Z Jaworzna spoglądali na Londyn. Jak wpłynie na nas brexit?

Choć Londyn i Jaworzno dzieli ponad półtora tysiąca kilometrów, nasze sprawy są ściśle związane z decyzjami londyńczyków. Jak ich wyjście z Unii Europejskiej wpłynie na gospodarkę naszego kraju, ale i na życie ponad miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii? Między innymi o tym rozmawiali jaworzniccy seniorzy ze Sławomirem Piechotą, Posłem na Sejm RP.

– Będę tu dziś opowiadać o Londynie. Stawiam pytanie, trochę prowokacyjnie, czy Londyn jest stolicą Europy? – mówił Sławomir Piechota, Poseł na Sejm RP.

REKLAMA

Prelegenta zaprosili na spotkanie poseł Paweł Bańkowski oraz członkowie Jaworznickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– Każdy z nas albo ma kogoś z bliskich, albo ze znajomych, kto żyje w Wielkiej Brytanii. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku też żywo śledzą to, co dzieje się na wyspach brytyjskich. Na pewno zastanawiają się, jakie to będzie miało przełożenie na obywateli Polski, którzy od wielu lat mieszkają w Anglii – komentuje Paweł Bańkowski, Poseł na Sejm RP. 

Nie była to pierwsza okazja ku temu, by mieszkańcy Jaworzna mogli wysłuchać wykładu posła.

– Wszystkie wykłady, które robimy, są pod kątem świata, Europy, ludzi spoza Polski. Wielu naszych seniorów uczy się języka angielskiego, jeździ do Anglii, do rodziny – tłumaczy Krystyna Łaźnia, prezes JUTW.

W przygotowanej prezentacji znalazło się miejsce na kilka faktów z historii i kultury Londynu, nie zabrakło też kwestii związanych z polityką. Jaworzniccy seniorzy są zainteresowani nie tylko tym, co dzieje się w ich rodzimym mieście, ale z ciekawością spoglądają także poza granice województwa czy kraju.

 

- REKLAMA - Zewnętrzne linki