REKLAMA

Mieszkając dłuższy czas za granicą i obracając się wśród ludzi z całego świata częstym pytaniem, które padało w moją stronę, było: jakie miasto warto odwiedzić, będąc w Polsce? W takim wypadku odpowiedź była zawsze krótka i zwięzła – Gdańsk. Uważam, że warto chociaż raz w życiu odwiedzić to miejsce nie tylko dlatego, że jest to miasto o ponad tysiącletniej tradycji oraz znane jako kolebka wolności i solidarności. Również ze względu na wspaniałą architekturę, zabytki, plaże, miejsca, gdzie można dobrze zjeść i wypić podczas przerwy od intensywnego zwiedzania, oraz łatwość zakwaterowania w hotelu o wysokim standardzie w centrum miasta. Jeśli planujesz w najbliższym czasie odwiedzić Gdańsk, przedstawiam 5 propozycji (choć jest ich o wiele więcej), które warto zobaczyć i przeznaczyć na nie cenny czas.

Długi Targ

Jest to najbardziej gwarna i tłumna ulica w centrum starego miasta, potocznie nazywana ulicą Długą. Od XIII wieku, była głównym traktem wiodącym przez miasto, przy którym mieszkali najświetniejsi i najbogatsi Gdańszczanie. Na Długim Targu przyjmowano najzacniejszych gości takich jak przybywających z wizytami królów, a także uprawiano handel czy też wymierzano kary złoczyńcom i czarownicom.

Spacer przez Długą zaczyna się od Złotej Bramy, a kończy, przechodząc przez Bramę Zieloną. Oprócz wspaniałych kamienic, przypominających swoją architekturą te z holenderskich ulic, warto zajść do słynnego Domu Uphagena (gdzie można na własne oczy zobaczyć, jak mieszkali gdańscy kupcy), Domu Artusa, aby o godzinie 13 być świadkiem pojawienia się Panienki z Okienka, czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy Fontannie Neptuna – króla Mórz i Oceanów.

Oprócz zabytkowych miejsc przy Długiej znajduje się mnóstwo kawiarenek, restauracji i pubów, gdzie w okresie letnim zalecane jest, aby usiąść na zewnątrz, popijając orzeźwiającego drinka, a podczas zimnych jesiennych czy zimowych dni ogrzać ręce przy kufelku grzanego wina, czy piwa.

Żuraw

Symbol Gdańska. Jeden z najstarszych i największych dźwigów portowych. Z budowany w XV wieku, pełnił funkcję stawania masztów oraz przeładunku towarów na statkach. Oprócz tego był również bramą miejską.
Wizyta w Żurawiu to wspaniała okazja, aby poczuć atmosferę średniowiecznych portów oraz podziwiać panoramę na rzekę Motława.

Istotnym faktem jest to, że Żuraw znajduje się przy Długim Pobrzeżu. Jest to kolejne interesujące miejsce na mapie gdańskiej starówki. Znajdziesz tutaj cudowne kawiarnie oraz restauracje, bramy wodne czy statki, na których podkładzie możesz wybrać się na Hel lub Westerplatte.

Dla wszystkich fanów tematyki marynistycznej polecana jest wycieczka do Ośrodka Kultury Morskiej zlokalizowanego właśnie na Długim Pobrzeżu. Organizowane są tam atrakcje dla dzieci, jak i dorosłych, z których dowiedzieć się można wszystkiego o morskich dziejach Polski i Polaków od wczesnego średniowiecza po współczesność.

Muzeum II Wojny Światowej

Następnym miejscem, które powinno znajdować się na liście każdego turysty, jest Muzeum II Wojny Światowej. Dzięki nowoczesnej technologii oraz ciekawym ekspozycjom w ciekawy i bardzo obrazowy sposób zostały przedstawione wojenne dzieje nie tylko Polski, ale całego świata.

Ulica Mariacka oraz Kościół Mariacki

Ulica Mariacka to jedno z najbardziej klimatycznych oraz romantycznych lokalizacji na mapie Gdańska. Miejsce, gdzie warto przejść się na spacer ze swoja drugą połówką (i nie tylko). Równocześnie kolebka artystów i rzemieślników, którzy handlują cudownymi rękodziełami wykonanymi głównie z miodowego bursztynu.
Gdańsk może się poszczycić wspaniałym kościołem Mariackim znajdującym się na końcu wcześniej wspomnianej ulicy. XII wieczna ceglana świątynia jest nie tylko miejscem spoczynku najzacniejszych obywateli Gdańska, ale również znajdują się w niej wspaniałe dzieła sztuki. Warto wejść na sam szczyt Bazyliki, by w pełni podziwiać obszerną panoramę miasta.

Plaże

Gdańsk to nie tylko miejsce zabytków i architektonicznych cudów, ale również piaszczystych plaż nad samym Morzem Bałtyckim. Oprócz plażowania w okresie letnim można wziąć udział w licznych aktywnościach sportowych takich jak regaty, zumba na plaży lub siatkówka. Zimą zaś warto przejść się na szybki i intensywny spacer wzdłuż brzegu morza i zażyć zdrowej dawki jodu.

Podsumowując

Gdańsk to typowo turystyczne miasto, które „żyje” niezależnie od pory roku. Zanim jednak wyruszysz na zwiedzanie, warto zastanowić się nad odpowiednim zakwaterowaniem. Hotel Hanza w centrum to naprawdę dobra opcja, jeśli zależy ci na tym, aby mieć wszystko pod ręką oraz mieć lepszą szansę do zapoznania się z miastem od jego bardziej lokalnej strony. Oprócz tego hotele w centrum charakteryzują się wysokim standardem usług, ciekawym designem oraz przemiłą atmosferą.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki