piątek, 26 kwietnia, 2024

Schody wewnętrzne – dlaczego powinny być drewniane?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneSchody wewnętrzne – dlaczego powinny być drewniane?

Schody wewnętrzne – dlaczego powinny być drewniane?

- Advertisement -

Sprawdź jakie powinny być schody wewnętrzne.

 

Schody towarzyszą ludzkości od najstarszych czasów historycznych. Dzisiaj do ich konstrukcji wykorzystuje się rozmaite materiały. W przypadku schodów wewnętrznych zdecydowanie dominują schody drewniane. Warto zapoznać się z ich głównymi zaletami, jak i z wadami, które oczywiście również posiadają.

Schody drewniane wewnętrzne – niezbędne w domu piętrowym?

Wiele osób nie dopuszcza nawet możliwości, aby w ich domu pojawiły się schody inne niż drewniane. Z czego to wynika? Niewątpliwie olbrzymie znaczenie ma solidność schodów z materiałów drewnianych. Gwarantuje ona wytrzymałość konstrukcji i brak konieczności jej wymiany przez wiele lat. Niemniej jednak pamiętać trzeba, że również niektóre schody wewnętrzne drewniane potrafią zawieść. Wykorzystanie słabego drewna czy błędy konstrukcyjne sprawiają, iż po kilku miesiącach konstrukcja skrzypi, a najpóźniej po kilku latach nadaje się do remontu lub wymiany.

Jeżeli chodzi o schody drewniane producent ma kluczowy wpływ na to, przez jak wiele lat będą one sprawnie służyły. Stąd też poleca się korzystać jedynie z usług firm, których produkty są już dobrze sprawdzone.

Co zrobić, gdy schody zaczynają skrzypieć?

Czy to klasyczne, domowe schody drewniane proste, czy też wąskie schody młynarskie, można być niemal pewnym, że prędzej czy później zaczną wydawać dźwięki, gdy tylko postawi się nogę na stopniu. Niemniej jednak zwykle skrzypią schody mocno zużyte, eksploatowane od lat. Jednak kupując przesadnie tanie schody drewniane, ryzykuje się zdecydowanie szybsze pojawienie się problemu.

Skrzypienie może wynikać z powstania nieszczelności, powodujących ocieranie się o siebie poszczególnych elementów. Jak zareagować na tego typu zjawisko? Okazuje się, iż często rozwiązanie problemu jest całkiem proste.

Czasami wystarczy dokręcić któryś z poluzowanych elementów, aby problem skrzypienia zniknął. Zwykle jednak problem jest bardziej skomplikowany. Nieszczelności przeważnie trzeba w jakiś sposób zatkać. W przypadku dużych szczelin wykorzystać można płaskie wkładki. Należy je wbić w szczelinę, a następnie nie można zapomnieć o ucięciu wystającego fragmentu wkładki.

Można również umieścić między elementami drewniany klocek, a następnie przykleić go do konstrukcji. Metodę tę popularnie nazywa się mostkowaniem. Czasami jednak szczeliny są zbyt małe, aby możliwe było użycie wkładki lub klocka. W takiej sytuacji należy umieścić w szczelinie wypełniacz w postaci kitu do drewna lub też masy akrylowej.

- Advertisment -

Dzielnicowy w czasie wolnym od służby zatrzymał złodzieja

Jaworznicki dzielnicowy, będąc już po służbie, zatrzymał w sklepie złodzieja alkoholu. Ujęty na gorącym uczynku 34-latek został ukarany mandatem. Będący po służbie dzielnicowy, starszy sierżant...

Służby interweniowały w dwóch zdarzeniach drogowych

Straż Pożarna brała udział w działaniach ratowniczych w dwóch poważnych zdarzeniach drogowych z dnia 24 kwietnia. Karetki przewiozły uczestników do szpitala. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy...

Przerwa w dostawie wody 26 kwietnia 2024

Wodociągi Jaworzno informują przerwach w dostawie wody 26 kwietnia, które są wynikiem konieczności przeprowadzenia prac eksploatacyjno-remontowych przez pracowników spółki. Wody nie będzie 26 kwietnia od...