sobota, 27 kwietnia, 2024

Czystość powietrza w aglomeracji górnośląskiej. Jak o nią zadbać w najbliższym otoczeniu?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneCzystość powietrza w aglomeracji górnośląskiej. Jak o nią zadbać w najbliższym otoczeniu?

Czystość powietrza w aglomeracji górnośląskiej. Jak o nią zadbać w najbliższym otoczeniu?

- Advertisement -

Raporty dotyczące jakości powietrza przedstawiane są co roku przez odpowiedzialne za to Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ). W każdym z takich raportów odpowiednie województwo podzielone jest na poszczególne strefy.

Raporty WIOŚ

W województwie śląskim jedną z takich stref jest „aglomeracja górnośląska”, w skład której wchodzą największe miasta takie jak: Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Zabrze czy Jaworzno.

W raportach WIOŚ można między innymi znaleźć informacje na temat stężeń benzenu, dwutlenku siarki, tlenku węgla, dwutlenku azotu, pyłów zawieszonych PM10, PM2.5, benzo(a)pirenu, ołowiu, arsenu czy kadmu, w powietrzu, w skali rocznej, dobowej lub godzinowej w zależności od zaleceń normy.

Stan powietrza w województwie śląskim w roku 2017

Analizując raport WIOŚ za rok 2017, możemy stwierdzić, że w obrębie aglomeracji górnośląskiej średnioroczne stężenie pyłów PM10 zostało przekroczone, ponieważ, w zależności od miasta, wyniosło od 40 ug/m3 w Dąbrowie Górniczej do 52 ug/m3 w Katowicach (według obowiązującej normy może ono wynosić maksymalnie 40 ug/m3). Ponadto na terenie aglomeracji, w ciągu roku, dochodziło do częstych przekroczeń dobowego stężenia pyłu PM10. Dla przykładu w Katowicach ilość takich dni wyniosła aż 102.

O złej jakości powietrza na terenie województwa śląskiego świadczy także fakt, że na terenie całej aglomeracji górnośląskiej średnio przez ok. 6 dni w ubiegłym roku dochodziło do dobowych przekroczeń granicy informowalnej stężenie pyłów zawieszonych PM10 (200 ug/m3), z czego przynajmniej w jeden lub dwa dni odnotowywano przekroczenie wartości alarmowej (powyżej 300 ug/m3). Najgorzej jest w Zabrzu, gdzie wartość alarmowa została w ciągu roku przekroczona aż 4-krotnie, a najwyższa wyniosła aż 725 ug/m3. Poza aglomeracją górnośląską, na terenie całego województwa śląskiego najgorszy stan utrzymywał się w Pszczynie, gdzie poziom alarmowy został przekroczony aż osiem razy.

Cała aglomeracja górnośląska odnotowała w zeszłym roku także średnioroczne przekroczenia stężenia pyłów zawieszonych PM2.5. Wyniosło ono od 31 ug/m3 w Gliwicach do 39 ug/m3 w Katowicach. Obowiązująca norma mówi, że w skali roku średnie stężenie PM2.5 nie powinno przekraczać 25 ug/m3. Warto przy tym wspomnieć, że zdaniem WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) ze względów bezpieczeństwa zdrowia poziom średniego rocznego stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 nie powinien być wyższy niż 10 ug/m3. Na Śląsku po przeanalizowaniu poszczególnych miesięcy można stwierdzić, że niekorzystnie wypadają miesiące zimowe, kiedy mamy do czynienia z sezonem grzewczym. Wtedy poziom pyłów PM2.5 wykracza poza normę 25 ug/m3.

W całym województwie śląskim odnotowuje się także przekroczenia stężenia benzo(a)pirenu w powietrzu. Na terenie aglomeracji górnośląskie w zeszłym roku norma była średnio przekraczana o 700% i 800% odpowiednio w Dąbrowie Górniczej i Katowicach. Na terenie całego województwa najgorzej było w Rybniku (aglomeracja rybnicko – jastrzębska), gdzie norma została przekroczona o 1600%. Przy stężeniu benzo(a)pirenu w powietrzu również widoczny jest wpływ sezonu grzewczego. Zarówno w Katowicach, jak i Dąbrowie Górniczej w miesiącach zimowych można spotkać się z przekroczeniami sięgającymi 1600%, podczas gdy w miesiącach letnich przekroczenia normy praktycznie nie występują.

W zeszłym roku na temat złego stanu powietrza w Polsce pisał Łukasz Rajzer na swoim blogu niebojsmoga.pl. Polecamy przeczytać artykuł „Smog w Polsce. Potrzebna zmiana retoryki i działanie!”

Skuteczny sposób na ochronę zdrowia przed zanieczyszczeniami powietrza – domowy oczyszczacz powietrza

Z racji bardzo złego stanu powietrza na terenie województwa śląskiego, przed nadejściem kolejnego sezonu grzewczego, a tym samym smogowego, warto zaopatrzyć się w domowy oczyszczacz powietrza. Urządzenie to jest w stanie skutecznie ochronić nasze zdrowie przed niekorzystnym wpływem zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej.

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wydajność określaną także jako CADR (Clean Air Delivery Rate), czyli ilość czystego powietrza, jaką jest w stanie dostarczyć nam urządzenie. W zależności od wydajności (CADR) oczyszczacz dobierany jest do metrażu pomieszczenia tak, aby był w stanie skutecznie oczyścić całe powietrze je wypełniające.

Oczyszczacze powietrza Sharp, fot. homespot.pl

Do skutecznego oczyszczania powietrza urządzenie musi także być wyposażone w odpowiednie filtry takie jak HEPA, służący usuwaniu zanieczyszczeń stałych, do których możemy zaliczyć pyły zawieszone PM10 i PM2.5, a także alergeny: kurz, pyłki roślin, zarodniki pleśni, czy filtr węglowy, którego zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń gazowych np. lotnych związków organicznych, czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych takich jak benzo(a)piren.

Oczyszczacze mogą także być dodatkowo wyposażone w jonizatory, które wspomagają proces filtracji powietrza. Najbardziej zaawansowaną technologię w dziedzinie jonizatorów wprowadziła marka Sharp. Opatentowana technologia Plasmacluster pozwala na wytwarzanie jonów w postaci klastrów, charakteryzujących się przedłużoną żywotnością, dzięki czemu mogą one docierać do najdalszych zakątków pomieszczenia. Jony Plasmacluster są również skuteczne w zwalczaniu wirusów i bakterii.

Jednym z urządzeń wyposażonych w tą technologię jest oczyszczacz Sharp KC-A50EUW. Poza jonizatorem posiada on także wbudowany wydajny ewaporacyjny nawilżacz powietrza. W sezonie grzewczym utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu może również stanowić problem. Zakup urządzenia 2w1, oczyszczacza z nawilżaczem, pozwala kompleksowo zadbać o jakość powietrza podczas sezonu grzewczego. Oczyszczacz powietrza Sharp KC-A50EUW wyposażony został w czujnik jakości powietrza oraz higrostat, sterujące w pełni automatyczną i inteligentną pracą urządzenia.

IB_S_BASIC_COPYRIGHT =

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-A50EUW, fot. homespot.pl

Szeroką gamę oczyszczaczy powietrza można znaleźć w sklepie Homespot. Wybór odpowiedniego urządzenia bardzo ułatwia intuicyjne menu umożliwiające kompletną selekcję modeli w zależności od preferowanych funkcji i parametrów. Sklep Homespot.pl posiada także w swojej ofercie nawilżacze powietrza oraz części eksploatacyjne do oferowanych urządzeń.

- Advertisment -

Dzień Ziemi w Geosferze

W Geosferze z okazji Dnia Ziemi odbył się piknik ekologiczny dla jaworznickich szkół. Uczniowie mogli skorzystać ze strefy ekologiczno-edukacyjnej oraz uczestniczyć w warsztatach. W piątek,...

Kolizja trzech na ul. Wysoki Brzeg

Na ulicy Wysoki Brzeg doszło do kolizji trzech aut osobowych. Interweniowały dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. W piątek, 26 kwietnia na ulicy wysoki Brzeg po...

Pożar budynku na ulicy Traugutta

Zastępy Państwowej Straży Pożarnej interweniowały na ulicy Traugutta, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych doszło do pożaru. W piątek, 26 kwietnia około godziny 14:05 Komenda...