Świetne wieści dla Szczakowianki. Śląski Związek Piłki Nożnej po wycofaniu kilku zespołów nareszcie podjął decyzję o uzupełnieniu składu Haiz IV ligi. Biało-Czerwoni odzyskali tym samym nadzieję na utrzymanie w rozgrywkach.

REKLAMA

Chociaż ligowe zmagania w rozgrywkach w naszym regionie zakończyły się już przed kilkoma tygodniami zamieszanie ze składem lig trwało w najlepsze. Po przegranym przez Raków II Częstochowa meczu barażowym ŚlZPN raz jeszcze zweryfikował tabele i ogłosił spadkowiczów, wśród których znalazła się także Szczakowianka. Potem jednak w lidze zapanował chaos, kolejne kluby bowiem zaczęły podejmować decyzje o wycofaniu z rozgrywek.
Jako pierwsza z gry zrezygnowała Unia Turza Śląska. Po spadku z III ligi główny sponsor zdecydował, że rezygnuje z wspierania klubu i przenosi się do pobliskiej Odry Wodzisław, z którą chce walczyć o awans. Unia porzucona przez sponsora nie ma odpowiednich środków by grać na szczeblu IV ligi, więc władze klubu musiały podjąć trudną decyzję o wycofaniu zespołu. Kilka dni temu prawdziwą bombę odpaliły za to władze innego zespołu – BKS-u Stal Bielsko-Biała. Bielszczanie, którzy całkiem dobrze radzili sobie w III lidze ogłosili nagle, że w przyszłym sezonie będą grali w okręgówce. Problemem klubu okazały się finanse i słabe wsparcie ze strony miasta, które większość środków inwestuje w Podbeskidzie. Taka decyzja włodarzy BKS-u doprowadziła do zamieszania w niższych ligach. Najwięcej zyskały na tym rezerwy Górnika Zabrze, które ocaliły III-ligowy byt, ale także na niższych szczeblach kilka klubów odzyskało nadzieję.
W piątek wieczorem Wydział Gier ŚlZPN potwierdził, że otrzymał od Unii i BKS-u pisma o wycofaniu z rozgrywek III i IV ligi. W związku z tym w Haiz IV lidze zwolniły się dwa miejsca, które należy szybko uzupełnić. Jedno z automatu otrzymał Raków II Częstochowa, drugie zaś wymaga rozegrania kolejnego barażu. W barażowym dwumeczu Szczakowianka ma zmierzyć się z Kuźnią Ustroń. Mecze barażowe zaplanowano na 1 sierpnia na godz. 18:00 i 5 sierpnia na godz. 17:00. Losowanie gospodarza pierwszego meczu odbędzie się 18 lipca. Tym samym o tym kto zagra w Haiz IV lidze przekonamy się najpewniej dopiero tuż przed startem rozgrywek. Dodatkowo w przypadku utrzymania Szczakowianki, Biało-Czerwoni w nowym sezonie zostaną przeniesieni do II grupy IV ligi, zwanej czasami południową.
Teraz w Jaworznie i Ustroniu wszyscy jeszcze spoglądają w kierunku… Bielska-Białej. Podbeskidzie od jakiegoś czasu nosi się z zamiarem wycofania z IV ligi swoich rezerw. Jak udało nam się dowiedzieć, decyzja w tej sprawie powinna zapaść w najbliższych dniach, najprawdopodobniej we wtorek. Gdyby bielszczanie zrezygnowali z rezerw, tym samym Kuźnia i Szczakowianka nie musiałyby grać barażu i obie utrzymałyby się w IV lidze.

DK

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki