Zima to jedna z najpiękniejszych pór roku. Święta, choinka, prezenty i przede wszystkim śnieg, to elementy bez, których nie może obejść się zima. To czas, który uwielbiają dzieci – jazda na sankach, przedzieranie się przez zaspy, bitwa na śnieżki, lepienie bałwana i oczywiście robienia orła w śniegu. Jednak kierowcom nie jest wcale do śmiechu. Codzienne odśnieżanie samochodu, drapanie szyb, śliska nawierzchnia asfaltowa oraz szybko zapadający zmrok to kilkumiesięczne utrapienie wszystkich kierowców.

REKLAMA

I chociaż w naszym mieście nie było jeszcze wielkich opadów śniegu, temperatury spadły poniżej zera, zmuszając kierowców do walki z zamarzniętymi szybami.

Jakie są najskuteczniejsze sposoby walki ze szronem?

Pierwszy niezawodny sposób, który nie wymaga z naszej strony żadnego wysiłku w walce z lodem to…po prostu wstawienie samochodu do garażu. To idealna opcja dla osób posiadających taki „schron” dla samochodów. Garaż zapobiegnie zamarzaniu szyb, a także gromadzeniu się śniegu na karoserii.

Drugi trochę mniej przyjemny sposób to tradycyjne skrobanie szyb. Skrobaczka oraz zmiotka powinny znajdować się w każdym samochodzie, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać. Warto również pamiętać o tym, aby zanim weźmiemy się do skrobania szyb włączyć nawiew, który trochę ułatwi nam to zadanie.

Co, jeżeli zapomniałeś skrobaczki? Warto zaglądnąć do portfela, w którym na pewno znajdziemy jakąś nieaktywną lub niepotrzebną plastykową kartę. Nie należy używać kart kredytowych lub innych, które są ważne, gdyż użycie jej zamiast skrobaczki stwarza ryzyko jej zniszczenia.

Kolejnym sposobem są popularne odmrażacze szyb, które na pewno nie sprawią, że lód po prostu wyparuje, lecz pomogą go usunąć. Wystarczy spryskać szybę takim specyfikiem, chwilę poczekać, a następnie usunąć lód skrobaczką.

Zabezpieczenie szyb za pomocą specjalnych mat lub starego niepotrzebnego koca to również świetne sposoby na to, aby nie zaczynać poranka od skrobania szyb.

Walka ze zamarzniętą szybą nie może się obejść bez domowych sposobów.

Jedną z mikstur, którą możemy przygotować w domowym zaciszu, która będzie tak samo skuteczna, jak odmrażacz, to mieszanka octu winnego i wody w proporcjach 3:1. Taką miksturę warto przelać do butelki z atomizerem i spryskać zamarzniętą szybę. Kolejną miksturą jest mieszkanka denaturatu z wodą również w proporcji 3:1. Denaturat (około pół szklanki) można również dolać do zbiornika z płynem do spryskiwaczy, odczekać chwilę i spryskać szybę.

Metoda na czajnik, również jest skuteczna, ale powinni ją stosować tylko najodważniejsi. Pamiętajmy jednak aby nie używać gorącej wody, lecz letnią. To szybka i tania metoda. Wystarczy jedynie chlusnąć wodą na szybę i modlić się, żeby nie pękła.

Jakie są wasze sprawdzone sposoby na ranne skrobanie szyb?

NU

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki