Dlaczego warto odwiedzić Berlin?

REKLAMA

Berlin to ważny ośrodek kulturalny na mapie Europy, pełen znanych zabytków. Poza tym to miasto parków, świateł, piwa, kiełbasek, ziemniaków, hipsterów i dobrej muzyki. Tak bogata mieszanka zdecydowanie jest w stanie sprostać zróżnicowanym gustom turystycznym.

 

Najszybciej i najtaniej do Berlina można się dostać samolotem. Loty do stolicy Niemiec organizowane są ze wszystkich dużych polskich miast, popularne jest np. połączenie Kraków – Berlin. Ceny biletów w promocyjnych cenach zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Lekcja historii, czyli co warto zobaczyć

Do znanych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Berlinie należą m.in.:

  • Brama Brandenburska – symbol wolności i pokoju, wzniesiona w XVIII w., zaprojektowana przez architekta pochodzącego ze Śląska. Na co dzień można tu spotkać nie tylko setki turystów i miejskich przewodników, ale także performerów.
  • Reichstag – zabytkowa siedziba parlamentu niemieckiego, zbudowana w XIX w. Aby ją zwiedzić, warto wcześniej zarezerwować bilet przez internet – w przeciwnym razie może okazać się to niemożliwe.
  • Czerwony Ratusz i Kościół św. Mikołaja – to jedyna dzielnica Berlina, która nie ucierpiała w wyniku II wojny światowej.
  • Muzeum Holokaustu – tutaj znajduje się monumentalny pomnik pomordowanych Żydów Europy zaprojektowany przez Eisenmana.
  • Wyspa Muzeów – mieści się tu m.in. Muzeum Pergamońskie z rekonstrukcjami antycznych zabytków, wśród których prym wiodą brama Isztar ze starożytnego Babilonu oraz Wielki Ołtarz Zeusa (ołtarz pergamoński). Wstęp do muzeów dla osób poniżej 18. r.ż. jest bezpłatny. Na wyspie warto zwiedzić również monumentalną katedrę berlińską, przed którą na zielonych połaciach trawnika można zjeść drugie śniadanie.
  • Plac Poczdamski – nowoczesne centrum biznesowe, które powstało na miejscu muru berlińskiego.
  • Muzeum Muru Berlińskiego – to tutaj znajduje się jedna z najdłuższych pozostałości słynnego muru dzielącego niegdyś Berlin na Zachodni i Wschodni. Mur Berliński został zburzony w 1989 r.

Nowoczesna architektura

W Berlinie nowoczesna architektura miesza się z monumentalnymi zabytkami. Jednym z najciekawszych jej przejawów jest Alexanderplatz, czyli wieża telewizyjna mierząca 368 m wysokości, na której szczycie mieści się obrotowa restauracja. Interesującym miejscem jest również Modellpark Berlin-Brandenburg, gdzie znajduje się 65 miniatur najbardziej charakterystycznych budowli Berlina i Brandenburgii, zbudowanych w skali 1:25.

Dzielnice hipsterów i pchle targi

Kulturę alternatywną można odnaleźć w Berlinie w okolicach stacji metra Schlesisches Tor oraz centrum sztuki Urban Spree. To tutaj znajduje się wiele barów i klubów z alternatywną muzyką elektroniczną oraz kolorowe kawiarnie, gdzie można spotkać ciekawych ludzi. Na uwagę zasługują także pchle targi zlokalizowane w różnych częściach miasta, m.in. na Boxhagener Platz czy w parku Mauer usytuowanym w pobliżu centrum.

W stolicy Niemiec można zarówno wypocząć, jak i zmęczyć się od nadmiaru wrażeń, które oferuje to miasto. Urlop w Berlinie może być prawdziwie fascynującym doświadczeniem.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki