Ten dzień niewątpliwie uznawany jest za pechowy. Jednak skąd w ogóle wziął się ten przesąd?

REKLAMA

Feralność tego dnia prawdopodobnie bierze swój początek z 13 października 1307 roku, gdy król Francji Filip IV, kłamliwie oskarżył Templariuszy o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Jednak naprawdę, król był ogromnie u nich zadłużony i po prostu w ten sposób chciał pozbyć się wierzycieli. Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklną Filipa IV i papieża Klemensa V. Rok później po tym wydarzeniu obaj nie żyli. Jednak przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX wieku.

Strach przed tym dniem dorobił się również swojej nazwy: Paraskewidekatriafobia. To słowo pochodzi od greckiego Paraskevi, oznaczającego piątek, Dekatreis – trzynaście oraz Fobia, czyli strach.

W tym roku wystąpiły dwa piątki trzynastego: 13 kwietnia oraz dzisiaj, czyli 13 lipca. Dobrą wiadomością jest to, że to już ostatni taki dzień w tym roku.

Ciekawostką jest również to, że w Grecji, Rumunii i Hiszpanii, za pechowy dzień uznawany jest wtorek trzynastego, a we Włoszech piątek siedemnastego.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki