Pozycjonowanie strony firmowej – wyzwania i zagrożenia

REKLAMA

W dzisiejszych czasach posiadanie firmowej strony internetowej jest w zasadzie standardem. Firma, niezależnie od branży w jakiej działa, aby rozwijała się i generowała zyski, musi zaistnieć również w wirtualnym świecie. Strona firmowa jest bardzo ważnym i niezwykle skutecznym elementem strategii marketingowej. Służy do budowania prestiżu marki, promowania jej oraz tworzenia odpowiednich relacji z klientami. Nie wystarczy jednak samo założenie strony www, trzeba zadbać o jej wartość merytoryczną, odpowiednią formę oraz jej widoczność – wysoką pozycję w wyszukiwarce Google.

 

Pozycjonowanie strony firmowej – długofalowy proces będący nie lada wyzwaniem

Nie ulega wątpliwościom, że strona firmowa musi być pozycjonowana, ponieważ bez tego ma niewielkie szanse, aby zaistnieć w wirtualnym świecie, walczyć z konkurencją i kreować swoją markę. Pozycjonowanie strony w Google wymaga odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności aby przynosiło zamierzone cele. Obejmuje szereg złożonych oraz długofalowych działań. Pozycjonowanie strony wymaga więc czasu i dużej dawki cierpliwości oraz kreatywności. Google wciąż zmienia zasady indeksowania stron www, stosując nowe algorytmy stale podnosząc poprzeczkę dla pozycjonerów. W związku z tym trzeba być na bieżąco ze wszelkimi zmianami. Kreatywność i umiejętność odnalezienie się w wirtualnym świecie, a także znajomość praw nim rządzących jest niezwykle ważna w pracy pozycjonera.

Pozycjonowanie firmowej strony może odbywać się we własnym zakresie lub być zlecone firmie zewnętrznej. Dział marketingu danej firmy jest zwykle odpowiedzialny za wszelkie działania związane z pozycjonowaniem strony firmowej. Niezależnie od tego czy będzie owe działania podejmował we własnym zakresie czy przy współpracy z agencją lub freelancerami, to musi czuwać nad całym procesem i weryfikować jego skuteczność. Znajomość działań prowadzonych w ramach SEO jest więc niezbędna, nawet jeśli nie będzie się ich samodzielnie przeprowadzało.

Działania obejmujące pozycjonowanie strony w Google wymagają kompetencji takich specjalistów, jak choćby:

 • programiści;
 • copywriterzy;
 • graficy;
 • PR-owcy oraz specjaliści od social media;
 • analitycy.

Nie może ich zabraknąć w zespole odpowiedzialnym za pozycjonowanie firmowej strony. Tylko kompleksowe działania według strategii, opracowanej zgodnie z profilem działalności danej firmy, będą skuteczne.

Strategia pozycjonowania – gwarancją skuteczności

Pozycjonowanie strony w Google powinno odbywać się według odpowiednio opracowanej strategii, która znacznie zwiększa skuteczność prowadzonych działań. W celu przygotowania skutecznej strategii SEO będzie niezbędny audyt konkurencji – jej analiza w wynikach wyszukiwarki Google oraz pod kątem jej działań marketingowych (linki sponsorowane, media społecznościowe, fora internetowe). Są to bardzo istotne informacje, które właściwie wykorzystane przełożą się na lepszą pozycję w rankingu Google.

Właściwa strategia SEO, oparta na odpowiednio dobranych słowach kluczowych, optymalizacji strony merytorycznie i strukturalnie oraz budowania linków, bądź metod mierzenia wyników jest kluczem do sukcesu. Stwarza jednak pewne zagrożenia – brak rzetelności w gromadzeniu informacji zamiast pomóc nie poprawiać sytuacji albo wręcz ją pogorszy.

Optymalizacja strony – wartościowy content i właściwa struktura

Pozycjonowanie strony w Google obejmuje między innymi jej optymalizację pod kątem technicznym oraz merytorycznym, która wpływa na właściwą indeksację strony przez wyszukiwarkę. W związku z czym niezwykle istotne jest aby strona firmowa:

 • szybko się ładowała,
 • była responsywna,
 • posiadała odpowiednio zbudowane adresy url poszczególnych podstron czy kategorii, znaczniki meta, plik robots.txt, plik mapy witryny, przekierowania itp.;
 • miała przyjazną dla użytkownika strukturę – z intuicyjnym menu oraz odpowiednio rozmieszczoną treścią i grafiką;
 • wartościowy i oryginalny content nasycony odpowiednio dobranymi słowami kluczowymi, nagłówkami, linkami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Niemniej jednak warto pamiętać, że choćby przesadne nasycenie słowami kluczowymi treści zamieszczanych na stronie firmowej może po pierwsze sprawić, że strona nie będzie przyjazna dla jej użytkowników i nie zapewni jej wartościowego ruchu (o wysokim współczynniku konwersji). Nieodpowiednia strategia SEO z niewłaściwym doborem słów kluczowych może przyczynić się do spadku strony rankingu.

Pozyskiwanie wartościowych linków zewnętrznych

Obecnie liczy się bardziej jakość dodawanych linków niż ich ilość. Najkorzystniej więc pozyskiwać linki ze stron dobrze ocenianych przez Google – wysoko pozycjonowanych i chętnie przez użytkowników odwiedzanych. To jednak nie jedyny sposób na pozyskiwanie wartościowych linków zewnętrznych. Tak zwany link building może odbywać się na różne sposoby, warto jednak pamiętać aby był on odpowiednio zaplanowany i różnorodny, wówczas będzie przynosił oczekiwane rezultaty. Zbyt duża liczba słabych lików czy pozyskiwanie ich choćby według jakiegoś schematu może obniżyć pozycję w Google.

Źródło: https://www.intellect.pl/blog/pozycjonowanie-stron/

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE

 1. Pozycjonowanie strony można realizować samemu lub zlecić agencji SEO. W przypadku strony firmowej, gdzie jest niewielka konkurencja i mamy czas na samodzielne pozycjonowanie wg mojej opinii warto jest skorzystać z pomocy specjalisty SEO.

  Pomoc o której myślę, to:
  1. Przygotowanie audytu SEO i opracowanie strategii długofalowej – po wykonaniu audytu często okazuje się, że istnieją działania, które opłaca się zlecić firmie zewnętrznej na zasadzie outsourcingu (np wdrożenie gwiazdek ocen, wersji RWD, napisanie tekstów SEO).
  2. Konsultacje SEO – specjalista za opłatą nakreśli strategię i będzie weryfikował działania wykonywane po stronie właściciela strony firmowej.

  Nierzadko okazuje się, że właściciel przedsiebiorstwa dostrzega potencjał drzemiący w SEO i ogrom prac do wykonania na które nie będzie miał czasu i zaczyna poważniej zastanawiać się nad znalezieniem agencji SEO do współpracy cyklicznej, abonamentowej.

  Pozdrawiam
  Paweł Duda
  https://projektmarketing.pl/