piątek, 26 kwietnia, 2024

Mikołajki

Mikołajki

- Advertisement -

Nieodłącznym elementem zimy są święta oraz poprzedzające je mikołajki. Święto które od razu kojarzy się z prezentami wręczanymi przez św. Mikołaja. Dlaczego obchodzimy je 6 grudnia i kim właściwie był św. Mikołaj?

Święty Mikołaj – biskup Myry urodził się prawdopodobnie w zamożnej rodzinie w Patara położonej w zachodniej Lykii, prowincji Azji Mniejszej, ówcześnie należącej do Grecji, obecnie znajdującej się na terytorium Turcji. Jego rodzice zmarli podczas zarazy, zostawiając mu pokaźny majątek, dzięki któremu mógł dożyć końca swoich dni w dostatku i beztrosce.

Wrażliwy na ludzką biedę, pragnął dzielić się swoim bogactwem z potrzebującymi. Ponieważ nie oczekiwał niczego w zamian, nawet podziękowań, często po kryjomu podrzucał biednym rodzinom podarki oraz woreczki z pieniędzmi.

Obecnie Święty Mikołaj kojarzy nam się z puszystym starszym panem z długą białą brodą, który ubrany jest w czerwony zimowy kombinezon. Jest to wszystko zasługą Freda Mizena, który stworzył nowy wizerunek św. Mikołaja na potrzeby kampanii reklamowej Coca-Coli.

6 grudnia to dzień, w którym zmarł św. Mikołaj. Pomimo tego, że historycy nie są pewni dokładnego roku jego śmierci (między 345 a 350 r.), dzień i miesiąc zostały świetnie zachowane.

Mikołajki obchodzone są w swój własny charakterystyczny sposób w każdym z krajów.

W Hiszpanii św. Mikołaj zostawia prezenty w skarpetach zawieszonych przy łóżku lub kominku. Holenderski Sinterklass przypływa do dzieci na statku z Hiszpanii już 5 grudnia. Ma on czarny strój, ponieważ jest brudny od sadzy z komina, a w Belgii Mikołaj zostawia prezenty w butach lub koszykach, które dzieci dla niego wystawiają. Wokół domu trzeba również rozłożyć siano, marchew i ziemniaki dla koni świętego, które mają się nimi pożywić na dalszą drogę.

Jak się również okazuje, prezenty wręcza nie tylko Mikołaj, ale również inne postacie.

We Włoszech zamiast Mikołaja w domach dzieci pojawia się czarownica Befana. Lata ona na miotle i wlatuje do domów przez komin, zostawiając podarki w święto Trzech Króli. Dzieci powinny zostawić dla niej mandarynki lub kieliszek wina. Jeśli dzieci są niegrzeczne, Befana wkłada im do skarpet czosnek lub węgiel. Natomiast za wschodnią granicą postać Mikołaja zastąpiona została Dziadkiem Mrozem, który odwiedza dzieci dopiero w Nowy Rok.

NU

[vc_facebook]

- Advertisment -

Pożar budynku na ulicy Traugutta

Zastępy Państwowej Straży Pożarnej interweniowały na ulicy Traugutta, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych doszło do pożaru. W piątek, 26 kwietnia około godziny 14:05 Komenda...

Spotkanie Stowarzyszenia Zielone Jaworzno z przedstawicielami Lasów Państwowych

Otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Zielone Jaworzno notę opisującą spotkanie radnego Michała Kirkera i członków stowarzyszenia z przedstawicielami Nadleśnictwa Chrzanów oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Zebrani...

Jaworznicka szkoła muzyczna – Dzień Otwarty

Jaworznicka Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Grażyny Bacewicz zaprosiła na Dzień Otwarty. Tak więc mali kandydaci wraz z rodzicami poznawali wszelkie zakamarki tej...