy zmienił się nie do poznania, więc poszukiwania nowego zatrudnienia będą dla nich zupełnie nowym doświadczeniem. Istnieje ryzyko, że taka osoba nie będzie już w stanie samodzielnie się odnaleźć, przez co będzie skazana na długie bezrobocie, lub pracę zdecydowanie poniżej swoich aspiracji i możliwości. Dlatego też pojawiły się różnego rodzaju programy wsparcia, które mogą pomóc takim osobom odnaleźć się i znaleźć nową pracę. Programy takie nazywane są outplacementem, przykładem może być choćby https://outplacementkalkulator.pl. Uczestniczy w nich firma i w sytuacji, gdy ktoś jest zwalniany, otrzymuje możliwość skorzystania z dobrodziejstw takiego rozwiązania, bez żadnych kosztów. Osoba zostanie dokładnie poinformowana o obecnej sytuacji na rynku pracy, możliwości poszukiwania zatrudnienia w tej samej branży lub przekwalifikowania się, będą jej przedstawione tajniki rozmów kwalifikacyjnych.

Dla jednego lub dla grupy

Najbardziej dotkliwe zwolnienia mają zazwyczaj miejsce, gdy mamy zmianę właściciela firmy. Bywa, że musi jednorazowo odejść nawet ponad 100 osób. Dla outplacementu to jednak żadne wyzwanie. Przedsiębiorstwo może zdecydować się na wykupienie programu tylko dla jednej osoby, a także kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset osób. Wszystko zależy od tego jak dyrekcja i właściciele chcą zadbać o dobro swoich dawnych pracowników. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie są oni wyrzucani na przysłowiowy bruk, ale firma do końca stara się być wobec nich w porządku, dając im jakąś pomocną dłoń na nowy start. Sprawia to, że odchodzą oni z o wiele lepszym zdaniem o swoim byłym pracodawcy, a to ma niebagatelne znaczenie jeśli chodzi o kwestie PR i budowania wizerunku firmy.

Programy outplacementowe to inwestycja, którą zdecydowanie powinna rozważyć każda firma. Po pierwsze pokazujemy ludziom, że troszczymy się o ich przyszły byt, że nie są dla nas jedynie numerami na zestawieniach zysków i strat. Po drugie dbamy o własny wizerunek, zwolnieni będą mieli bowiem o wiele mniejszą motywację by źle o nas mówić, gdy zaoferujemy im pomoc w postaci outplacementu.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki