REKLAMA

Na rynku dostępna jest obecnie szeroka gama systemów ERP. Producenci kuszą nas licznymi zaletami, atrakcyjną ceną, różnymi pakietami. Jak z gąszczu podobnych produktów wybrać ten najlepszy? Poniżej udzielamy najważniejszych wskazówek.

Systemy ERP to oprogramowanie, które wspiera właścicieli firmy, menadżerów i poszczególnych pracowników w wykonywaniu codziennych obowiązków służbowych. Przyspiesza lub automatyzuje wiele procesów, usprawnia działanie firmy tak, że może ona obsługiwać większą liczbę klientów, jednocześnie zapewniając wzrost jakości. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego rozwiązania, warto zapytać sprzedawcę o kilka aspektów.

Sprawdzony producent systemu ERP

Wybierając system ERP, zwróć uwagę na to, jak długo jego producent jest już na rynku i czy przedstawia referencje zadowolonych klientów. Dobre oprogramowanie funkcjonuje już co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat, na bieżąco odpowiada na potrzeby swoich klientów i nieustannie jest ulepszane. Nie ufaj systemom, które były stworzone niedawno i nie są dostosowywane do aktualnych zmian w prawie.

Renomowani producenci systemów ERP mają także dobrze rozwiniętą, ogólnopolską sieć partnerów, którzy w każdym rejonie kraju są w stanie osobiście wesprzeć Cię w zakresie wyboru i wdrożenia systemu, a także przeszkolić pracowników z obsługi oprogramowania oraz pomóc w przypadku problemów technicznych.

System ERP dopasowany do Twoich potrzeb

Warto rozglądać się za systemem ERP, który jest dostosowany do wymogów Twojej branży. Na rynku są dostępne na przykład specjalne wersje ERP dla biur rachunkowych i doradców podatkowych, pozwalające szybko i bezproblemowo wymieniać dokumenty między biurem a jego klientami czy automatyzować proces ewidencjonowania VATu.

Taki system zapewni także zgodność z aktualnie obowiązującym prawem, co w tego typu branży jest sprawą kluczową. Dzięki oprogramowaniu, które jest dostosowane do zmian w prawie, będziesz cieszyć się renomą zaufanego i bezpiecznego biura rachunkowego.

ERP w wersji stacjonarnej czy w chmurze?

Systemy ERP dostępne są w wersji stacjonarnej, którą zainstalujesz na swoim komputerze oraz w chmurze (ta wersja zwana jest także abonamentową lub sprzedawana jest w modelu usługowym). System ERP w chmurze oznacza, iż nie ma konieczności utrzymywania własnej infrastruktury z serwerem, dodatkowo mamy wtedy dostęp online do wszystkich informacji zgromadzonych w oprogramowaniu i nie musimy posiadać konkretnego systemu operacyjnego na komputerze.

Jeśli jednak decydujemy się na oprogramowanie ERP w chmurze, musimy wybrać zaufanego dostawcę tego typu rozwiązania. Głównym powodem jest sposób przechowywania naszych firmowych danych – jeśli nie są one odpowiednio zabezpieczone, mogą zostać skradzione lub usunięte. W razie awarii serwera istnieje również ryzyko, że nie będziemy mieć bieżącego dostępu do firmowych zasobów. Dodatkowo, w przypadku takiej wersji jesteśmy pozbawieni kontroli nad procesem aktualizowania systemu. Warto więc zastanowić się, która wersja będzie lepsza dla Twojej firmy.

Jeśli potrzebujesz wsparcia konsultingowego, skontaktuj się z firmą Kotrak – specjalistami ds. oprogramowania dedykowanego i systemów ERP

Postaw na jakość

Jedno jest pewne – na zakupie systemu ERP nie warto oszczędzać, ponieważ od jakości oprogramowania zależy nasze późniejsze poczucie bezpieczeństwa. Warto zadawać szczegółowe pytania sprzedawcom oprogramowania ERP, poprosić o przedstawienie referencji i case study po wdrożeniu aplikacji oraz mieć pewność, że producent wybranego przez nas systemu nie zniknie za chwilę z rynku.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki