REKLAMA

Olejek rycynowy to powszechnie dostępny i bardzo tani produkt naturalny, który sprawdza się doskonale w rozmaitych terapiach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Można go kupić już za kilka złotych praktycznie w każdej aptece lub drogerii. Znany jest przede wszystkim z leczenia zaparć, ale także z łagodzenia wielu problemów skórnych czy pielęgnacji włosów. Poniżej można przeczytać, jakie właściwości pielęgnacyjne i lecznicze wykazuje olejek rycynowy i w jaki sposób warto z niego korzystać.

 

Olej rycynowy to produkt roślinny, przeznaczony głównie do domowych terapii pielęgnacyjnych. Inaczej nazywa się go także olejem rącznikowym, gdyż otrzymuje się go z nasion tej właśnie rośliny. Chociaż znany jest na całym świecie, głównie dzięki swoim wszechstronnym właściwościom, roślina ta naturalnie występuje w naturze tylko w Indiach i Afryce. Proces wytwarzania przebiega poprzez wyciskanie oleju na zimno i następnie wygotowanie go z wodą. Dzięki temu rozkłada się toksyczna rycyna, która po zażyciu może skończyć się śmiercią. Olejek rycynowy ma głównie zastosowanie zewnętrzne, chociaż da się go także stosować doustnie. Więcej na ten temat można przeczytać poniżej.

Zastosowanie i efekty działania olejku rycynowego

Olejek rycynowy znany jest głównie dzięki swojemu szerokiemu zakresowi właściwości. Wymienia się tu między innymi jego działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, więc dość skutecznie leczy liczne choroby. To właśnie dlatego różne branże wykorzystują go przy produkcji swoich produktów. Jednakże w życiu codziennym można go też stosować bezpośrednio, nie łącząc z niczym innym. Wśród wszystkich właściwości olejku rycynowego możemy wymienić:

Olejek rycynowy a pielęgnacja skóry

Olej rycynowy jest pewnego rodzaju cudem w sprawie problemów ze skórą. Wlicza się w to zarówno te powstające naturalnie poprzez gospodarkę hormonalną człowieka czyli trądzik i rozstępy, jak i te spowodowane czynnikami zewnętrznymi – oparzenia słoneczne czy sucha skóra. Ponadto, jest też pomocny gdy na powierzchni skóry rozwinie się grzybica między palcowa, czyraki i/lub kurzajki. W celu zaradzenia powyższym przypadłościom należy zamoczyć wacik lub szmatkę (w zależności na jak dużym obszarze pojawił się problem) w oleju rycynowym, pozostawić na godzinę, a następnie go spłukać. Chcąc uzyskać szybsze efekty, czynność powinno się powtarzać rano i wieczorem.

Olejek rycynowy wpływa także zapobiegawczo na zmarszczki. Po nałożeniu go na skórę, wnika on w nią głęboko i poprawia produkcję elastyny i kolagenu, czyli składników odpowiedzialnych za jędrność skóry. Ponadto, olejek rycynowy stosowany na powierzchnię skóry wygładza i zmiękcza ją sprawiają, że wygląda młodziej. W celu jak największych korzyści olej należy stosować codziennie, zaraz po umyciu twarzy lub przed pójściem spać.

W pozbyciu się blizn i rozstępów także pomoże olej rycynowy, który wcierany codziennie w zmiany skórne w sposób naturalny i trwały rozwiąże tego rodzaju problem. Wszystko dzięki kwasom tłuszczowym, które poprzez wniknięcie w tkankę blizny sprawiają, że zostaje ona wypchnięta do góry i następuje stymulacja wzrostu skóry zdrowej. Jednym minusem jest to, że na efekty trzeba dość długo czekać.

Co ciekawsze olej rycynowy dezynfekuje też otwarte rany, dzięki swym właściwościom antybakteryjnym. Dodatkowo, po zastosowaniu go, niwelowany jest ból i uczucie swędzenia.

Olejek rycynowy a pielęgnacja włosów

Stosowanie oleju rycynowego na włosy stymuluje ich porost i sprawia, że stają się ciemniejsze. Nakłada się go bezpośrednio na skórę głowy, dzięki czemu krążenie krwi w niej pobudza się przyśpieszając ich wzrost. Dla najlepszych efektów olej należy pozostawić na głowie na całą noc, a rano spłukać. Jeśli chodzi o właściwości przyciemniające, to odbywa się to poprzez zatrzymywanie wilgoci w obrębie włosa, przez co zmienia nieco kolor.

Ponadto olejek rycynowe zastosowany na brwi i rzęsy sprawia, że staną się one grubsze i ciemniejsze. Jednakże wszystko trzeba powtarzać jak najczęściej.

Olejek rycynowy a ochrona zdrowia

Jednym ze zdrowotnych właściwości oleju rycynowego jest jego zdolność do walki z zaparciami poprzez bycie silnym środkiem przeczyszczającym. Chcąc otrzymać rezultaty w jak najlepszej jakości, należy przez trzy dni pod rząd łykać po łyżeczce oleju rycynowego. Koniecznie czystego i tłoczonego na zimno!

W postaci okładów, olejek rycynowy może pomóc na artretyzm i bóle stawów poprzez uśmierzenie spowodowanego przez nie bólu. Namoczoną tkaninę należy położyć na problematyczne miejsce, owinąć folią i przykryć czymś gorącym, na przykład termoforem. Po godzinie można ją zdjąć. Tkanina nadaje się do ponownego użycia jeśli tylko zostanie włożona do lodówki. Takie same działanie należy powtórzyć jeśli chce się pozbyć zaburzeń dotyczących pracy wątroby i układu limfatycznego. Jedyną różnicą jest położenie tkaniny na brzuchu i leżenie przez godzinę płasko na plecach.

Dodatkowe uwagi

Chociaż olej rycynowy pomaga na problemy skórne to nie można go nadmiernie stosować na twarzy. Może to powodować zatykanie się porów, co w efekcie doprowadzi do negatywnych skutków takich jak podrażnienia i wypryski. Ponadto, kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią, oraz ludzie z niedrożnością jelit nie powinni oleju rycynowego spożywać. Jeśli bardzo pragnie się jednak to zrobić, należy wpierw skonsultować się z lekarzem.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki