REKLAMA

Czym jest infografika? Jakie są zasady projektowania wysokiej jakości infografik? Z jakich narzędzi można skorzystać, by je wykonać?

Czym jest infografika?

Infografika to element wizualny (znak, mapa, wykres lub diagram), który ma za zadanie pomóc w zrozumieniu pewnej zawartości tekstowej. Tego typu graficzne projekty z reguły mają silniejszy odbiór u Klientów oraz cieszą się większym zrozumieniem niż sam tekst, czy też same obrazy, ponieważ przekazują w prosty i klarowny sposób informacje w pigułce. Infografiki są wykorzystywane w biznesie do różnych celów. Niektóre mają za zadanie przedstawić Klientowi dany kontekst lub punkt widzenia, inne pomagają odkryć relacje przyczynowo-skutkowe. Schematy i wykresy mają na celu również przedstawić ogromne ilości informacji w kompaktowy sposób, tak, by każdy Klient szybko i łatwo wyłuskał z nich to, co najważniejsze i zrozumiał meritum sprawy.

Zasady projektowania infografik

Infografiki powinny być zaprojektowane w taki sposób, by szybko i łatwo przedstawić złożone informacje. Projektując infografikę, możemy skorzystać z takich form graficznych jak wykres, tabela, mapa, oś czasu, czy diagram. Jakie reguły rządzą projektowaniem infografik? Najważniejsze jest, aby zadać sobie pytanie, dlaczego chcemy stworzyć dany projekt. Zastanów się, jakie dane posiadasz oraz jaki cel chcesz z nimi osiągnąć. Dopiero gdy będziesz wiedział, co chcesz przekazać klientowi, możesz pomyśleć nad tym, w jaki sposób chcesz to zrobić. Gdy już wiesz, jaki jest cel infografiki i wybrałeś jej formę oraz postać i wykonałeś szkic, zastanów się, czy dla każdego jest ona przejrzysta. Może Ci się wydawać, że dokonujesz drobnych i nieistotnych zmian, ale tak naprawdę to od detali budujących twoją infografikę zależy efekt końcowy, a więc to, co zobaczy i co z tego zrozumie Twój klient!

Darmowe narzędzia do projektowania infografik

Aby stworzyć estetyczną i treściwą infografikę na potrzeby naszej firmy, projektu, organizacji lub danego produktu, możemy skorzystać z kilku darmowych, ogólnodostępnych narzędzi, takich jak Piktochart, Canva, Infogr.am, Easel.ly, czy Visual.ly. Większość z tych portali jest darmowa i działa całkiem skutecznie w okrojonej wersji. Po wykupieniu dodatkowych pakietów zyskujemy rozszerzone opcje i mamy większe możliwości w projektowaniu (możemy na przykład dodawać logo firmy lub znaki wodne oraz otrzymywać obrazy w bardzo wysokiej rozdzielczości nadającej się do wyświetlania na większych ekranach).

Interesują Cię nowoczesne technologie? Zależy Ci na innowacjach w Twojej firmie? Chcesz być na bieżąco z nowinkami z branży IT? Sprawdź serwis IT-BIZNES.COM!

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki