REKLAMA

 Budowa własnego domu jest przedsięwzięciem, angażującym nie tylko czas i środki finansowe inwestora, ale także wymagającym dobrego planowania podejmowanych działań. Po wybudowaniu budynku w stanie surowym, przychodzi czas na prace wykończeniowe. Jednym z elementów wykończenia domu są instalacje elektryczne.

    Prace przy instalacji elektrycznej powinny być przeprowadzone ściśle według projektu budowlanego i wykonywane przez elektryka z odpowiednimi kwalifikacjami. Układanie instalacji elektrycznej jest również idealnym momentem na jednoczesny montaż okablowania multimedialnego, domowej sieci komputerowej, wideo-domofonu czy systemu automatyki tzw. inteligentnego budynku. Dodatkowo możemy też pomyśleć o przyszłej rozbudowie instalacji elektrycznej. W tym celu należy wykonać, łączący wszystkie kondygnacje budynku, kanał instalacyjny, w którym za kilka lat możemy umieścić potrzebne przewody. Zastosowanie takich rozwiązań nie tylko skróci czas wykonywanych prac wykończeniowych, ale będzie również bardziej ekonomiczne.                                                                            Podstawowa instalacja elektryczna składa się z przewodów, kabli instalacyjnych, puszek, obudów, liczników, gniazdek i wtyczek zasilających oraz włączników, wyłączników i czujników.

     Przewody i kable instalacyjne układane są poziomo lub pionowo, w specjalnie do tego celu przygotowanych bruzdach w pustakach lub cegłach, po zakończeniu instalacji mogą być one pokryte tynkiem lub płytami gipsowymi. Kolejnym sposobem ich montażu może być instalacja w tzw. trasach kablowych lub w specjalnych rurkach z tworzywa sztucznego. Nowoczesny sposób montażu przewodów zapewnia ich praktyczną niewidoczność, co znacznie podnosi estetykę wnętrz. Kable i przewody instalowane w budynkach, nie tylko pozwalają nam oświetlić budynek wewnątrz i na zewnątrz, ale także mogą być używane do zasilania alarmu, domofonu czy bram wjazdowych.

    Puszki i obudowy mają za zadanie ochronę umieszczonych w nich przewodów przed działaniem czynników zewnętrznych np. wilgoci.  W puszkach łączy się przewody elektryczne, które następnie są rozprowadzane dalej. Pokrywa puszki powinna być widoczna lub łatwa do zlokalizowania, ponieważ może pojawić się konieczność napraw czy wymiany przewodów w jej obrębie.

    Kolejnym nieodzownym elementem instalacji elektrycznej są liczniki. Są to urządzenia pomiarowo – kontrolne, dzięki którym możemy bezpiecznie korzystać z energii elektrycznej w naszym domu, a także mieć kontrolę nad jej zużyciem. Liczniki umieszcza się najczęściej w pomieszczeniach gospodarczych lub w przedpokoju, zawsze jednak ich lokalizacja powinna zapewniać nieograniczony dostęp do tych urządzeń.

    Gniazdka i wtyczki zasilające, ze względu na ich wysoką eksploatację, są elementami najbardziej narażonymi na zużycie. Powinny one nie tylko dobrze komponować się ze stylem wyposażenia, ale też być produkowane z wysokiej klasy materiałów.                                       Najczęściej w pomieszczeniu stosuje się 3-4 gniazdka, ale w kuchni, łazience i salonie powinno ich być więcej. Wiąże się to z komfortem użytkowania i funkcjonalnością gniazdek elektrycznych.

   Włączniki, wyłączniki i czujniki są kolejnymi elementami instalacji elektrycznej. Są to urządzenia montowane w widocznym miejscu, przez co powinny być nie tylko trwałe i bezpieczne, ale również estetyczne. Powinny też być dostosowane do wybranej przez nas aranżacji pomieszczeń.

    I wreszcie, po zamontowaniu całej instalacji elektrycznej, przechodzimy do najprzyjemniejszego momentu, a mianowicie do wyboru elementów oświetlenia. Lampy, odpowiednio dobrane do stylu wyposażenia, mają ogromny wpływ na stworzenie przytulnej atmosfery w salonie, sypialni czy kuchni. Mamy do wyboru wiele opcji: lampy sufitowe, podłogowe, kinkiety, plafony, lampki nocne itd. Lampy mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, stopów metali, tkanin, szkła, aluminium lub elementów drewnianych czy wikliny. Mogą być wykonane w stylu tradycyjnym, jak również nowoczesnym czy typowo loftowym. Możemy zdecydować się na oświetlenie tradycyjne, halogenowe lub wykorzystujące diody elektroluminescencyjne, czyli LED. Wybór lamp jest ogromny i ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą elementów oświetlenia:

https://www.strefalamp.pl/lampy-do-salonu – lampy do salonu

https://www.strefalamp.pl/lampy-do-lazienki – lampy do łazienki

https://www.strefalamp.pl/lampy-do-sypialni – lampy do sypialni

undefined

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki