REKLAMA

Krajowa Liga Samoobrony (Ligue Nationale de Self-defence Budo), promująca w Tunezji rozmaite style i sztuki walki, zorganizowała w „Imperial Park Hotel” w Hammamet „Międzynarodowe Seminarium Samoobrony i Technik walki wręcz” z mistrzem Tomaszem Gują (8.Dan).

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele różnych systemów walki wręcz i samoobrony. Program wydarzenia obejmował kurs sędziego Sport Jiujutsu, seminarium samoobrony i technik interwencji, a także międzynarodowy turniej Jiujutsu sportowego – 1st Tunisian Open 2019, który zdominowali wyśmienici wojownicy z Algierii i Tunezji. Rywalizowano w klasach juniorów oraz seniorów w konkurencjach walki sportowej Jiujutsu i samoobrony sportowej. Twórca polskiego Jiujutsu, będący liderem World Sport Jiujutsu Organization wyznaczył panią Narjes Bouguerra (6. Dan samoobrona) na swojego przedstawiciela i reprezentanta Sport Jiujutsu w Tunezji. Wymieniona otrzymała z rąk mistrza Guji certyfikat WSJO potwierdzający uzyskanie stopnia mistrzowskiego 5. Dan w systemie Jiujutsu. Od przeszło 30 lat promuje ona w północnej Afryce samoobronę opartą na elementach japońskiego jujutsu (ju-jitsu), dzięki czemu jest rozpoznawalną na Czarnym Lądzie osobą związaną ze sztukami walki.

Prezydent WSJO przystał na prośbę gospodarzy by Mistrzostwa Świata Jiujutsu sportowego w roku 2021 odbyły się w Tunisie. Do tego czasu lider polskiego Jiujutsu planował przeprowadzenie tej prestiżowej imprezy w wyremontowanej hali widowiskowo-sportowej w Jaworznie lecz nie widząc szans na nawiązanie współpracy z obecnymi władzami miasta bez wahania przystał na propozycję Tunezyjczyków. Warto przypomnieć, że ostatnie Mistrzostwa Europy Jiujutsu sportowego w roku 2018 rozegrano w Chrzanowie, a tegoroczne Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Wołominie.  Zarówno Miejskie Centrum Kultury i Sportu jak i prezydent Jaworzna nie są zainteresowani promowaniem miasta, jak też rodzimej, niezwykle widowiskowej dyscypliny sportu, która uprawiana jest już na sześciu kontynentach. Zamiast wspierać jaworznickie Jiujutsu władze miasta wolą finansować kilkuminutowy przejazd kolarzy Tur de Pologne.

W Tunezji jaworznianie gościli blisko tydzień. Korzystając z okazji zwiedzili El-Dżam ze słynnym amfiteatrem – w opinii członków polskiej ekipy zdecydowanie bardziej efektownym od rzymskiego coloseum, jak również Sidi Bou Said – starą urokliwą dzielnicę Tunisu.

Kari Milewska

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki