Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Funkcjonariusze jaworznickiej policji wraz ze służbą ochrony kolei przeprowadzili 11 lutego 2019 r. w Jaworznie akcję uświadamiającą kierowcom jak ważne jest skupienie i rozsądek podczas przejeżdżania przez tory kolejowe.

REKLAMA

Ta akcja ma na celu dotarcie do wszystkich uczestników ruchu drogowego, którzy w trakcie swojej podróży przejeżdżają przez przejazd kolejowy, aby zwracali uwagę, że miejsce to jest bardzo niebezpieczne. Często szlabany są podniesione do góry, a pociąg przejeżdża. Musimy zwracać na to szczególną uwagę, bo jak historia i życie pokazuje, na szczęście nie na terenie naszego miasta, ale w Polsce mieliśmy mnóstwo przypadków, gdzie kilka osób poniosło śmierć na miejscu. – powiedział nadkomisarz Tomasz Obarski z KMP Jaworzno. Wystarczy naprawdę chwila nieuwagi by doszło do tragedii.

Bardzo często są przez kierowców bagatelizowane gongi, światła i kierowcy wciskają gaz, próbują jeszcze przejechać. Należy pamiętać, że droga hamowania pociągu, to 1000 metrów i pociąg niestety nie zatrzymuje się od razu. Jedyne, co mechanik może zrobić, to włączyć nagłe hamowanie, ale niestety, przez to często zdarzają się sytuacje, kiedy samochody są po prostu zgniatane przez tabor kolejowy. – ostrzegł Maciej Rosochacki, zawiadowca ds. inżynierii ruchu PKP S.A.

Pamiętajmy, że znak stop nie stoi bez przyczyny. Zignorowanie go może nas kosztować kilka setek i punktów karnych. W innych sytuacjach nawet życie własne i pasażerów.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki