Problem wywozu odpadów biodegradowalnych nie zniknie tak szybko?

Czy brązowe worki pełne odpadów w końcu znikną ze stanowisk kontenerowych i spod przydomowych płotów? Z pewnością, lecz nie dziś.

REKLAMA

Jaworzno przekroczyło roczny limit 5000 ton odpadów zielonych, które za pośrednictwem konsorcjum firm AVR Sp. z o.o., AVR SpA, Mieczysław Jakubowski PW MIKI oraz MIKI Recykling Sp. z o.o., realizujących dla Jaworzna usługę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, trafiały do kompostowni w Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie. 

Jak informuje Michał Bogacki – baliński ZGOK o zbliżającym się limicie dostaw informował dostawcę już kilka dni przed zaistnieniem problemu.

Rozwiązania problemu jeszcze nie znamy. Ratunkiem mogą być inne punkty przyjmowania odpadów biodegradowalnych.

Śmieci przybywa, niezadowolenie wśród mieszkańców rośnie. W komunikacie Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych czytamy, że skierowano do odpowiedzialnej za wywóz spółki wezwanie do wznowienia odbioru odpadów biodegradowalnych w terminie siedmiu dni.

A może to dobry czas na przypomnienie sobie zapomnianych już technik samodzielnego kompostowania zielonych odpadów? Cóż, pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

 

AKTUALIZACJA:

” W związku z nieprawdziwymi informacjami jakie pojawiły się w artykule oraz materiale filmowym pt. „Problem wywozu odpadów biodegradowalnych nie zniknie tak szybko?” z dnia 11 czerwca 2019, prosimy o sprostowanie przekazanych odbiorcom informacji.

Wyjaśnienie / uzasadnienie dot. sprostowania:

Konsorcjum firm: AVR S.A., AVR S.p.A, PW MIKI Mieczysław Jakubowski, MIKI RECYKLING Sp. z o.o. z terenu Jaworzna nie oddało w okresie od kwietnia do czerwca 2019 r. do ZGOK Balin – jak stwierdzone w materiale z udziałem Prezes ZGOK – 5000 ton odpadów BIO, albowiem limit przyznany Wykonawcy przez instalację ZGOK Balin wyniósł 1500 ton.

Różnica ta jest kluczowa, albowiem ZGOK Balin w umowie zawartej z Konsorcjum „wygospodarował” dla odpadów biodegradowalnych odbieranych z miasta Jaworzna tylko 1500 ton, a więc wartość o 1000 ton mniejszą niż w roku ubiegłym. Gwoli ścisłości bowiem w roku 2018  limit przyznany dla Konsorcjum przez ZGOK wynosił 2500 ton, więc był o 1000 ton większy.

Powstaje więc pytanie, które Wykonawca zadał władzom Jaworzna dlaczego ZGOK Balin jako regionalna instalacja przewidziana w wojewódzkim planie gospodarki odpadami dla obsługi m.in. miasta Jaworzna zmniejszyło tzw. limit przyjęcia odpadów BIO dla miasta Jaworzna do tylko 1500 ton ?, zwłaszcza, że Miasto Jaworzno posiada udziały w ZGOK Balin.

Zmniejszenie limitu odbioru odpadów BIO w workach z 2500 ton w 2018 na 1500 ton w 2019 jest jednym z głównych powodów zaistniałej sytuacji związanej z brakiem możliwości zagospodarowania odpadów BIO w workach z miasta Jaworzna.

Mając na uwadze powyższe proszę o aktualizację lub zmianę treści przedmiotowego artykułu aby odpowiadał on rzeczywistej sytuacji. Również w świetle tego artykułu i powiązanego z nim materiału filmowego z wypowiedzią Pana Michała Bogackiego ze ZGOK Balin warto zwrócić się do ZGOK Balin z zapytaniem dlaczego limit przyjęcia odpadów BIO z miasta Jaworzna do ZGOK Balin został w roku 2019 znacząco zmniejszony.

 

Grzegorz Bonar

Dyrektor Techniczny

 AVR SPÓŁKA AKCYJNA 

pisaliśmy o tym:

Nie ma kto odbierać odpadów biodegradowalnych. Śmieci gniją

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE