Szyb Grzegorz, nowa inwestycja TAURON Wydobycie jest realizowana w Jaworznie w Byczynie.

REKLAMA

Na placu budowy zakończyła się właśnie kluczowa faza wznoszenia filarów konstrukcyjnych szybu. Operacja trwała ponad tydzień i polegała na podniesieniu i zamontowaniu stalowej konstrukcji wieży szybowej, której masa to ponad 600 ton.

Konstrukcja nośną wieży szybu to układ ramy przestrzennej w postaci wieży dwuzastrzałowej (kozłowej). Została ona wykonana w Hucie Pokój SA w Rudzie Śląskiej

Szyb Grzegorz – jaw.pl

Budowa szybu „Grzegorz” ma usprawnić pracę kopalni. Przede wszystkim dzięki jego powstaniu zostanie skrócony czas dojazdu na miejsce pracy górników. Na chwilę obecną górnicy zjeżdżają na dół z szybu przy ul. Krakowskiej i muszą przebyć kilka kilometrów kolejkami zanim dotrą na miejsce. Po wybudowaniu nowego szybu górnicy mają być transportowani z ZG Sobieski autobusami do Byczyny.

Szyb ma mieć głębokość 800 metrów, ale klatka będzie zatrzymywała się na dwóch poziomach — 540 i 800 metrów.

Budowa szybu „Grzegorz” ma wpłynąć także na poprawę warunków pracy górników oraz zwiększyć efektywność pracy kopalni. O kosztach budowy szybu jak na razie zbyt wielu informacji nie ma. Nie wiadomo także czy nowa inwestycja przyniesie ze sobą nowe miejsca pracy. Władze kopalni na razie nie chcą mówić o ewentualnych zatrudnieniach, bo jest na to za wcześnie, choć istnieje duże prawdopodobieństwo, że miejsca pracy będą.

Wybudowanie nowego Szybu Grzegorz, ma przedłużyć funkcjonowanie kopalni w Jaworznie o nawet 50 lat. Zakończenie budowy planowane jest na 2022 rok.

Szyb Grzegorz – jaw.pl

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ