REKLAMA

Plecak to nieodłączny element wyposażenia każdego turysty. Okaże się niezbędny podczas górskiej wyprawy, maratonu rowerowego czy wypadu pod namiot. Powinien wyróżniać się nieco innymi parametrami od klasycznego plecaka szkolnego. Podstawa to wytrzymałość oraz duża pojemność. Co musi posiadać plecak turystyczny i kiedy warto go ze sobą zabrać?

Jaką pojemność wybrać?

Pojemność plecaka w znacznym stopniu wpływa na jego funkcjonalność. Jest to kluczowe zwłaszcza podczas pobytu w górach, gdy wybieramy się na całodzienne wyprawy. Zbyt duży plecak może stać się sporym obciążeniem, dlatego nie należy przesadzać z jego rozmiarem. Optymalna pojemność to ok. 30 litrów. Taki plecak okaże się wystarczający jeżeli wybieramy się w góry na większość dnia. Latem można postawić na nieco mniejszy model o pojemności 20 litrów, ponieważ zabieramy ze sobą lżejsze ubrania, które nie powinny zajmować dużo miejsca. Osoby, które wybierają się w góry na dłuższe wyprawy, muszą już postawić na większy rozmiar. Dobrym wyborem okaże się więc plecak o pojemności do 50 litrów. W tym przypadku trzeba zwracać uwagę na jego budowę. Przydatny będzie rozbudowany pas biodrowy, ponieważ pozwala równomiernie rozłożyć ciężar plecaka.

System nośny

Plecak turystyczny, a szczególnie trekkingowy opiera się głównie na biodrach. Właśnie dlatego powinien posiadać solidne pasy biodrowe, które mają możliwość regulacji. Równie istotna jest ich wygoda. Same pasy to jednak nie wszystko, za komfort w dużej mierze odpowiadają także szelki. Najlepsze modele wyposażone są również w siatkę dystansującą. Zazwyczaj znaleźć ją można w mniejszych plecakach, ponieważ wymaga zastosowania stelaża, który zwiększa wygodę użytkowania. System nośny zbudowany z tego rodzaju elementów zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Im większy plecak, tym system nośny jest bardziej rozbudowany, aby umożliwić noszenie większych ciężarów. Nierzadko można spotkać się z modelami plecaków dostosowanymi do konkretnego wzrostu, a nawet wagi.

Solidny materiał

Na trwałość plecaka turystycznego wpływa w dużym stopniu materiał, z jakiego został wykonany. Dawniej numerem jeden była cordura. Ten materiał cechował się bowiem solidnością i ogromną odornością, jednak jednocześnie był dość ciężki. Z tego też względu obecnie zastępuje się go zazwyczaj nylonem. Niektóre modele plecaków są w całości wodoodporne, jednak będą jednocześnie bardzo drogie. Wystarczy więc, że będą posiać zintegrowany pokrowiec przeciwdeszczowy. Spełni swoją funkcję równie dobrze, a jest o wiele tańszy. Dodatkowy pokrowiec to koszt maksymalnie do 100 złotych.

Ciekawe udogodnienia

Nowoczesne plecaki wyposażone są w szereg praktycznych rozwiązań. Należy do nich m.in. komora na Camelback, dzięki czemu łatwo można sięgnąć po butelkę z wodą, bez konieczności zdejmowania plecaka. Niekiedy potrzebna okaże się dodatkowa wentylacja w postaci siatki lub panelowego obicia pleców. Umożliwia to przepływ powietrza między plecami, a tylną ścianką plecaka. O co jeszcze warto zadbać? Wybierając się na dłuższą wyprawę, dobrze jest zainwestować w zapasową klamrę biodrową na wypadek jej złamania. Tak wyposażeni możemy spokojnie udać się na każdy wyjazd.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki