Zamek Królewski w Warszawie. Zasłużeni dla Gazet Lokalnych. Od lewej: Dominik Księski (Pałuki), Jerzy Jurecki (Tygodnik Podhalański), Mirosława Matysik (Co Tydzień), Alicja Molenda (Przełom), Jerzy Kamiński (Wiadomości Oławskie), Czesław Czyżewski (Gazeta Tczewska), Piotr Krysiak (Tygodnik Starachowicki)

Uroczysta gala wydawców i dziennikarzy ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych (SGL) odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie 14 marca przy okazji rozstrzygnięcia konkursu Local Press 2018 oraz rozpoczęcia obchodów 20-lecia stowarzyszenia.

REKLAMA

– Łączy nas to, że wspólnie tworzymy świat gazet lokalnych z różnych regionów całej Polski. Bez silnych mediów nie będzie demokracji lokalnej, bez silnych i niezależnych mediów lokalnych nie będzie dobrze funkcjonującego społeczeństwa lokalnego, bo byłoby one pozbawione jednego z podstawowych narzędzi kontroli władzy publicznej – powiedział prezes SGL Ryszard Pajura.

Pierwsze spotkanie wydawców odbyło się w Zamku Czocha na Dolnym Śląsku, kiedy to poczuliśmy potrzebę wspólnych działań, aby się rozwijać, dzielić swoimi doświadczeniami. Po wielu latach dyskusji założono Stowarzyszenie Wydawców Polskiej Niezależnej Prasy Lokalnej, które zmieniło nazwę na Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. Pierwszym prezesem SGL-u był przez 12 lat Dominik Księski, wydawca gazety Pałuki. Następnie Alicja Molęda, która jest wydawcą Przełomu na terenie powiatu chrzanowskiego, a obecnie urzędującym prezesem jest wydawca Obserwatora Lokalnego z Dębicy Ryszard Pajura.

Pierwszą w Polsce niezależną gazetą lokalną założoną po przemianach ustrojowych w 1989 r. była w Wielkopolsce Gazeta Słupecka. O jaworznickiej gazecie Co Tydzień w kalendarium przeczytamy: – 4 kwietnia 1991 w Jaworznie (obecne województwo śląskie) wychodzi pierwszy numer gazety Co Tydzień. Pierwszym redaktorem naczelnym był Jacek Szczepanik. Była to wówczas czarno-biała 12-stronicowa gazeta formatu A-4, składana na komputerze, co było postrzegane jako szczyt nowoczesności.

Przez te 28 lat wydaliśmy 1434 numery gazety, a wszystkie dzięki pracy wydawców, dziennikarzy, no i przede wszystkim dzięki czytelnikom, którzy co środę kupują gazetę, utożsamiając się z nią.

Z okazji jubileuszu 20-lecia Rada Wydawców SGL postanowiła uhonorować 22 twórców gazet lokalnych z całej Polski, nazywając ich „bohaterami polskiej prasy lokalnej”. Statuetki zasłużony dla gazet lokalnych na zamku królewskim w Warszawie odebrali Mirosława Matysik i Józef Matysik. To duże wyróżnienie i uhonorowanie pracy na rzecz lokalnej społeczności. Gratulując sukcesu, tak powiedział o nas Maciej Hoffman, prezes Izby Wydawców Prasy – jesteście solą ziemi polskiej i bądźcie takimi dalej.

Podczas tej uroczystości rozstrzygnięto konkurs SGL Local Press 2018. W tym prestiżowym konkursie gazeta Co Tydzień otrzymała aż trzy nominacje do nagrody głównej. W kategorii fotografia i reportaż za zdjęcie „Wielbłąd” z rąk redaktora Andrzeja Grygla nominację otrzymał Paweł Jędrusik, druga nominacja za akcję społeczną „Gramy z WOŚP do końca Świata i…”, a trzecia nominacja do nagrody specjalnej Muzeum Powstania Warszawskiego za tekst „Wesołych Świąt w Betlejem”. Nominacje z rąk dziennikarza Andrzeja Poczobuta i wicedyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego dr. Pawła Ukielskiego odebrała Mirosława Matysik.

Hasło przyświecające konkursowi Local Press 2018 to: „Poznaj siłę polskich mediów lokalnych”. Galę prowadzili Grażyna Kaim i Jerzy Jurecki.

IW

- REKLAMA - Zewnętrzne linki