REKLAMA

Żaden dom nie może powstać w realu, zanim nie powstanie w głowie projektanta, a następnie nie zostanie przelany na papier. Idealny projekt domu naprawdę istnieje, tylko dla każdego człowieka ideał inaczej wygląda i realizuje inne potrzeby. Architekt tworząc projekt domu uwzględnia wiele rzeczy, które pozwalają na dokładną i sprawną realizację inwestycji.

Czym jest projekt domu?

Projekt domu to inaczej pełna dokumentacja techniczna inwestycji, która ma być zbudowana. Jest to podstawa do wydania pozwolenia na budowę i pełny opis oraz całościowy plan inwestycji.

Każdy projekt budowlany składa się z:

  • projektu achitektoniczno-budowlanego
  • projektu zagospodarowania działki
  • opinii i uzgodnień

Każdy projekt podlega adaptacji czyli przystosowaniu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub do zapisów decyzji o warunkach zabudowy terenu. Adaptacja projektu odnosi się także do samej parceli (jej wymiarów). Przepisy prawa jasno określają m.in. odległości budynku od granicy działki. To szczególnie istotny niuans jeżeli interesują Cię projekty domów na wąską działkę.

Co zawiera projekt domu?

Każdy projekt domu zawiera całą serię obliczeń, rzutów, zestawień, aksonometrię i rysunki. Wszystko to jest bardzo ścisłe i konkretne, w obliczeniach nie ma żadnych przypadków, a w rysunkach nie ma żadnych przypadkowych elementów.

Standardowo projekty zawierają następujące części:

  1. Projekt architektoniczny, tutaj spotkamy konkretne rysunki danego domu. W tej części zawarte są rzuty parteru i innych kondygnacji, rzuty więźby dachowej, dachu, elewacji oraz konkretne zestawienie stolarki okienno – drzwiowej.
  2. Projekt konstrukcyjny, czyli wszelkiego rodzaju obliczenia dotyczące konstrukcji. Tutaj można znaleźć obliczenia statyczno – wytrzymałościowe, rzuty fundamentów i płyt stropowych oraz wszelkiego rodzaju zestawienia materiałów, potrzebnych do budowy, i rysunki wszystkich detali konstrukcyjnych.
  3. Projekt instalacyjny, w którym znajdują się dokładne rysunki i zestawienia instalacji, które w danej inwestycji będą umieszczone. Czyli w tej części mamy wszystko co dotyczy instalacji: wodno – kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, gazowej czy elektrycznej.

Projekty 1 i 2 mają wspólną część, którym jest jeden i ten sam opis techniczny. W opisie tym mowa jest o powierzchni budynku, jego kubaturze, o jego udogodnieniach, rozwiązaniach konstrukcyjnych i wykończeniowych.

Gdzie można kupić projekty domów?

Projekt domu można zamówić bezpośrednio u architekta (jeżeli chcemy mieć niepowtarzalny projekt na zamówienie) lub kupić przez internet. Przy zakupie on-line możemy znaleźć naprawdę tanie projekty domów. Nie oznacza to w cale, że są gorsze. Co więcej, do gotowego projektu możemy nanosić poprawki, dopasowując go do swoich potrzeb. Gotowych projektów na rynku jest bardzo dużo. Wiele pracowni architektonicznych wystawia swoje gotowe produkty na sprzedaż, a dokumentację dosyła kurierem na wskazany adres.

Najbardziej popularne projekty domów

Trudno jest ze 100 % dokładnością określić jakie projekty domów są najbardziej popularne i najczęściej wybierane. Na pewno prym wiodą domy funkcjonalne, proste w konstrukcji i o nieskomplikowanej budowie. Młodzi ludzie coraz częściej pytają o projekty domów tanich w budowie. Stanowią one alternatywę dla zakupu mieszkań deweloperskich. Musimy podkreślić, że to od projektu domu zależy jego energooszczędność i koszt budowy danej inwestycji. Dlatego też nie warto oszczędzać na dobrym projekcie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?

Dzisiaj mamy wiele możliwości wyboru projektu domu. Jednak czasami i drobne elementy mogą zaważyć, czy w danym domu będzie nam się mieszkać komfortowo. Dom na ogół budujemy jeden na całe nasze życie, dlatego ważne jest dobranie takiego projektu, takiego, który dla nas będzie najlepszy.

Wybierając projekt, powinniśmy brać pod uwagę następujące czynniki:

  • powierzchnię domu
  • rodzaj potrzebnych nam pomieszczeń w domu i ich ilość
  • fakt, czy chcemy by dom był parterowy, z funkcjonalnym poddaszem czy wielokondygnacyjny
  • kształt dachu i występowanie tarasu

Dobry projekt domu powinien być odpowiedni dla nas i całej naszej rodziny. Nie można zapominać o kwestiach ekonomicznych. Jeżeli popuścimy wodze fantazji przy zakupie projektu domu, to pójdziemy z torbami podczas realizacji inwestycji. Na samym początku, to my musimy konkretnie i rzeczowo określić swoje potrzeby i możliwości finansowe.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki